DOLAR 32,2063 0.06%
EURO 34,9627 0.29%
ALTIN 2.448,31-0,53
BITCOIN 2237211-0.47086%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Batı Trakya Türklerini sıcak günler bekliyor

ABONE OL
27/04/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Değerli Batı Trakya Türkleri,

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın diasporadaki temsilcisi olan bizler için Nisan, epey hareketli bir ay oldu. Öncelikle Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ile ABTTF, 3. Başkanlar Zirvesi’nde Witten’de biraraya gelerek Azınlık’ın güncel sorunlarını tartıştık. Ev sahibi kuruluş olmamız dolayısı ile bizler için ayrı bir öneme sahip olan 3. Başkanlar Zirvesi’nde ileriye dönük ortak hedef ve stratejilerin belirlenmesinin bir ihtiyaç olduğu konusunda görüş birliğine vardık. Bizler için önemli olan bir diğer etkinlik ise Genç ABTTF’nin “Türk Tarihini Keşfetme” temalı İstanbul Kültür Gezisi oldu. BTTDD Gençlik Kolları’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte Genç ABTTF, İstanbul’u ziyaret ederek Türkiye tarihini ve İstanbul’u yakından görme fırsatını yakaladı. Bu vesile ile ABTTF olarak BTTDD’ye teşekkürlerimi sunmak isterim.

Saygıdeğer Batı Trakyalılar,

Batı Trakya Türk Azınlığı için Nisan ayı bir başka açıdan daha, uluslararası düzeyde Azınlık’ı konu alan raporlar açısından da hareketli bir ay oldu. Mart ayında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Yunanistan 2009 İnsan Hakları Raporu’nda Batı Trakya Türk Azınlığı ile ilgili olarak dile getirilen hususlar konusunda paralel bir rapor hazırladık. Bu paralel rapor ile insan hakları raporunda dile getirilen yanlışlıklar ve eksiklikleri gidermeyi amaçladık. Böylelikle Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarını yine Batı Trakya Türk Azınlığı’nın dile getirmesini hedefledik. Bu rapora ek olarak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından hazırlanacak olan 2009 Nefret Suçları Raporu’na Batı Trakya Türk Azınlığı üyesi kişiler ve bu kişilere ait mülkler ile camilere yönelik nefret içerikli eylem ve saldırıları rapor ettik. Raporun hazırlanması sürecine katkıda bulunmakla nihai raporda biz Batı Trakya Türklerine yönelik nefret içerikli eylem ve saldırıların da yer bulmasını hedefledik.

Sevgili Dostlar,

Lobi ve uluslararası çalışmaların yanı sıra ABTTF olarak üye dernekleri canlandırma ve güçlendirmek amacı ile Yönetim Kurulu olarak önemli karar aldığımız bu ayda 16. Dr. Sadık Ahmet Futbol Turnuvası’nın heyecanını şimdiden duyuyoruz. Grup ve fikstürleri hazırladık. Bu yıl bir ilk olarak Yunanistan’dan İskeçe Türk Birliği Futbol Takımı’nın da turnuvaya katılacak olması bizler için çok önemli.

Batı Trakya Türk Azınlığı için hareketli günlerin yaşandığı Nisan ayı ülkemiz Yunanistan için de kritik bir öneme sahip. Başbakan Papandreu, ülkeyi ekonomik kriz batağından çıkarmak için yoğun bir çaba sarf ediyor. Piyasaların desteklemediği bir ortamda Yunanistan, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’nun yardımına resmen başvurdu. Ancak Avrupa Birliği tarafından yapılacak mali yardımın üye ülkelerin onayına bağlı olması nedeni ile Yunanistan konusu Almanya’nın gündeminde de epey üst sıralara oturdu. Ekonomik krizin Almanya’yı da etkilemesi nedeni ile Alman toplumu Yunanistan’a yapılacak mali yardım konusunda ciddi bir endişe taşıyor. Kamuoyu yoklamaları da bunu doğruluyor. Yapılan kamuoyu yoklamalarında Alman toplumunun yaklaşık yüzde 93’ünün Yunanistan’a mali yardım yapılmasına karşı olması nedeni ile Almanya’dan Yunanistan’a yapılacak yardımın biraz zaman alması bekleniyor.

Siyasi açıdan da Yunanistan, hareketli günler yaşıyor. Kallikratis Planı’nın ile ilgili tartışmaların devam ettiği bir dönemde Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayında Atina’ya yapacağı ziyaret ülke gündeminin üst sıralarında.

Sıcak günlerin yaşandığı şu günlerde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın temsilcileri olarak tüm gelişmelere soğukkanlı bir yaklaşım ile bir bütün olarak cevap vermeliyiz. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın görüşünü yansıtacak şekilde ortak bir strateji belirlemeli, bu stratejinin gereklerine uygun olarak eyleme geçmeliyiz. Bu stratejiyi belirleyecek olan ise Batı Trakya Türk Azınlığı’nın Yunanistan’daki temsilcisi olan Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu’dur. Diasporada ABTTF, anavatan Türkiye’de ise BTTDD, BTTADK’ye destek olacaktır.

Saygılarımla.

Halit Habipoğlu

ABTTF Başkanı

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.