DOLAR 32,2047 0.05%
EURO 34,9809 0.31%
ALTIN 2.443,27-0,73
BITCOIN 2235468-0.75409%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

BH ve Sırbistan Ankara’da anlaşma yapacaklar

ABONE OL
07/02/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BH-SrbistanSırbistan ve Bosna Hersek Dışişleri bakanları, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun arabuluculuğunda diplomatik ilişki kurulacağını ilan edecek

Yugoslavya’nın dağılmasının ardından Balkanlarda yaşanan acıları silmek için ilk adım yarın Ankara’da atılacak. Sırbistan ve Bosna Hersek Dışişleri bakanları, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulacağını ilan edecek.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun arabuluculuğunda 10 Ekim 2009’dan bu yana süren görüşmelerin beşinci turu yarın Ankara’da yapılacak. Sırbistan-Hırvatistan, Sırbistan-Bosna Hersek ve Bosna Hersek-Hırvatistan arasında normalleşmeyi sağlamak için 5 aydır mekik dokuyan Bakan Davutoğlu, en somut adımı da atmaya hazırlanıyor.

 

 

 

 

SÜRPRİZ UÇUŞ
Davutoğlu, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç ile iki ülke arasında normalleşme sürecini başlatan, diplomatik ilişki kurulmasını öngören ve karışlıklı Büyükelçi atanmasını hedefleyen ortak kararı açıklayacak. Boşnak basınında da yer alan bu haberlerde iki büyükelçinin isimlerinin bile belirlendiği iddia ediliyor. Üç bakan, bu aşamadan sonra normalleşme sürecinin aşamalı olarak nasıl sağlanacağını da ilan edecek.
Davutoğlu, Sırplar ve Boşnaklar arasındaki bu sürece paralel olarak Balkanlarda aşamalı normalleşmeyi hedefliyor. Bu süreçte Saraybosna Büyükelçisi Vefahan Ocak ilk kez Bosnalı Sırplar’ın başkenti BanjaLuca’ya gitti. Bosnalı Sırp liderlerle görüştü.
Üçlü danışma toplantısı olarak isimlendirilen bu görüşmelerde kritik aşama Davutoğlu’nun 14-15 Ocak tarihlerindeki Zagrep ve Belgrad ziyaretlerinde atıldı. Ardından diplomatik ilişkiye giden yol ise Zagrep-Belgrad-Saraybosna havasahasında şekillendi.

ÜÇLÜ DANIŞMA
Zagrep’te Türkiye-Bosna-Hersek-Hırvatistan, Belgrad’da da Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan üçlü danışma toplantılarının ardından Davutoğlu önce telefonla Bosna Hersek Cumhurbaıkanı Haris Sladziç ile görüştü. Daha sonra da Alkalaj’ı uçağına alıp, geceyarısı Saraybosna’ya gitti. Burada Sladziç ile gece geç saatlerde iki saati aşkın bir görüşme yapan Davutoğlu, bu beklenmedik görüşmenin ardından Ankara’ya dönmüştü.

Zemin hazırladı
10 Ekim, takvimlere Zürih’te Ermenistan ve Türkiye’nin protokollere imza attığı gün olarak geçti. Oysa 10 Ekim’de Davutoğlu, Balkanlardaki acıların izlerini silmek için İstanbul’da tarihi bir görüşmeye zemin hazırlamıştı.
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Alkalaj ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Jeremiç ile İstanbul’da Güneydoğu Avrupa Ülkeleri işbirliği Süreci Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı sırasında bir araya gelmişti. Yakın tarihe ait ‘katliamın’ izlerini taşıyan iki bakan için bu buluşma belki de aynı gün 1915’in izleriyle buluşan Türk ve Ermeni bakanların acısından çok daha tazeydi.

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.