DOLAR 32,1851 -0.03%
EURO 35,0092 0.31%
ALTIN 2.454,26-0,27
BITCOIN 2232292-0.69251%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Batı Trakya’da demokratik seçim sürecine gölge düştü

ABONE OL
02/10/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

secim_oy4 Ekim 2009 tarihinde Yunanistan’da gerçekleştirilecek erken genel seçimlerde Batı Trakya’da bulunan 4. Kolordu’da görev yapan askerlerin Yunanistan’ın diğer bölgelerine ait seçmen kütüklerine kayıtlı oldukları halde bölgede oy kullanmak istedikleri yönünde beyanlarını belirten belgelerin imzalatıldığı iddiası giderek güçleniyor.

 

 

 

 

Askerlerin kayıtlı oldukları seçmen kütükleri yerine bölgede oy kullanmaları mı isteniyor?

Konu ile ilgili ilk iddia 19 Eylül 2009 tarihinde Eleftherotipia gazetesinin Pazar ekinde yer almıştı. Haberde 4. Kolordu’da görev yapan askerlere doğdukları yerde oy kullanmak istemediklerine dair bir belge imzalatıldığı iddiası gündeme getirilmişti.

29 Eylül 2009 tarihinde Paratiritis gazetesinden Yannis Yanginis, aynı iddiayı tekrar gündeme taşımıştı. Haberde Yanginis, oy verme hakkını kaybetmek istemeyen askerlerin görev yaptıkları bölgelerde oy vereceklerini belirtemekle birlikte imzaları alınan askerlerin Trakya kökenli askerler olduklarını düşünmediklerini ifade etmişti. Trakya kökenli askerlerin zaten doğdukları bölgelerde askerlik yaptıklarını söyleyen Yanginis, iddiaların gerçeği yansıtması durumunda bölgede görev yapan birkaç yüz askerin İskeçe, Rodop ve Meriç illerinde oy kullanacaklarını yazdı. Burada Trakya kökenli olmayan askerlerden bahsedildiğini söyleyen Yanginis, bölgede oy kullanacak askerlerin oylarının Müslüman adaylara değil Hristiyan adaylara gideceğini ifade etmiştir.

Yine aynı gün, 29 Eylül 2009 tarihinde Olay gazetesinin internet sayfasına taşınan haberde bölgede görev yapan askerlere yetkili sorumluluk beyannameleri imzalatıldığı yönündeki iddiaların yoğunlaştığı belirtiliyor. Haberde benzer uygulamanın bölgede bağımsız liste döneminde yaşandığı ifade edilerek yine aynı olayların tekrar etmesinden endişe duyulduğu belirtiliyor. Haberde diğer bölgelerin seçmen kütüklerine kayıtlı oldukları halde bölgede oy kullanmaları istenen askerlerin oyları ile Batı Trakya’da oy dağılımı dengesinin değiştirilmek istenip istenmediği sorusu soruluyor.

Habipoğlu: Demokratik bir seçim için iddiaların gerçekliği araştırılmalıdır

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Önce Eleftherotipia’nın daha sonra Paratiritis’in sayfalarına ve son olarak Olay gazetesinin internet sayfasına taşınan haberlerde iddia edilenler demokratik seçim sürecine engel teşkil edecek niteliktedir. Kayıtlı oldukları seçmen kütükleri yerine görev yaptıkları bölge olan Batı Trakya’da oy kullanma hakkı seçmenin iradesi dışında gerçekleştirilerek bilinçli bir kampanyaya hizmet ediyor ise bundan hukuk devleti ciddi anlamda zarar görecektir. İddiaların araştırılıp gerçekle olan ilgisinin saptanması zaruridir” açıklamasında bulundu.

İddiaların araştırılması amacı ile çalışma başlattıklarını söyleyen Habipoğlu şöyle konuştu: “Batı Trakya Türk Azınlığı’nı temsilen ABTTF ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) olarak 29 Eylül – 2 Ekim 2009 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştiriliyor olan Avrupa Azınlıkları Federal Birliği’nin (FUEN) Siyasi Katılım Temel Hakkı konulu 60. Yıldönümü Kongresi’nde sorunu gündeme taşıdık. FUEN Başkanlar Kurulu’nun tavsiye kararı ile konu ile ilgili olarak acil bir çağrı metni hazırlayıp FUEN Delegeler Meclisi’ne sunduk. Bu acil çağrı metni 2 Ekim 2009 tarihinde gerçekleştirilecek FUEN Genel Kurulu’nda çok büyük bir ihtimalle kabul edilecektir”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.