Balkan Ülkelerinde Türkçe Eğitimi Şöleni

15 Nisan 2024 - 15:24

Balkan Ülkelerinde Türkçe Eğitimi Şöleni

Balkan Ülkelerinde Türkçe Eğitimi Şöleni
Son Güncelleme :

19 Ekim 2009 - 22:00

184 okuma
(Last Updated On: 19/10/2009)

Prof.-Drİlki 1998 yılında Uludağ Üniversitesiyle ortaklaşa olarak Bursa’da düzenlenen Uluslararası Balkan Ülkelerinde Türkçe Eğitimi ve Yayın Hayatı Bilgi Şöleni’nin ikincisi 22–25 Ekim 2009 tarihlerinde Sakarya’da düzenlenecektir.

 

 

 

 

 

 

Türk Dil Kurumunun Sakarya Üniversitesiyle ortaklaşa düzenlediği etkinlikte geçen on yılda yasal gelişmeler sonucunda Balkan ülkelerinde Türkçenin bugünü ve geleceği ele alınıp tartışılacaktır. Bu amaçla Balkan ülkelerinde Türkçe genel oturumlarının yanı sıra Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ve Kosova için özel oturumlar yapılacak ve bu ülkelerden gelen akademisyen, yayıncı ve gazeteciler ülkelerindeki durumu ayrıntılı bir biçimde gözler önüne sereceklerdir.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İSEN’in de özel oturumda bir konuşmayla katılacağı uluslararası toplantı, 22 Ekim 2009 Perşembe günü saat 10.00’da Sakarya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet DURMAN ve Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Halûk AKALIN’ın açış konuşmaları ile başlayacaktır.

Özel oturum dışında altı oturumu ve Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ve Kosova’dan on dört, Türkiye’den ise on bildirili katılımcısı ile II. Uluslararası Balkan Ülkelerinde Türkçe Eğitimi ve Yayın Hayatı Bilgi Şöleni, uygulamanın içinden gelen katılımcıları sayesinde Balkan ülkelerinde Türkçe gazete çıkarmanın, Türkçe eğitim öğretimin sorunları ele alınacak, bu ülkelerdeki çağdaş Türk edebiyatının durumu yetkili ağızlardan yansıtılacaktır.

Söz konusu etkinliğin kamuoyuna duyurulması konusunda göstereceğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederiz.

Türk Dil Kurumu

 

 

 

 

 

 

 

 


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.