DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21103760.63607%
İzmir
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Balkan Yerel Yönetimler Toplantısı yapıldı

ABONE OL
26/06/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

nalas1NALAS Yetkilileri Sofya’da Buluştu


Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS üyeleri, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bir araya geldi. Etkinliğe katılan Yıldırım Belediye Başkanı ve NALAS Asbaşkanı Özgen Keskin, “Türkiye, ekonomik krizden en az etkilenen ülkelerden biri olmuştur” dedi.

NALAS üyesi ülkelerden 33 kişinin katıldığı toplantıda, “Parti Politikalarının Birlikler Üzerindeki Etkileri, Enerji Verimliliği Tedbirleri ve NALAS’ın Rolü” ele alındı. Toplantıya Türkiye, Slovenya, Sırbistan, Romanya başta olmak üzere Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Almanya, Fransa, Makedonya, Moldova, Karadağ’ın da içinde bulunduğu üye belediye birliklerinden ve NALAS’a destek veren kuruluşlardan gelen temsilciler katıldı. Ayrıca Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve Kamu İşleri Bakanı Rosen Plevnev bir açılış konuşması yaptı.

Toplantıda, Marmara Belediyeleri Birliğini temsilen Bursa/Yıldırım Belediye Başkanı ve aynı zamanda NALAS As Başkanı Özgen Keskin ve Marmara Belediyeler Birliği AB ve Uluslararası İlişkiler Merkezi Görevlisi İskender Güneş hazır bulundu. Başkan Keskin, “Yerel Yönetimler ve Global Krizde Türkiye’nin Başarısı” konulu bir konuşma yaptı.

Yaptığı konuşmasında Başkan Keskin, globalleşen dünyada yerel yönetimlerin lokomotif görevi gördüğüne dikkat çekti. Bunun yanında Başkan Keskin, “Krizin etkisi, ufak çapta da olsa ülkemizde de hissedilmiştir. Küçülen dünyanın neresinde bir olumsuzluk yaşansa, iletişimle, anında her ülkede hissedilmekte. Hazırlıksız yakalanınca okyanusun ötesinden bile gelse etkileri büyük olan krizlerin dünyayı sarabileceğini gördük. Son büyük finansal kriz de böyle olmuş, lokal kalmayarak tüm dünyayı etkilemiştir. Ancak bu krizden kimi ülkeler daha çok yara alırken kimi ülkeler ise krizin etkisini daha az yaşamıştır. Türkiye de krizden en az etkilenmiş ülkelerden birisidir. Bunun da sebebi Türkiye’de alınan tedbirlerin krizin ülkemizde daha az hissedilmesini sağlamasıdır” diye konuştu. Bunun yanında, alınan bu tedbirlerin halka en yakın yönetim birimi olan yerel yönetimlere olan önemli katkı ve desteklerine de değindi.

Toplantıda ayrıca NALAS’a yeni üyelik için başvuran Moldova Belediyeler Birliği CALM’ın da üyelik talebi kabul edildi ve onaylandı. Bununla beraber “Batı Balkanlarda Belediye Başkanları Sofya Taslak Deklarasyonu ve Yerel Yönetim Birliklerinde Siyasi Tarafsızlığın ve Bağımsızlığın Güçlendirilmesinde Sofya Deklarasyonu” isimli iki metin başkanların onayına sunuldu ve birliklerin kendi içerisinde değerlendirilmek üzere NALAS üyesi birliklere gönderilmesi karalaştırıldı.

Son gün ise iyi belediyecilik örneklerinin yerinde incelenmesi maksadıyla, Sofya’ya bir saat mesafede olan ve Sofya’nın güneyinde kalan Vitoşa dağı üzerinde kurulu 30 bin nüfuslu Samokov Belediyesi ziyaret edildi. Ziyarette Somokov Belediye Başkanı tarafından bir sunum yapıldı. Belediyenin tamamen kendi bütçesi ile 2.5 milyon dolara 13 ayda inşa etmiş olduğu çok amaçlı spor salonu ziyaret edildi. Spor salonu; basketbol, voleybol, yüzme, fitness, boks gibi spor dallarında çalışma yapılabilecek imkan sunmaktadır. Bunun yanında Samokov’un tarihi geçmişi barındıran ve belediye tarafından inşa edilen müze de ziyaret edildi. Müze ziyareti esnasında heyet Samokov’un Osmanlı döneminde Balkanlar’ın demir işleme ve askeri malzeme üretim merkezi olduğu için vergiden muaf olduğu ve bölgenin kitap basım merkezi olduğu konusunda da bilgilendirildi.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.