Arnavutluk 28 Haziran'da Genel Seçimlere gidiyor

9 Aralık 2023 - 13:46

Arnavutluk 28 Haziran’da Genel Seçimlere gidiyor

28 Haziran 2009’da Arnavutluk genel seçimlere gidiyor. Bu seçimler
Arnavutların tarihinde en önemli seçimler olma özelliğine sahiptir.

Arnavutluk 28 Haziran’da Genel Seçimlere gidiyor
Son Güncelleme :

26 Mayıs 2009 - 1:00

222 okuma
(Last Updated On: 26/05/2009)

Bu seçimlerle Arnavutluk’un iktidarı dört sene daha sağcıların mı olmaya devam edecek yoksa solcular mı olacağı tartışmaları pek önem arz etmemektedir. Asıl konu diktatörlükten çoğulculuğa geçişi tam tamına 18 sene oldu ve Arnavutluk’un yerel ve genel tüm seçimleri, demokratik olmadığı konusunda AGIT, AB’nin ve uluslar arası toplumun tepkileriyle karşılanmış olmasıdır.
Her ne kadar seçimler sonrası iktidara gelen hangi parti olursa olsun AGIT, AB ve uluslar arası toplumun bu tepkilerini tamamen anlamsız bulduğunu ve içişlerine karışma olarak değerlendirdikleri belirtiyorlardı. Ancak bu seçimler çok farklı. İlk defa bu sene biyometrik nüfus cüzdanına sahip oldu Arnavut halkı. Bu seçimlerde en son teknoloji kullanılacağı belirtilmektedir. Şimdiki sağcı iktidarın, seçimlerde hilenin kesinlikte olmayacağını belirtse de sol muhalefet bundan kuşku duyduklarını her geçen gün belirtmektedirler.
KQZ’nin (Arnavutluk Yüksek Seçim Kurulu [A-YSK]) geçen hafta seçimlere katılacak koalisyon ve partileri belirlemiştir. A-YSK başkanı Arben Ristani açıklamalarında, 28 Haziran genel seçimlerinde dört koalisyon ve toplamı 45 parti katılmış olacaktır. Koalisyonlar sırasıyla;
1- Değişimin İttifakı (Aleanca e Ndryshimit), bu koalisyon dört senedir iktidarda olan Demokratik Partisi liderliğindedir. Başbakan Prof. Dr. Sali Berisha iktidar koalisyonunu büyüterek bu sefer 17 partiden oluşan bir koalisyon haline getirmiş durumda. Bu koalisyon ile ilgili yapılan tüm anket ve çalışmalarda “iktidar dört sene daha Demokrat Parti’nin olacağı” görüşü hâkimdir.
2- Değişim İçin Birlik (Bashkimi për Ndryshim) bu koalisyon dört senedir muhalefet olan Sosyalist Partinin liderliğindedir. Sosyalist Partinin başkanı aynı zamanda Tiran Belediyesinin başkanı olan Edi Rama’dır. Bu koalisyon 5 partiden oluşan bir koalisyondur. Bu koalisyon ile ilgili yapılan tüm anket ve çalışmalarda “iktidar dört sene daha meclisteki yerini koruyacağı” görüşü hâkimdir.
3- Özgürlük Kutbu (Poli i Lirisë) bu koalisyon dört senedir iktidarda olan Demokratik Partisi liderliğindeydi ancak son bir ay içerisinde kopmuştur. 6 partiden oluşan koalisyon eski Başbakanlardan olan Aleksander Meksi liderliğindedir. Koalisyon ile ilgili yapılan tüm anket ve değerlendirmelerde “bu koalisyon meclise girebileceği, ancak iktidarda ortak olabilme konusundaki çalışmaların sonuçsuz kalacağı” görüşü önplandadır.
4- Entegrasyon İçin Sol İttifak (Aleanca Socialiste Për Integrim) koalisyonu ise, dört senedir muhalefet olan Sosyalist Partinin içerisinden kopma bir partidir. Sosyalist Partinin başkanı Edi Rama olunca, İlir Meta SP’den kopar ve Entegrasyon İçin Sol Hareket (LSI) partisini kurar SP’ye muhalefet yapmaya başlar. Bu koalisyonun başkanı İlir Meta’dır ve 5 partiden oluşmaktadır. Bu koalisyon ile ilgili yapılan tüm anket ve değerlendirmeler “bu koalisyon meclise gireceği, ancak iktidara oynama şansları düşük olduğudur. Seçimler öncesi SP liderliğinde Değişim İçin Birlik (Bashkimi për Ndryshim) koalisyonuyla ittifak etmiş olsalardı dört sene Arnavutluk’un iktidarı olacaklarını belirtilmektedir. Ancak şöyle bir görüş de var; seçimler sonra sı “Değişim İçin Birlik (Bashkimi për Ndryshim)” ile iktidar paylaşımı konusunda koalisyona girecekleridir. Ancak bu ihtimal zayıf olmakta çünkü, şu andaki iktidardan kopan “Özgürlük Kutbu (Poli i Lirisë)” koalisyonu da seçimler sonra DP ile iktidar paylaşımı yapma şansları olduğu ordadır. Hal böyleyken iktidar değişikliği olmayacağı” değerlendirmeler yapılmaktadır.
A-YSK’nın açıklamalarında anayasal değişikliğin ardından Tirana Meclise girmek için bir koalisyonun toplam oyların %5 ve üstüne almaları gerektiği, tek başına seçimlere giren bir partinin de oyların toplamının  %3 ve üzerine almaları gerektiği belirtmektedir.
İktidarın son dört sene içerisinde yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı halkın çoğunluğu memnun olduğu, bu iktidara ödül olarak dört sene daha yönetme fırsatını tanıyacağı değerlendirmelerin hakim olduğu bu günlerde resmi “Seçim Kampanyaları” başlamış durumda. Arnavutluk’ta demokrasinin kazanması, halk refahı daha da iyiye doğru gitmesini görmek en büyük kazanım olacaktır. Yoksa iktidarlar gider-gelir, hiçbir iktidar daim değildir, bunun için Arnavut Halkı için bu seçimlerin hayırlara vesile olmasını temennisiyle….

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.