DOLAR 32,8471 -0.02%
EURO 35,6984 0.02%
ALTIN 2.562,590,70
BITCOIN 2176960-0.3667%
İzmir
34°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

264 okunma

Sultan Murad Kosova’da anıldı

ABONE OL
11/08/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

sultan-muradKosova Savaşı’nda bir Sırp askeri tarafından sırtından hançerlenerek şehit edilen I. Murat Hüdavendigar Han, ölümünün 620. yılında Kosova’daki meşhedi başında dualarla anıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Törene Türkiye’den Devlet Bakanı Faruk Çelik de katıldı.Kosova Savaşı sonrasında savaş meydanını gezerken eteklerini öpmek için yanına yaklaşan Sırp askeri Obiliç tarafından sırtından hançerlenerek şehit edilen I. Murat Hüdavendigar’ın Kosova’nın Priştina şehrindeki mezarı başında, Bursa’nın Osmangazi, Kosova’nın Obiliç belediyeleri tarafından anma töreni düzenlendi.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen törene ilk kez Devlet Bakanı Faruk Çelik, Kosova Çevre Planlama Bakanı Mahir Yağcılar, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa İlçe Belediye Başkanları, Kosova’nın Gilan Obiliç, Mamuşa ve Üsküp Belediye Başkanları’nın yanı sıra Kosova’da yaşayan yüzlerce vatandaş katıldı.

“HUZURUNDA BULUNMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

Türkiye’den 150 kişilik heyetin de hazır bulunduğu tören, dualarla başladı. Törende konuşan Devlet Bakanı Faruk Çelik, Murad-ı Hüdavendigar Han’ın huzurunda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. I. Murat Han’ın türbesinin Türkiye ve Kosova için ortak bir değer olduğunu belirten Çelik, “Sultan Murat, insan sevgisiyle dolu bir padişahtı. Bu padişah, insanlığın karanlıktan kurtulması için mücadele etti. Ortaçağ Avrupası, Osmanlı’nın buraya geliş sebebidir. Engizisyon karanlığındaki Avrupa’nın bu karanlıktan kurtulması için bu fetihler başlatılmıştır. Bu seferlerin altında insan sevgisi ve mutluluğu vardır. O yüzden insanlar yüzyıllardır huzur içinde yaşamışlardır. ‘Bilimin öncülüğünde ve insan merkezli politikalar uyguluyoruz’ diyenlerin nasıl bir vahşet uyguladıklarını görüyoruz. Umarım Balkanlar’da yaşanan bu vahşet bir daha yaşanmaz. Bu dramatik sahnelere karşı karşıya kalmayız” dedi.

“KOSOVA’NIN BAĞIMSIZLIĞI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Osmanlı’nın devlet kademelerine liyakati dikkate aldığına dikkat çeken Çelik, “1. Murad-ı Hüdavendigar Han’ın istirahatgahı, aramızdaki gönül köprüsünün göstergesidir. Kosova’nın bağımsızlığına çok önem veriyoruz. Hem kültürel hem de akrabalık değerleriyle iç içe bulunuyoruz. Kosova’nın kalkınması bizim için önem arz ediyor. Tika, Türk taburu, Türk polisi ve büyükelçilik ile Kosovalıların yanında olduğumuz gibi, Kosova’nın kalkınmasında da yanlarında olacağız” diye konuştu.

“COŞKU HER GEÇEN YIL ARTIYOR”

Binlerce kişinin katıldığı törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, Kosova Meydanı’nda 620 yıl önce şehit edilen Murad-ı Hüdavendigar’ı anma törenlerinin her geçen yıl daha büyük bir coşkuyla kutlandığını dile getirdi. Türklerle Arnavutların birlikte ağlayıp birlikte gülen ve aynı kültürü yaşayan toplumlar olduğunu belirten Altepe, “100 yılı aşkın süren soğukluğu ortadan kaldırmak için kısa zamanda büyük mesafe katettik. 4 yıl önce başlatılan kutlamalarda bugün bunu daha iyi görüyoruz. İlginin her geçen gün arttığını görüyoruz. Burada adeta bir Balkan şöleni yaşıyoruz” dedi.

1. Murat Han’ın medeniyeti, güveni ve adaleti götürmek için at sırtından inmediğini anlatan Altepe, “27 yılda 37 büyük savaş yaptı. Savaş meydanında şehit olan tek padişahtır. Onun döneminde Osmanlı toprakları 5 kat büyüdü. Onun savaşı Balkanlar’da var olma mücadelesiydi. 200 bin kişilik ordusuyla 300 bin kişilik orduyu yenmeyi başardı. Ancak savaşı kazanmasına rağmen el ve eteğini öpmek için yanına yaklaşan bir Sırp askeri tarafından sırtından hançerlenerek öldürüldü. Böyle bir komutanı, böyle bir padişahı anmaya devam edeceğiz. Onun fikirlerini, ideallerini yaşatacağız” diye konuştu.

“HÜDAVENDİGAR HAN ORTAK DEĞER”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise, kendisinin de bir balkan göçmeni olduğunu hatırlatarak, Murad-ı Hüdavendigar’ın Türkiye ve Kosova için özel bir anlam taşıdığını söyledi. Dündar, “27 yıllık hükümdarlığı döneminde Avrupa’ya medeniyet ve hoşgörüyü getirmiştir. Onu şehit düştüğü yerde anmaktan onur duyuyoruz. Bu büyük komutanın buradaki varlığı Kosova ile Türkiye’yi birleştiren ortak bir değerdir. Eğer güçlü olmazsak başımıza neler geleceğini yakın tarihte gördük. Bundan ders alacağız.

Geleneksel değerlerimizi ortaya çıkartmak için çalışmalarımızı devam ettireceğiz” diye konuştu.
Dördüncüsü düzenlenen anma törenlerinde ilk kez bakanlık seviyesinde katılım olurken, Kosova Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar da yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kosova’nın bir olduğunun bu törenle bir kez daha görüldüğünü belirtti.

Yaklaşık bin kişinin katıldığı anma töreninin ardından, davetlilere etli pilav ve ayran ikram edildi. Ayrıca 75 çocuk sünnet edildi. Törende halk oyunları ekipleri de gösteri yaptı.

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.