DOLAR 32,8477 -0.02%
EURO 35,6983 0.02%
ALTIN 2.563,610,74
BITCOIN 2183519-0.63187%
İzmir
34°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

168 okunma

Yunanistan’a izmir çıkarması

ABONE OL
08/05/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

yunan-izmir-cikarmaBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, çok sayıda bakanla Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun davetlisi olarak 14-15 Mayıs tarihlerinde Atina’ya gitmeye hazırlanırken, Ege Bölgesi’nden de oda ve borsaların başkanları ile ihracatçılar da ziyarette yer alacak. Seyahate Ege’den İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Muğla Ticaret Odası Başkanı Bülent Karakuş ve Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gencer’in katılacağı bildirildi.

10 MİLYAR DOLAR
İki günlük seyahatte Türk ve Yunan hükümetleri arasında ortak bakanlar kurulu toplantısı yapılacak. Toplantıya her iki ülkeden 10’ar bakanın katılması, çok sayıda ikili anlaşmaya imza atılması bekleniyor. Erdoğan’ın zirvede krizdeki Yunanistan’a Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkileri sıklaştırmaları çağrısında bulunması bekleniyor. Görüşmede savunma harcamalarında karşılıklı indirimin de gündeme geleceği ifade ediliyor. Geçtiğimiz Şubat ayında İTO tarafından Atina’da düzenlenen 9. Türkiye Ege Kıyıları-Yunanistan Ege Adaları Zirvesi’nde Türkiye ile Yunanistan arasında stratejik ortaklık yapılması fikri doğmuştu. Zirveye katılan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, “Ortak kabine toplantısı ile Yunanistan ile ticaret hacmimiz 2-3 yıl içinde 10 milyar dolara ulaşır” ifadesini kullanmıştı.

DOSYA İLETİLDİ
İTO Başkanı Demirtaş, iki ülkenin ticari ve siyasi ilişkilerinin geliştirilmesi ve sorunların giderilmesini amaçlayan ortak kabine toplantısı öncesinde Başbakan Erdoğan’a dosya sunduklarını açıkladı. Demirtaş, Yunanistan’ın İzmir’e en yakın komşu ülke olduğunu belirterek, Erdoğan’ın Atina ziyaretinde mutlaka yanı başlarında olacaklarını söyledi. Atina’ya Ege İhracatçı Birlikleri, Muğla, Aydın ve diğer Ege’deki odaların başkanları ile beraber gideceklerini belirten Demirtaş, ziyaret programının önümüzdeki günlerde kesinleşeceğini söyledi. Erdoğan’ın Atina ziyaretinde yer alacak olan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu ise, başta Yunanistan olmak üzere, komşu pazarlarla ihracatı geliştirme konusuna önem verdiklerini, Başbakan’dan da bu konuda destek isteyeceklerini, ziyarette geniş katılımla yer alacaklarını söyledi.

Vize ele alınacak
İki ülkenin ortak bakanlar kurulu toplantısında önemli işbirliklerine imza atılması planlanıyor. Özellikle Yunanistan’ın Türk vatandaşlarına uyguladığı vizenin esnetilmesinin gündeme geleceği belirtiliyor. Ayrıca Ege kıyılarından Yunan adalarına yaş meyve sebze başta olmak üzere gıda ihracatının başlaması da planlanıyor. Sınır ticaretini de geliştirecek bu uygulama için adalarda gıda laboratuvarı kurulması da ele alınacak. İki ülke arasında ortak antrepolar kurulması, karayolu taşımacılığı önündeki engellerin kaldırılması, iki ülkenin ortak turizm paketleri sunması konularının da değerlendirilmesi bekleniyor.

Dostluk ve ticaret
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş da, yıllardır iki ülke arasında dostluğun ve ticaretin gelişmesi için çaba harcadıklarını belirterek, “Yunanistan’ın günübirlik ziyarete izin vermesi ele alınacak. Bu durum komşuya ekonomik kazanç sağlayacak” dedi.
Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gencer ise, ziyarette 48 saatlik vize muafiyeti konusunu gündeme getireceklerini kaydetti. Gencer kendisiyle birlikte Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Kuran, Halil Kantarcı ve İbrahim Kantarcı’nın da Atina’ya gideceğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.