Atatürk "Balkan Federasyonu" kurmayı düşünmüş!

30 Kasım 2023 - 18:17

Atatürk “Balkan Federasyonu” kurmayı düşünmüş!

Atatürk “Balkan Federasyonu” kurmayı  düşünmüş!
Son Güncelleme :

15 Şubat 2010 - 22:00

188 okuma
(Last Updated On: 15/02/2010)

ataturk-balkanGazeteci-Yazar: Abdullah Muradağlu:   “Atatürk ‘federasyon’ kurmayı bile düşünmüş! “

……Balkan Paktı’nın kurulması için ne gereki-yorsa yapmıştı Atatürk..

Pakt 1934’te Yunanistan, Yugoslavya, Romanya ve Türkiye arasında imzalandı. 1938’de Bulgaristan da bu pakta katıldı.

Atatürk’ün Balkan Paktı’nı bir Balkan Federasyonu’na dönüştürmek istediği de rivayet edilir. Buna göre federasyonun başına da kendisi geçecekti.

Atatürk Balkan Paktı ile ilgili olarak şunları dile getirmişti:

“Balkan milletleri yakın maziden ziyâde uzak ve derin mazinin kırılmaz çelik halkalarıyla birbirine pekâla bağlanabilir”

“Dört devlet; kendi güvenleri için ve Balkanlar’ın, karışma ve karıştırma konusu olmaktan çıkması için içten bir kanaatle birbirlerine bağlanmışlardır. Balkanlı bağlaşıklarımızla artan bir beraberlik ve dayanışma siyasası güdüyoruz..”

“Bizim kurmak istediğimiz birliğin tarihte geçmiş olan birliklerin çok üstünde olmasını isteriz. Tarihi bu kadar yüksek bir idealin esas temel taşı, yalnız geçici politika esaslarında kalmaz. Bunun esas temel taşları lâzımdır ki, kültür ve ekonomi cevheriyle dolu olsun.”

Atatürk bir “Türk-Arap Federasyonu” kurmayı bile düşünmüştü.

Hasan Rıza Soyak’ın anılarında anlattığına göre Atatürk, işgal altındaki Arap ülkeleri için bakın neler söylemiş:

“Bu ülkeler yapı olarak bağımsız olacaklar. Ama bağımsız olduktan sonra eğer isterlerse biz onlarla federasyon ve konfederasyon olarak birleşebiliriz.. ”

Düşüncede kalmış olsa bile bu cümleler Atatürk’ün dünyanın ve Türkiye’nin koşullarına göre pozisyon almaktan kaçınmadığını gösteriyor.

Dünya sisteminin değişim geçirdiği bir dönemde bizlerin de içerde kısır tartışmalara saplanıp kalmak yerine zihinlerimize yeni ufuklar açmamız gerekmiyor mu? ………..

http://yenisafak.com.tr/Yazarlar/?t=14.02.2010&y=AbdullahMuradoglu

 

 

 

 


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.