DOLAR 32,2470 0.2%
EURO 34,9680 0.34%
ALTIN 2.424,770,63
BITCOIN 2174616-3.33749%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİYE KALAN SÜRE

ABD, Sırbistan’ın Kosova’yı tanımasını beklemiyor

ABONE OL
26/05/2009 01:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

         Biden, bugün geldiği Kosova’da Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu, Başbakan Haşim Taçi, Meclis Başkanı Yakup Krasniçi ve Savunma Gücü Bakanı Fehmi Muyota ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Kosova’nın bağımsızlığının geri dönüşü olamayacağını ifade etti.
         Biden, Amerikan yönetiminin Kosova’ya desteğinin süreceğini debildirdi.Cumhurbaşkanı Seydiu da, Kosova’nın özgür ve barış içinde olmasına, istikrar ve gelişmesine sunduğu destek için Amerikan yönetimine teşekkür etti.
         Başbakan Taçi de, bugünün Kosova halkı için özel bir gün olduğunu söyledi ve "Bu ziyaret, ABD’nin Kosova’daki gelişmeye ve ülkenin Avro-Atlantik yönelimine desteğinin teyididir" dedi.
         Bu arada Cumhurbaşkanı Seydiu, Biden’a, Kosova’nın bağımsızlığına katkıları dolayısıyla "Altın Özgürlük Madalyası" verdi.
        
         -"ÇOK BÜYÜK İŞLER BAŞARDINIZ"
        
         ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kosova meclisinde milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada da, "Sıfırdan başlayarak dünya ülkeleriyle diplomatik ilişkiler kurdunuz. Daha önce sahip olmadığınız kurumları oluşturdunuz. Bir yıl içinde çok büyük işler başardınız, fakat yapılacak daha çok iş var" ifadesini kullandı.
         Kosova’nın demokrasisi ve bağımsızlığının bölge istikrarı için önem taşıdığını kaydeden Biden, Martti Ahtisaari planının tam olarak uygulanmasını ve gerekli yasaların çıkarılmasını istedi.
         Kosova polis ve gümrük hizmetlerinin etnik çeşitliliğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Biden, etnik çeşitliliğe sahip bir demokrasinin sağlanması bakımından, Sırpların evlerine dönüşü için koşulların yaratılmasının son derece önemli olduğunu belirtti.
         Başkan Barack Obama’nın da Kosova Savunma Gücünün oluşum çalışmalarıyla yakından ilgilendiğini bildiren Biden, bu gücün ileride uluslararası barış misyonlarına katkıda bulunabileceğini ifade etti.
         Biden’ın meclisteki konuşması, milletvekilleri tarafından uzun uzun ayakta alkışlandı.
         Biden, başkent Priştine’deki temaslarını tamamladıktan sonra, Sırpların tarihi Deçan Manastırını ziyaret etmek üzere, başkentin 90 kilometre
 uzaklığındaki Deçan kasabasına hareket etti.
         ABD Başkan Yardımcısı Biden, Gilan yakınlarındaki Bondsteel Amerikan üssünü ziyaret ederek, Kosova’daki temaslarını tamamlayacak.
        
         -SIRPLARIN PROTESTO GÖSTERİSİ
        
         Öte yandan Kosova’nın kuzeyindeki Mitroviça’nın Sırp kesiminde, kenti ikiye ayıran İbre nehri köprüsü yakınında toplanan Sırplar, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Kosova ziyaretini protesto etti.
         Gösteride NATO’nun hava harekatı sırasında ölenlerin anısına yapılan anıta çelenk konuldu ve mumlar yakıldı.
         Yapılan konuşmalarda, "ABD’nin Sırpların dostu olmadığı, Biden’in bu ziyaretinin Sırpları aşağıladığı" yolunda görüşler dile getirildi.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.