Batı Trakya Türkleri yanlız değildir

19 2024 - 12:56
Balkan Günlüğü gazetesi SR Basın Yayın Ltd. Şti’ine ait olup, Başbakanlık Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Basın İlan kurumuna kayıtlı bir gazetedir. Anadolu Ajansı’nın abonesi olan gazetemizin Balkan Haber Ajansı (BHA) isminde bir ajansı vardır.23 Aralık 2007 yılında yayın hayatına başlayan Balkan Günlüğü gazetesi, hedef kitlesi ve konsepti itibariyle Türkiye’de ilk gazetedir. Hedef okuyucu kitlesi, İzmir’deki 1,5 Milyon Türkiye genelindeki 17 Milyon civarındaki Balkan-Rumeli göçmeni yurttaşıdır. Ulusal ve Uluslararası yayın yapan gazetemizin düzenli haftalık basım adeti; 20 bin’dir.Gazetemiz,Türkiye’de 52 şehir,yurt dışında 12 ülkede ( Yunanistan,Bulgaristan,Makedonya,Kosova,Arnavutluk,Bosna-Hersek, Romanya,Hırvatistan,Sırbistan, Karadağ,Moldova,Slovenya ) okuyucusu ile buluşmakta.

Batı Trakya Türkleri yanlız değildir

(Last Updated On: 17/02/2010)

Değerli Batı Trakya Türkleri,

Batı Trakya Türk Azınlığı için 2010 yılı oldukça hızlı bir başlangıç yaptı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, “Türkiye’deki Gayri-Müslim Azınlıklar ile Trakya(Doğu Yunanistan)’daki Müslüman Azınlığın Din Özgürlüğü ve Diğer İnsan Hakları” konulu raporu görüşerek oyladı. Bu tarihi gelişmede Batı Trakya Türk Azınlığı olarak rapor ve beraberindeki taslak karar ile ilgili olarak üç değişiklik önergesi hazırladık. Önergenin sunulması için beş imza yeterli olmasına karşılık yedi imza ile sunulan değişiklik önergeleri ne yazık ki kabul edilmedi. Değişiklik önergelerinin kabul edilmesi bizler için büyük bir başarı olarak tarihe not düşülecekti. Buna rağmen değişiklik önergelerinin sunulması için gerekli imzaların başarı ile sağlanması ABTTF’nin lobi çalışmalarının eriştiği noktayı göstermesi açısından ayrı bir öneme sahip. ABTTF, AKPM Bahar Oturumu’nun gerçekleştirileceği tarihte resmi bir ziyaret ile AKPM’yi ziyaret edecek, yine Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarını önemli kurum ve kuruluşlarda bulunan kişilere aktarmak için çaba gösterecektir. Ağırlıklı olarak 19. Madde ve dernek kurma özgürlüğü sorunlarını gündeme taşıyacağımız ziyaretlerde azınlık hakları alanında Yunanistan’da yaşanan son gelişmeleri de dile getireceğiz.

Değerli Batı Trakyalılar,

29 Ocak Milli Direniş Günü’nde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın Türkiye, Avrupa ve Yunanistan’daki temsilcileri olan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ile Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanları ile birlikte Batı Trakya’daydık. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın önemli isimlerinden ve İskeçe Türk Birliği’nin kurucularından Mehmet Hilmi, Azınlık’ın unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet ile İskeçe Eski Seçilmiş Müftüsü Mehmet Emin Aga’yı mezarları başında ziyaret ederek dualar okuduk. Aynı gün TRT Avaz’ın 29 Ocak özel yayına konuk olduk. Devamında Batı Trakya Türk Azınlığı heyeti olarak Türkiye’nin başkenti Ankara’da bir dizi temaslarda bulunarak devletin zirvesindeki isimler ile görüştük. Ulu önder Atatürk’in mozolesine çelenk koyarak başladığımız ziyaretlerde Cumhurbaşkanı, Başbakan, TBMM Başkanı, Dışişleri Bakanı ile Diyanet İşleri Başkanı’nı makamında ziyaret ettik. Yine Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi’ni ziyaret ederek Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarını aktardık, destek aradık. Gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde anavatanımız Türkiye’nin Yunanistan’a bıraktığı Batı Trakya Türk Azınlığı’nın yalnız olmadığını, anavatanın bizleri tüm yürekliliğiyle desteklediğini gördük. Ülkemiz Yunanistan, Batı Trakya Türk Azınlığı ile ilgili konuları herhangi bir yabancı hükümetle görüşmeyeceğini söylüyor olmasına rağmen Batı Trakya Türk Azınlığı’nın kaderinin anavatanımız Türkiye ile ülkemiz Yunanistan arasında imzalanan Lozan Antlaşması ile belirlendiği unutulmamalıdır. Bu nedenle AKPM’de Türkiye’de yaşayan İstanbul Rum Azınlığı ile Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk Azınlığı’nın din ve diğer insan hakları aynı raporda incelendi. Bununla birlikte Batı Trakya Türk Azınlığı heyetinin Ankara’yı ziyareti ile aynı dönemde Fener Rum Patriği Bartholomeos’un Yunanistan’ı ziyaret ederek Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile görüşmesinin tesadüf olmadığı düşüncesindeyim. PASOK Hükümeti’nin Batı Trakya Türk Azınlığı’nın durumunun iyileştirilmesi ile ilgili bir program hazırladığı yönünde alınan haberleri de düşününce PASOK Hükümetinin çantasında neler olduğunun açıklanacağı günü  büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz.

Halit Habipoğlu

ABTTF Başkanı

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.