ABTTF, azınlık kadınlarının sorunlarını BM İnsan Hakları Konseyi'ne iletti

19 Nisan 2024 - 11:58

ABTTF, azınlık kadınlarının sorunlarını BM İnsan Hakları Konseyi’ne iletti

ABTTF, azınlık kadınlarının sorunlarını BM İnsan Hakları Konseyi’ne iletti
Son Güncelleme :

03 Haziran 2010 - 22:00

190 okuma
(Last Updated On: 03/06/2010)

abttf-ziyaretAvrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF), Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi 14.Oturumu’na “Azınlık gruplarına üye kadınların kamusal ve siyasal yaşama katılımları sorunu” başlıklı bir yazılı bildiri sundu. Yazılı bildiride ABTTF, Batı Trakya Türk Azınlığı üyesi kadınların durumu ile bu kadınların kamusal ve siyasi yaşama katılımlarında karşılaştıkları zorlukları dile getirdi.

Önyargı ve klişeler toplum genelinde hala etkili

Avrupa ülkeleri dâhil olmak üzere dünya genelinde kadınların kamusal ve siyasi yaşamda yeterli derecede temsil edilmedikleri ifade edilen bildiride Yunanistan’da da katılımın sınırlı düzeyde olduğu belirtiliyor. Bildiride 2006 yılında Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi(CEDAW)’nin Yunanistan kadın ve erkeklerin aile ve toplumdaki rolleri ile sorumlulukları konusunda ataerkil ve derinlere kök salmış klişelerin devam ettiği yönündeki ifadesi not ediliyor.

Kamusal ve siyasi yaşamda kadınların rolüne ilişkin klişe ve önyargıların ortadan kaldırılması için Yunanistan’ın devlet okullarında görev yapan öğretmenlere yönelik bir program uyguladığını dile getirilen bildiride bu programın yalnızca devlet okullarına uygulanması nedeni ile Batı Trakya Türk Azınlığı’na ait okulları kapsamadığı belirtiliyor. Batı Trakya Türk Azınlığı üyesi kadınların eğitim seviyesinin oldukça düşük olduğuna dikkat çekilen bildiride Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği tarafından gerçekleştirilen Köye Erişim Projesi (KÖYEP) hakkında istatistiki bilgiler sunuluyor. Proje kapsamında gerçekleştirilen anketlerin sonucuna göre görüşülen kadınların yalnızca yüzde 5.3’ünün üniversite mezunu ya da öğrencisi olduğuna dikkat çekiliyor.

Kadınlar siyasi yaşama yetersiz düzeyde katılıyor

Yunanistan’da kadınların siyasi yaşama katılımlarının toplumsal cinsiyet eşitliği bakımından henüz bir dengeye ulaşmadığı ifade edilen yazılı bildiride, Ekim 2009 seçimlerinde Yunanistan’da 300 sandalyeden yalnızca 52’sinin kadınlara ait olduğu not ediliyor. Bu 52 kadın milletvekilinin içerisinde Batı Trakya Türk Azınlığı üyesi bir kadın bulunmadığını dile getiriliyor. Ekim 2009 seçimlerinde Batı Trakya Türk Azınlığı üyesi on altı kişinin çoğunluk partilerinin listelerinden aday gösterildiği ancak bu on altı Türk aday içerisinde yalnızca iki kadın bulunduğunu dile getirilen bildiride, bu kadınların da parti listelerinde alt sıralarda yer almaları nedeni ile seçilemediklerine dikkat çekiliyor. Bu nedenle bildiride Yunanistan dahil olmak üzere nispi temsil liste sistemine sahip ülkelerde parti listelerinden aday gösterilen kadınların sıralaması ile ilgili bir sistem getirilmesi önerisinde bulunuluyor. Ancak yalnızca seçim sisteminin değiştirilmesi ile nihai çözüme ulaşılamayacağı ifade edilen bildiride böylesi bir değişimin ancak toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili önyargıların ortadan kaldırılması ile mümkün olacağı not ediliyor.

Yerel düzeyde siyasi temsil sorununun da dile getirildiği yazılı bildiride, Rodop Vali Yardımcısı Sibel Mustafaoğlu’nun siyasi yaşamında karşılaştığı problemler örnek olay olarak ayrıntıları ile not ediliyor. Mustafaoğlu’nun Gümülcine Devlet Hastanesi Müdürü görevine getirilmesi ile ilgili süreçte yaşanan problemlerin dile getirildiği bildiride kilisenin de müdahil olduğu sürecin sonunda Mustafaoğlu’nun değil çoğunluk üyesi bir erkeğin ilgili göreve getirildiği ifade ediliyor.

Yazılı bildirinin sonunda ABTTF, kadınların temsilini güçlendirecek şekilde seçim sisteminde reform gerçekleştirilmesi önerisinde bulunuyor. ABTTF, nispi temsil liste sisteminde kadın adayların yalnızca yüksek bir oran ile değil listelerde katı bir sıralama ile teşvik edilmesi gerektiğini dile getirdi. Bununla birlikte ABTTF, kırılgan gruplara üye kadınların ihtiyaçları ile problemlerinin tespit edilmesi amacı ile bir program ve/veya proje gerçekleştirilmesi önerisi getiriyor. Son olarak ABTTF, Batı Trakya’da azınlık üyesi kadınların eğitimine öncelik veren bir politika oluşturularak hayata geçirilmesi tavsiyesinde bulunuyor. Batı Trakya’da azınlık kadınlarının kırsal kesimde yaşadıklarını ifade eden ABTTF, kırsal kalkınma projelerine bu kadınların dahil edilmesi ile kadınların kamusal yaşama katılımlarının güçlendirilmesi önerisinde bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.