DOLAR 32,2454 0.18%
EURO 34,9796 0.36%
ALTIN 2.426,120,69
BITCOIN 2172595-2.32708%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Arnavutluk’ta Irk ve Din Beyanına Göre Nüfus Sayımı

ABONE OL
03/01/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2009 yılı sonunda ve 2010 yılı başlarken Arnavutluk’ta yeni ve çok hassas bir konu gündeme getirildi Başbakan Sali Berişa tarafından. Başbakan “iki sene sonra yani 2011 yılında yapmaya planladıkları nüfus sayımında vatandaşların ırk, ana dil ve dini inancına göre bilgilerinin de kaydedilmesi gerektiği yönündeki beyanları” birçok çevreyi sevindirmiş olsa da birçok çevreyi de kızdırmış durumda.
AB yolundaki bir ülke olan Arnavutluk, aslında bu konuları çoktan çözmüş olması gerek. Ancak yarım asır süren dikta rejiminin yıkılmasından sonra var olan devlet kurumları bu hassas konuyu çözme yeteneğine sahip olmadığı vurgulansa da aslında konu spesifiktir.
Nüfus sayımı bu halini almış olması komünist rejiminin yıkılmasından sonra var olan devlet kurumları yetersizliği veya yeteneksizliğiyle birebir bağlantılı olmadığı altını çizmek gerek. Çünkü, özellikle Yunanistan’ın II. Dünya Savaşında Arnavutlara yaptığı soykırımı unutturmak için Arnavutluk topraklarında hak iddia etmekte ve güya ülkedeki onun azınlığı toplam nüfusunun %10 ila %12’sini oluşturduklarını belirtiler. Ve de bu konuda Tirana yönetiminin 20 senedir görmezden gelmesi Yunanistan’ın bu iddiayı güçlendirmiş durumda olduğu belirtilmekte. Ancak bana göre durum spesifik olduğu kadar basit bir sonucun da söz konusudur.
Arnavutluk’ta en son nüfus sayımı 1989 yılında yapıldığı ve istatistik kurumunun verilerine göre nüfusunun dini ve etnisite bakımından herhangi bir fikrin olmadığı belirtilir. Ancak konuyla ilgili kayıtlı bilgilerin 1970’li yıllarda rastlanır ve ne ilginçtir ki bu bilgiler de CIA’nın kaynaklarından en doğru şekilde elde edildiğidir.
O veriler ise şu şekildedir; Müslümanlar %70, Hıristiyan Ortodokslar % 20 ve Hıristiyan Katolikler ise %10’dur. Etnik olarak da nüfusun %95 Arnavut ve %5 diğer etnik gruplar ki bunların arasında Yunan olanlar sayısı ancak %3’ün altındadır.
Başbakan Berişa’nın bu projesine karşı duran kesim, azınlık sayılarının şişirilerek ülke bütünlüğünün tehdit edilebileceğini ileri sürüyorlar. Ki bunun olasılığı çok yüksek olduğu Arnavutluk’ta yaşan bir insanın bunun anlaması ve bundan kaygı duyması normal bir durumdur. Ayrıca ürpertici bazı görüşler de yok değil. Bunun en önemlisi; etnik Yunan nüfusunun daha yüksek bir sayıda kaydedilmesi özerklik taleplerini körüklerken, bu rakamları şişirme amaçlı planlı bir kampanya kapsamında hile yapılabileceği ki bunun alt yapısı yıllardır yapıldığı iddia edilmekte.
Yunanistan’ın Arnavutluk’taki Yunan nüfusunun arttırma çalışmaları özellikle Güney Arnavutluk’ta ki büyük başarı elde etmiş gözükmekte. Ancak bir de olayı tersen yada daha doğrusu objektif bakmak gerek. Objektiflik aslında çok basittir ve gerçeği orta çıkartır. Orayı sıkmadan, arada yaşayan insanları itham etmeden, özgür bırakarak sayımda kendini ifade edecekleri şüphe yoktur ve Yunanistan’ın emelleri boşa çıkacaktır. Böyle olması gerek, böyle olmayacaksa da Berişa iktidarı (muhafazakar bir iktidar) Yunanistan’ın elini güçlendirecek herhangi bir hamle yapmayacağı ortadadır. En azından ben böyle olmasını istiyorum.
Bu konuda AB ülkelerinde daha rahat gezme imkanı elde etmek yada bazı ülkelerinin büyük meblağlarda maddi kaynaklarını elde etmek için Karadağ, Makedonya veya Yunan menşeli olmadıkları halde kendini kaydetmiş olma olasılığı da yok değil. Ama her ülkede öyle çıkar için vatanını satan çıkar.
Bu sayım, kaos yaratabilir diyenler ve istikrar getirir diyenler de haklı mı haksız mı olduğu veriler bazında daha detaylı bir şekilde ileriki sayılarda yer vermeye çalışacağım…

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.