DOLAR 32,1841 0.15%
EURO 35,0461 0.17%
ALTIN 2.426,18-0,12
BITCOIN 2205123-0.13473%
İzmir
24°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Trabzon’a var da Selanik’e yok mu?

ABONE OL
08/05/2013 15:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Trabzon’a 3 özel uçakla gelen aralarında Selanik Valisi ve bir Rus Milletvekili’nin de bulunduğu Rus, Gürcü ve Yunan Ortodoks Kilisesi mensupları, Sümela Manastırı’nda ayin yapmak isteyince gerginlik yaşandı.”

Gazetelerde bu haberi okuyunca doğrusu önce üzülmüştüm. Herkesin ibadet hakkı vardır ve engellenemez düşüncesiyle hatta yetkililere biraz da kızmıştım.Daha sonra olayı derinlemesine inceleyince yanıldığımı gördüm.Umarım Yunanlı,Rus ve Gürcü yetkililer bu yazıyı okuyunca bana hak vereceklerdir.

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre bir müze kabul edilen Sümela manastırında ibadet yapılması yasak. Bir kere her şeyden önce Türkiye cumhuriyeti yasalarına her kes saygı gösterecek. Daha sonra Sümela manastırına gidip ibadet yapmak isteyen Selanik valisi sayın Panayotis Psomyadis’e bizim meşhur bir atasözümüzü hatırlatmak istiyorum.”Önce çuvaldızı kendine sonra iğneyi başkasına batıracaksın” Bilmiyorum Yunancada buna benzer bir sözünüz var mı? Eğer yoksa böylece öğrenmiş olur.Kendisine önce Batı-Trakya’yı hatırlatmak istiyorum.Batı Trakya’da Türk azınlık hakları olduğu halde müftülerini seçemiyor.Daha doğrusu seçiyor da siz tanımıyorsunuz.Rodos’ta kapatılan Türk camilerinin kilitleri pas tutmuş.Örneğin Murat reis camisini gidip bir görmenizi isterdim.Bırakın ibadeti müze olarak bile içine giremezsiniz.Sayın Psomyadis, valisi olduğunuz Selanikte, Atatürk`ün doğduğu evin yanına sözde Pontus Rum Soykırımı Anıtı açtınız. Kent merkezindeki Ayasofya Meydanı`nda dikilen, bronz bir ağlayan kadın heykelinden oluşan `anıtın` açılış töreninde konuşan Selanik Belediyesi Meclis Başkanı Sotiris Kapetanopulos, bu `anıtla` Selanik Belediyesi`nin `soykırımı` tanıdığını söyledi. İzmir ile Selanik’i kardeş kent yapmak üzereyken böyle bir girişim yapmak ne kadar doğruydu acaba?

Selanik Valisi Panayotis Psomyadis, Biz buraya ibaret yapmaya geldik. Burada ayinin yasak olduğunu gösteren bir yazı yok. Ben Pontusluyum, Trabzonluyum. Benim atalarım dedelerim burada büyümüş. Sonra Yunanlıyız, sonra da Selanik Valisiyim diyerek duruma tepki gösterdi.Bravo sayın vali.Bizim hissetimiz duygulara tercüman oldunuz.Rodos kökenli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Rodos’a gitse ve aynı şeyleri söylese cevabınız ne olurdu merak ediyorum?

Kaldı ki Türkiye’deki tüm ibadethaneler devletin koruması altındadır. Restorasyonları titizlikle yapılır. Ama ülkenizde durum böyle mi? Avrupa Birliği fonlarından binlerce Avro alıp  üç yıldır restorasyon iskeleleri bile değişmeyen yunanistan’daki Türk eserlerine ne diyeceksiniz? Siz eğer gerçekten samimiyseniz gelin birlikte bu ortak problemleri çözelim.Bu konuda her türlü yardımı yapmaya hazırız.Yok değilse lütfen provakasyona girmeyin. Dini kullanmak sizinde bizimde dinimizde günahtır.

 

Rifat Sait

rifatsait@balkangunlugu.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.