DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21103760.63607%
İzmir
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Balkan madencileri İzmir’de buluştu

ABONE OL
02/10/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

balkan-madenToplam 12 ülkenin katıldığı BALKANMINE-3. Balkan Ülkeleri Madencilik Kongresi ve 142 firmanın yer aldığı MINEX- Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Toknolojileri Fuarı İzmir’de açıldı.

 

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZFAŞ’ın  (İzmir Fuarcılık Hizmetleri ve Sanat İşleri Tic. A.Ş.) TMMOB Maden Mühendisleri Odası desteğiyle düzenlediği MINEX-3. Madencilik, Doğal  Kaynaklar ve Toknolojileri Fuarı  ve BALKNMINE -3. Balkan Ülkeleri Madencilik Kongresi  Kültürpark Fuar alnında  düzenlenen tören ile start aldı.

1-3 Ekim tarihleri arasında üç gün sürecek kongre ve fuarın açılışına İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürü Hamdi Yıldırım, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Torun, Balkan Madencilik Kongresi Koordinasyon Komitesi Dönem Başkanı Prof. Dr. Tevfik Güyagüler, Balkan Madencilik Kongresi Yürütme Kurulu  Başkanı Bahtiyar Ünver, BALKANMINE 2011 ülkesi olan Slovenya’nın Komite Başkanı Marjn Hudej ile yerli-yabancı bilim adamları ve sektör temsilcileri katıldı.  

Açılışta bir konuşma gerçekleştiren İzmir Valisi M. Cahit Kıraç,  Türkiye’nin doğal kaynaklar ve madenleri bakımından zengin bir ülke olduğunu belirterek, son yıllarda madencilik sektöründe hızlı bir gelişme gösterildiğini, üretim ve ihracatta önemli artışlar kaydedildiğini söyledi. Vali Kıraç, Türkiye’nin maden doğal taş ihracaat rakamlarına göre 2008 yılında 2007 yılına göre yüzde 20 bir artış yaşandığını, bunun da 3 milyar 240 milyon dolarlık bir yatırıma eşdeğer olduğunu bildirdi.  

Bu kongrenin, sektörün işbirliği içersinde ve İzmir’de yapılmasından büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan ise İzmir’in fuarcılık konusunda büyük deneyimlere sahip olduğunu anlattı. Başkan Vekili Aydoğan, düzenlenen fuar ve kongrenin önemine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son zamanlarda bütün gelişmiş ülkelerde yaşanmaya başlanan madenciler ile toplum arasındaki çekişme, madenciler ile sivil toplum örgütleri arasındaki çatışmaların,  bu teknolojilerle ve bu fuarlarla en aza indirileceğine inanıyorum. 20. Yüzyıl dünyasında insanlığın başındaki en büyük sorun, çevre sorunudur. Amazon’da bir ağaç kesilirse, bunun Türkiye’yi de etkileyeceğini artık hepimiz biliyoruz. Madencilik failiyetlerinde nerede olursa olsun, bir yerde yapılacak yanlışlığın ileride bütün dünyanın başına büyük sorunlar çıkaracağını biliyoruz. Bütün dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de madenciliğimizin doğaya ve çevreye en az zarar verecek şekilde yapılmasını diliyorum.”

12 ülke katılıyor

Türkiye, Yunanistan, Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan, Karadağ, Bosna –Hersek, Hırvatistan ve Solvenya’nın yanı sıra çevre ülkelerden bilim adamları ve sektör temsilcilerinin konuk olacağı  kongre ve fuar üç gün sürecek.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen fuar ve kongre ilk kez Türkiye’de İzmir’de gerçekleştiriliyor.

70’i yabancı, 32’si yerli  102 bildirinin sunulacağı kongreye 12 ülkeden 1000 madenci ve bilim adamı “delege” olarak katılıyor. MINEX ise 142 firmanın katılımıyla gerçekleşiyor. Amacı; madencilik teknolojisi, enerji ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmak olan kongre ve fuarın öne çıkan başlığı, gündem ve gelecekle örtüşüyor; BALKANMINE ve MINEX bu yıl altarnatif enerji kaynaklarındaki yeni gelişmeleri ele alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.