ABTTF Yönetim Kurulu Olağanüstü Toplandı

19 Nisan 2024 - 11:51

ABTTF Yönetim Kurulu Olağanüstü Toplandı

ABTTF Yönetim Kurulu Olağanüstü Toplandı
Son Güncelleme :

11 Ağustos 2009 - 22:00

222 okuma
(Last Updated On: 11/08/2009)

abttf-yonetim-kurulu8 Ağustos 2009 tarihinde Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) olağanüstü toplandı. Yaz tatili olmasına karşın Batı Trakya’da cereyan eden olaylar nedeni ile ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Yönetim Kurulu üyelerini olağanüstü toplantıya çağırdı.

 

 

 

 

Toplantıda Batı Trakya’da yayımlanan bazı bölgesel ve ulusal gazetelerde Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik saygı sınırlarını aşan söylemleri eleştirilirken Azınlık’ın her zaman “öteki” olarak gösterildiği ifade edildi. Bununla birlikte Türk Azınlık’ı bölmeye yönelik açıklamaların kabul edilemez olduğu dile getirildi. Ziraat Bankası’nın Gümülcine ve Atina şubelerinin açılışı ile ilgili Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlanan davetiyeyi Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreteri Dimitris Stamatis’in iade etmesi ile başlayan sıkıntılı süreç, Trakya’nın Sesi ve Işık FM Radyosu sahibi Abdülhalim Dede’nin Antenna televizyonunun canlı yayınına katıldığı sırada saldırıya uğraması ile tırmanmıştır. Bu sıkıntılı süreç, Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği’nde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın önemli isimlerinden öğretmen Mehmet Hilmi adına yaptırılan çeşmenin Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreterliği’ne ait iş makineleri tarafından yıkılması ile doruk noktasına ulaşmıştır.

Batı Trakya Türk Azınlığı üyesi kişiler ve sahibi oldukları kuruluşlara yönelik çirkin ve asılsız suçlamalar son dönemde iyiden iyiye artış göstermiştir. Yaklaşık bir yıldır yalnızca internet üzerinden yayınlanan Batı Trakya Olay gazetesinin T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu’ndan direktif alarak yazı yazdığı yönündeki çirkin suçlamayı Birlik’in “Stamatis derhal görevden alınsın!” başlıklı haberi ile ilgili olarak Stamatis’in “Bu yazının arkasında kimin bulunduğunu da gayet iyi biliyorum” açıklaması takip etmiştir. Şimdi de ABTTF, asılsız suçlamalara maruz bırakılmaktadır. Birlik gazetesine yönelik verdiği cevap nedeni ile Bölge Genel Sekreteri Stamatis’e yönelik bir kınamada bulunan ABTTF, bahse konu yazısı ile ilgili olarak asılsız bir iddia ile hedef gösterilmiştir. 30 Temmuz 2009 tarihinde Paratiritis, ABTTF’nin kınama yazısının arkasında Türkiye Cumhuriyeti Stuttgart Başkonsolosu Ümit Yardım’ın olduğunu iddiasını gündeme taşımıştır. Bu suçlamaları Batı Trakya Türk Azınlığı’nı temsil eden ABTTF’nin kabul etmesi imkansızdır; ABTTF tepkisini göstermiştir.

1933 Şehir Planı ile ilgili sorunun yeniden gündeme taşındığı günlerde Eski Meclis Başkanı PASOK Milletvekili Apostolos Kaklamanis’in Batı Trakya Türk Azınlığı’na ait okullarda Türkçe ile eşit olarak Pomakça’nın da kullanılması ile ilgili olarak sunduğu soru önergesine yönelik Azınlık’ın tepkisi devam etmektedir. Böylesi bir soru önergesini sunan partinin aşırı sağcı Ortodoks Halkçı Parti (LAOS) değil ana muhalefet partisi PASOK’un milletvekili olması ise Azınlık’ı derin endişeye sevk etmiştir.

Yapılan değerlendirme sonucunda Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreteri Dimitris Stamatis’in göreve geldiği günden itibaren Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik tutumun sertleştiği gözlemlenmiştir. Bu durum çoğunluk basınına ait kimi gazetelerde kaleme alınan haber ve yorum yazılarında açıkça görülmektedir.

ABTTF,  Yönetim Kurulu ile Federasyon üyesi otuz dernek ile birlikte Batı Trakya’da son dönemde yaşananların bizleri endişeye sevk ettiğini bildirir, Azınlık’ı hedef gösteren ve Azınlık üyesi kişilere ve sahibi oldukları kuruluşlara ait asılsız suçlamaları şiddetle kınar. ABTTF, bahse konu olayların uluslar arası zemine taşıma kararı almıştır. Bununla birlikte ABTTF, Başbakan Kostas Karamanlis’in dikkatine sunulmak üzere bir yazı hazırlanması ile Başbakan’ı harekete geçmeye davet etme kararı almıştır.

Batı Trakya Türklerini sağduyu ile hareket etmeye davet eden ABTTF, Azınlık’ın olaylara seyirci kalmayarak demokrasi kuralları çerçevesinde hukuka uygun olarak tepkisini göstermeye ve eyleme geçmeye davet eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.