DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21092040.69998%
İzmir
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

İbrahim Şerif Dünya Dini Liderler Konferansına katıldı

ABONE OL
03/05/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hindu-Liderler-ileRusya Patriği Kiril ile Azerbaycan Şeyhülislamı Hacı Allahşükür Paşazade’nin ortaklaşa düzenlemiş oldukları Dünya Dini Liderler Konferansı’ndan ikincisi dört yıl sonra 26-27 Nisan 2010 tarihlerinde Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de gerçekleşti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyanın kırk kadar ülkesinden çeşitli dinlere mensup din adamlarının katıldığı toplantıya Yunanistan’dan da yüksek seviyede metropolit ve Gümülcine S.Müftüsü İbrahim Şerif katılmışlardır.
İki gün süren toplantıda globalleşen dünyada bilginin çabuk yayıldığı ve bilgiye çabuk ulaşıldığı bir zamanda geçen dört yıllık süre içerisinde mevcut problemler çözümlenmemiş aksine yeni problemler ortaya çıkmıştır. Bu gün dünyada birçok global meseleler açlık, iktisadi buhran, ekolojik felaketler, terörizm, dini fanatizm ve ekstremizmin güçlenmesi hem devletleri hem de dini muhiti hayati önem arz eden hayal kırıklıklarına uğratmıştır.  
Dünyada barışın sağlanmasına mani olan bu özellikler dini liderlerinin dikkatinden kaçmadığı vurgulanmıştır. İlk toplantıda da barışın ve insani hümanizmin taraftarı olduğunu herkes bildirmiştir. Bu bakımdan din adamlarının Dünya Bakü Konferansında da aynı konuları tekrar ederek yukarıda bahsi geçen konuların bertaraf edilmesi için birlikte çalışmanın üzerine vurgu yapılmıştır.
Müftümüz İbrahim Şerif konferans esnasında çeşitli ülkelerin ve çeşitli dinlerin temsilcileriyle görüş alışverişinde bulunmuş, Batı Trakya’da Müslümanlar ile Hıristiyanların bir arada yaşadığını, halklar arasında hiçbir sıkıntının olmadığını fakat Müslümanların yönetim ile bazı sıkıntılarının var olduğunu dile getirmiştir. Beklentilerinin globalleşen dünyada mevcut olan sıkıntıların bir an önce bertaraf edileceği noktasında olduğunu bildirmişlerdir.

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.