DOLAR 33,1084 0.08%
EURO 36,0613 -0.28%
ALTIN 2.572,52-1,08
BITCOIN 2114480-1.54825%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

222 okunma

BALABAN DÜNYADA, BÜYÜK DÜNYADA TÜRK DÜNYASI ÖNEMLİDİR !

ABONE OL
15/06/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

5.-Balkan-Trk-kadnlarBALABAN DÜNYADA, BÜYÜK DÜNYADA  TÜRK DÜNYASI  ÖNEMLİDİR !

Bu sözlerle Romanya Demokrat Tatar Türk Müslüman Birliği Millet vekili 5. Balkan Türk kadınları sempozyumu, Romanya Köstence’de açılış konuşmasını başlattı. Romanya Demokrat Türk Birliği Kadınlar kolu tarafından ve Romanya devleti desteği ile 10 – 13.06.2010 tarihlerinde düzenlenen  5. Balkan Türk kadınalrı sempozyumuna Türkiye’den Birsen Koraloğlu ve Aynur Açıkgöz, Bulgaristan’dan Mecbure Efraimova ve Meral Mehmet, Yunanistan’dan Pervin Hayrullah, Romanya – Köstence, Galati, Tulça, Mecidiye, Babadağ, İbrail, Maçin’den gelen kadınlar toplantıda birçok konudan bahsederek, kadının hayatı hiçbir zaman kolay olmadığını ve zorluklara rağmen Türk kadını çaresizlikten çıkan doğru yolu bulup , başı dik, hayatını sürdürmekte olduğunu dile getirdiler.

 

 

 

 

 

 

 

Sempozyum açılışında yer alan T.C. Köstence Başkonsolosu Füsun Aramaz, Romanya Başmüftüsü Murat Yusuf, Romanya meclisinde yer alan Türk Millet vekilleri Amet Aleydin ve İbram Üseyin, Dernek Başkanları Osman Fetbi ve Varol Amet, Kültür Bakanlığı temsilcisi Şeyla Süleyman, İl Meclis temsilcisi İrina Çokırya açılış konuşmalarında Türk Dünyasında Balkanların ve Balkan Türk kadının önemini anlatarak, sempozyum çalışmalarında başarılar dilediler.

Ovidiyus Üniversitesinde Türk dersleri hocası gibi emekli olan şaire Emel Emin tarafından yönetilen Birinci oturumda İbram Nurettin ( Eski RDTB Başkanı) AB istatistiklere dayanarak kadın statüsünü anlattı, Tatar Birliği Kadın kolu Başkanı Sevim Mustafa Tatar Birliği  kadınlarının Almanya ve Yunanistan gezilerinden bahsetti, Mecbure Efraimova – Bulgarstan Kültüründe iz brakan Türk kadınları – Balkanların bülbülü Kadriye Latifova’nın hayatını anlattı,  bir yıl önce Paris’te vefat eden Mefküre Mollova anısına 1 dk saygı duruşundan sonra bilimsel çalışmalarınla ve şiirlerinle anıldı, Bulgaristan Bilim Akademisinde çalışan ve şu an Ankara’da çalışmalaına devam eden Prof.Dr. Hayriye Memişoğlu – Yenisoy  ve günümüzde Türk derneklerinin başında olan kadınlardan bahsederek, Mecbure Efraimova  Mefküre Mollova’nın şiirinle sözlerine son verdi:

Eh ! dünya dünya

Çıldırtıyorsun sen insanı.

Her mdakikan başka

Her an sancılar içinde

Ne doğuracaksın bize

Yarın bakalım

güneşler içinde?

Türkiye’den Aynur Açıkgöz kadın haklarından bahsetti, Yunanistan’dan Pervin Hayrullah,  Batı Trakya Türklerinden bahsederek son yıllarda Batı Trakya Türk kadınlarının Yunanistan devletinden nasıl haksızlığa oğradıklarını anlatarak katılımcıların ilgisini, yorgunluklarına rağmen, çekebildi ve yeni nesil Türk kadını nasıl bilgilerine dayanarak, hazırladığı yazılı metni bir yana atarak , seyircilerle göz göze gelince, dikkatle dinlemelerini sağlamak ustalığını büyük bir başarı ile sergilemiş oldu. İkinci oturumda Romanyanın farklı yerlerinden gelen kadınlar problenlerini anlattı ve Türk kadının önemli rolünü ön plana sürerek yaşamlarından örnekler verdiler.

Sempozyumun ikinci günü tüm katılımcılar Romanya Demokrat Türk Birliğinin otobüsü ile Mangaliya’da 1573y. kurulan Esmahan camiisini ziyaretinden sonra Karadeniz sahilinde Neptun tatil köyü, Antik restoranında  Türk kahvesi ve tatar şılböreğinin tadı damaklarında kaldı. Akşam yemeği ise Süt gölü ortasında bulunan ve cenneti andıran adada dostluk ortamında iki günün sağladığı kaynaşma ve dostlukların devamında çalışılacak projelerden bahsederek, sıcak bir ortamda sonuçları T.C. Başkonsolosu Füsun Aramaz Hanımla paylaşarak, işbirliği konusunda Türkiye  devleti tarafından, Balkan Türk kadınlarının sorunlrını gözardı etmemesi ricasında bulunarak, mutlu  ve umut dolu düşüncelerinle yaşadığı topraklara döndüler.

Sempozyumun organızasyonunda emeği geçen Kadınlar kolu başkanı Melek Amet ve yardımcısı Düriye Akkoyun, Gülten Abdulla, Emel Emin, Filiz , Kadriye ve tüm kadınlar koluna sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor ve 6. Balkan Türk kadınları sempozyumunda görüşmek dileklerinle birlikte çalışmalarımızın başarılarını diliyoruz ! İyi ki varsınız kızlar !

 

14 Haziran 2010, Rusçuk

Mecbure Efraimova, Balkan Türk Kadınları Birliği Genel Sekreteri ve TİKİD GÜNEŞ Başkanı

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.