DOLAR 33,1128 0.09%
EURO 36,0632 -0.28%
ALTIN 2.576,62-0,92
BITCOIN 2112866-1.50619%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

165 okunma

Ömür Şanlı güven tazeledi

ABONE OL
18/04/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

dernek_yonetim1Ege Bölgesi Türk-Yunan Sanayici ve İşadamları Derneği’nin 1. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Ege Palas Oteli’nde gerçekleştirilen genel kurulda mevcut Başkan Ömür Şanlı, tekrar göreve getirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye’nin , Dünyada on beşinci, Avrupa’da ise altıncı ekonomik büyük güce sahip olduğunu anlatan Şanlı, “İzmir’de bin 336 yabancı sermayeli şirket var. Bunların 39 tanesi Yunan sermayeli olarak çalışıyor. Ege Bölgesi’ne baktığımızda ise bu rakamın daha da artığını görüyoruz. İki ülke arasındaki ticaret olanakları her geçen gün artıyor. Aynı denizi paylaşan, aynı havayı soluyan iki ülkenin işadamları olarak el ele verdik. Yapacağımız ticaret de bölgemizin olanaklarını en iyi şekilde kullanmak istiyoruz. Limanlarımız denizimiz ve coğrafi konumumuz ticareti olanakların arttırılmasına imkan tanıyor” diye konuştu.

Sağlıklı ticaretin en önemli unsurunun güven ve samimiyet olduğunu anlatan Şanlı, “Dernek olarak, Türkiye’de iş yapmak isteyenlere rehberlik hizmeti dahil her türlü kolaylığın sağlanması için çalışıyoruz. İki ülkenin birbirine her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Ticaretin milleti, ırkı olmaz. Dernek logomuzda olan güvercin ve zeytin dalı iki ülkenin birbirine karşı olması gereken tutumu gösteriyor. Artık sorunlar değil, barış, kardeşlik ve birliktelik ön plana çıkmalıdır. Biz de bunların olması için var gücümüzle çalışıyoruz. İki ülke arasında ortak pazarlar ve borsalar kurulabilir. Birlikte hareket edilirse fiyatların oluşumunda iki ülke daha etkili olur. Biz, ‘Başarmak ne kadar zorsa başarı da o kadar tatlıdır’ sözünü rehber edindik’dedi.

Amaçlarının sadece ticari faaliyet olmadığını iki ülkenin kültürel ve sosyal ilişkilerine de katkı koymak için çabaladıklarını anlatan Şanlı, yerel yönetimlere çağrıda bulundu. Türk ve Yunan belediyelerinin AB fonlarından yararlanması gerektiğini anlatan Şanlı, “ Belediyeler meclis toplantılarında aldığı kararlarla sadece gezip geliyorlar. Birçok proje ve uygulama sadece konuşmaktan öte gidemiyor. Geçtiğimiz yıl iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesi için ayrılan 80 milyon euroluk kaynak kullanılamadı. Bu yıl oran 100 milyon euroyu buluyor. Ortak çalışmalar yapılarak kaynaklar kullanılabilir. İşadamları olarak bizler aracı olmaya hazırız. Gönüllü rehberlik ve danışmanlık hizmeti için hep birlikte çalışırız’ dedi.

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.