DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21092040.69998%
İzmir
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Arnavutluk’ta Seçim havası

ABONE OL
27/06/2009 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

28 Haziran 2009 tarihinde Arnavut halkı yeni temsilcilerini seçmek için sandık başına gidecek.
Şimdiden herkesin merak ettiği bir soru var. Bu seçimlerde hangi parti daha çok oy alacaktır?
Arnavutluk’ta iki politik gruplaşma var.
Demokratik Parti liderliğindeki sağcı grup. Sosialit Parti liderliğinde olan solcu gruptur.
Avrupa’da olsun, Balkan ülkelerinde olsun, son zamanlarda yapılan seçimlerle Arnavukluk’taki seçimi değerlendirecek olursak görüyoruzki, Avrupa Parlamentosu için son seçimlede sağıcılar parlamentoda daha fazla sandalye aldılar. Aynı zamanda Balkan ülkeleri çoğunlukla  sağıcılar tarafından yönetilmektedir.
Dışardan baktığımızda Arnavutluk’ta da sağıcıların rüzgarının eseceğini düşünebiliriz.
Bu sonuç, dışardan bakarsak olabileceğini düşünüyoruz, fakat gercekte Arnavutluk’ta iç politikasında neler oluyor?
Dört yıldan beri iktidar olan Sali Berisha liderliğindeki Demokrat Parti, genel bakışta Arnavutluk ekonomisi bölgede 2008 yılında en fazlan büyen ekonomi olarak kayıtlar geçmiştir.
Sali Berisha parlameto önünde kendi hükümetin yönetimini değerlendirirken şöyle soyledi; “Ben iktidara gelmeden önce yılda yalnız 1000 ton kahve, gümrük işlemi yapılıyordu, fakat şimdi yılda 4000 ton kahve gümrük işlemleri yapılmaktadır.” Buna karşılık sordu; “Halk mı daha fazla kahve içmye başladı?”  
Yani şunu demeye çalıştı, kayıt dışı işleyen Arnavutluk ekonomisini kayıt altında aldım.
Diğer bir husus ise, Arnavutluk’taki AGİT bürosu tarafından da çok memnun kaldıkları, seçimlere kadar oy kulanma hakkı olan herkese biometrik kart sahibi yapacaktır. Yani seçimlerde haksızlık yapılmayacaktır anlamı gelir.
Bu dört yıllık iktidar sırasında Arnavutluk için yüz yılın en büyük projesini bitirdi. Bu proje ise Durres (Arnavutluk)-Morine (Kosova) otoyolu.
Yukarda gösterdiğim öğrenklere bakarsak Demokrat Parti Arnavutluk’u bir dönem daha yönetmeye hazırlanmakta. Yani halk, oyunu onların lehine verecek görünmekte.
Türkye’deki gibi, Arnavutluk’ta da iktidar olan parti, seçimlerden sonra dört yıl öncekinden daha fazla oy almayabilir.
Solcular ise, Edi Rama liderliğindeki Sosyalist Parti tekrar iktidara dönmek için çabalarını seçim sabahına kadar hiç eksiltmeyeceğe benziyor.

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.