BASAM, Dış politikaya yön verecek

17 Nisan 2024 - 05:58

BASAM, Dış politikaya yön verecek

BASAM, Dış politikaya yön verecek
Son Güncelleme :

10 Haziran 2010 - 22:00

187 okuma
(Last Updated On: 10/06/2010)

basam_top1İzmir’in ilk düşünce kuruluşu (NGO) olan Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) kendini kamuoyuna geniş katılımlı bir basın toplantısıyla tanıttı.

Bornova Yaka köy’deki Dağmaran Kahvaltı Evi’nde düzenlenen basın toplantısına Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Bayraklı Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Serpil Eslek, İZTO Başkanvekili Akın Kazançoğlu, Kosova Rumeli Dernek Başkanı Şerafettin Yüksel, Sancak Kosova Derneği Başkanı Ömer Ok, Makedonya Göçmenleri Dernek Başkan Yardımcısı İlhami Yıldız, İzmir valiliği Dernekler Müdürü Bülent Korkmaz, İzmir Ulusal Strateji Derneği Başkanı Orhan Ayber, Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Rifat Sait, BASAM kurucu üyeleri Sevilay Sait, Yrd. Doç. Dr. Balkan Devlen, Sokol Brahaj, İsmet Topaloğlu, Yrd. Doç. Dr. Bilgin Çelik, Ebru Aslıer ve Hakan Serbest ile sivil toplum kuruluşları üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Dağmaran Kahvaltı Evi’nin eşsiz doğa ortamında yapılan toplantıda konuşan BASAM Başkanı Rifat Sait, yaklaşık 1,5 milyon Balkan kökenlinin yaşadığı İzmir’de Balkan kültürünün yaşatılması için bir düşünce kuruluşu oluşturma fikrinin ortaya çıktığını belirtti. Sait, “İzmir’de ilk düşünce kuruluşuyuz. BASAM olarak Türkiye’de faaliyette olan Düşünce Kuruluşları Platformu üyesiyiz. Balkan dernekleri ile işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Amacımız hükümete, devlete Türkiye açısından oldukça hassas olan Balkanlar konusunda yön vermek, yol göstermektir” dedi. Önümüzdeki günlerde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun BASAM’ın organize ettiği Balkanlar’la ilgili bir konferansa konuşmacı olarak katılacağını da duyuran BASAM Başkanı Sait, bu ay sonu Yunanistan’a yapacağı ziyarette Yunanistan Başbakanı Yorgo Papaendreu’yu da Türkiye’ye davet edeceklerini anlattı. Sait sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Balkan kültürü, İzmir’in bir zenginliğidir. Birçok konuda geride kalan İzmir’in elinde Balkanlar gibi önemli bir potansiyel vardır. Biz bölgesel ayırımcılık ya da milliyetçilik yapmıyoruz. BASAM olarak Siyasi bir hedefimiz de yok. Ancak mevcut Balkan potansiyelini değerlendirerek İzmir’e ve Türkiye’ye faydalı olmak istiyoruz. Balkan Strateji isimli Türkçe-İngilizce olarak aylık yayınlanan bir dergimiz var. BASAM’ın aktiviteleri bunlarla da sınırlı değil. İlk aşamada 74. Uluslararası Bergama Kermesi’nde Balkan Gecesi düzenledik. Boşnak asıllı ünlü sanatçı Cenk Bosnalı kermese katılanlara müzik ziyafeti çekecek. Ayrıca 17 Temmuz tarihinde de Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda yapılacak Muammer Ketencoğlu’nun ‘Balkanlar’da Aşk ve Neşe’ konseri de BASAM’ın katkılarıyla gerçekleştirilecek. BASAM, Türkiye ile Balkan ülkeleri ve orada yaşayan Türk soylu kardeşlerimiz arasında köprü vazifesi görmeye devam edecek.” Dedi.

Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Bayraklı Belediye Başkan Yardımcısı Serpil Eslek, İZTO Başkanvekili Akın Kazançoğlu’da konuşmalarında Balkan Stratejik Araştırma Merkezi’ni kutladılar ve bundan sonraki faaliyetlerine destek sözü verdiler…

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.