DOLAR 32,8535 0%
EURO 35,7295 0.11%
ALTIN 2.560,330,61
BITCOIN 21895380.08036%
İzmir
40°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

151 okunma

Balkan ülkelerinde “Türkçe” masaya yatırıldı

ABONE OL
09/11/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilgi-leniİlki 1998 yılında Uludağ Üniversitesiyle ortaklaşa olarak Bursa’da düzenlenen Uluslararası Balkan Ülkelerinde Türkçe Eğitimi ve Yayın Hayatı Bilgi Şöleni’nin ikincisi 22–24 Ekim 2009 tarihlerinde Sakarya’da düzenlendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

I. Uluslararası Balkan Ülkelerinde Türkçe Eğitimi ve Yayın Hayatı Bilgi Şöleni’nden bu yana geçen on bir yılda Balkan ülkelerinde siyasi, kültürel, ekonomik alanlarda önemli gelişmeler yaşandı. Etkinlik aracılığıyla, birinci toplantıda dile getirilen sorunların ne ölçüde çözümlendiğine bakılırken bu sorunlara eklenen yeni sorunlar yanında yaşanan olumlu gelişmeler, yürütülen yeni çalışmalar hakkında da bilgi paylaşımı sağlandı. Ülkelerinde uygulamanın içinde yer alan yayıncı ve gazeteciler ile akademisyenler, Balkan ülkelerinde Türkçe genel oturumlarının yanı sıra düzenlenen Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ve Kosova özel oturumlarında ülkelerindeki durumu ele alan bildiriler sundu.

24 bildiri sunuldu

Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ve Kosova’dan on dört, Türkiye’den ise on bildirinin sunulduğu II. Uluslararası Balkan Ülkelerinde Türkçe Eğitimi ve Yayın Hayatı Bilgi Şöleni’nde ülkelerdeki eğitim politikaları ve uygulamalar ile yaşanan sıkıntılar, eksiklikler bilimsel veriler ışığında aktarılırken göçlerin ve Balkanlarda yaşanan siyasi gelişmelerin etkileri gözler önüne serildi. Balkan ülkelerindeki basın, yayın hayatının konu alındığı sunumlarda ise tek sayı çıkmış Balkan Gazetesi’nden Kalem Dergisi’ne, Kaynak’a, Deliorman’a, Kırcaali Haber’den, Gündem gazetesine, çocuk ve gençlik dergilerine kadar bütün bir basın-yayın dünyası masaya getirildi. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Rifat Sait’de “Balkan Ülkelerinde Türk Dili” konusunda bir bildiri sundu.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.