27 Nisan 2010, Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Gordan Jandrokoviç'in Ülkemizi Ziyareti

30 Kasım 2023 - 17:06

27 Nisan 2010, Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Gordan Jandrokoviç’in Ülkemizi Ziyareti

27 Nisan 2010, Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Gordan Jandrokoviç’in Ülkemizi Ziyareti
Son Güncelleme :

27 Nisan 2010 - 22:00

133 okuma
(Last Updated On: 27/04/2010)

istanbul-13Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Gordan Jandrokoviç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle 27-29 Nisan 2010 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Ziyaret sırasında Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Jandrokoviç, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilecektir.

Ziyaret vesilesiyle NATO müttefikimiz Hırvatistan’la her alanda olumlu seyreden ikili ilişkilerimizin tüm veçheleri ele alınacak, ayrıca Balkanlar başta olmak üzere iki ülkeyi yakından ilgilendiren güncel bölgesel ve uluslararası konular ve her iki ülkenin AB’yle yürütmekte olduğu üyelik müzakereleri hakkında görüş teatisinde bulunulacaktır.

Ayrıca, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Jandrokoviç ve Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj 28 Nisan 2010 tarihinde Türkiye-Bosna-Hersek-Hırvatistan Dışişleri Bakanları Üçlü Danışma Mekanizması çerçevesinde ikinci defa biraraya gelecektir. İlki 14 Ocak 2010 tarihinde Zagreb’de yapılan Üçlü Toplantı çerçevesinde Sayın Bakanlar, başta Bosna-Hersek olmak üzere muhtelif bölgesel konular ve işbirliği imkanlarını ele alacaklardır.

Halihazırda Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) Dönem Başkanlığı’nı da yürütmekte olan ülkemiz, Balkanlar’da kalıcı barış ve istikrar için bölge ülkeleri arasında en üst düzeyde doğrudan temasta bulunulmasının önemine inanmaktadır. Bu çerçevede, Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan Dışişleri Bakanları Üçlü Danışma Mekanizması ve 24 Nisan günü İstanbul’da Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan Cumhurbaşkanları ve Dışişleri Bakanlarının katılımıyla gerçekleşen Üçlü Balkan Zirvesi’nin yanı sıra, Hırvatistan’la yürütülmekte olan Üçlü Dışişleri Bakanları Danışma Mekanizması da büyük önem taşımaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.