DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21092040.69998%
İzmir
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Bulgaristan’da müftülük skandalı

ABONE OL
21/12/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

mftKomünizm döneminde Bulgar gizli istihbarat teşkilatı DS’de kadrolu olarak çalıştığını övünerek söyleyen eski Bulgaristan başmüftüsü Nedim Gencev’in  Bulgaristan müslümanları’nın yaptığı  kongre sonuçlarına itiraz ettiği davanın önümüzdeki günlerde Bulgaristan yüksek mahkemesinde sonuçlanması bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Davanın Gencev leyhine sonuçlanması durumunda Bulgaristan Müslümanlarının başına adı çeşitli entrikalara karışmış bir müftü gelebilir.Nedim Gencev, kendi kurduğu başmüftülükte yolsuzluk yaptığı ve zimmetine para geçirdiği iddiasıyla yaklaşık 3 yıl önce gözaltına alınmıştı. Bu konudaki davaları hala sürüyor.Bulgaristan’da Müslümanlara karşı en ağır zulüm ve baskı uygulamalarının yapıldığı tarihlerde Jivkov yönetimi tarafından Bulgaristan’daki Müslümanların baş müftülüğüne getirilmiş olan Nedim İbrahim Gencev bu göreve getirilmeden önce Kırcaali müftülüğü görevini yürütüyordu. Ondan önce de Bulgaristan’ın gizli polis teşkilatında çalışıyordu. Bu yönünü son olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamasında kendisi de itiraf etti. Ama Gencev açıklamasından “gizli polis teşkilatında çalıştım” demiyor da sadece “polis teşkilatında çalıştım” diyor ve ilave ediyor: “Ama asla ihanet etmedim”.

Konu ile ilgili görüştüğümüz Bulgaristan baş müftü yardımcısı Vedat  Sabri Ahmet, durumun çok ciddi ve vahim olduğunu ve mahkemenin siyasi bir karar vermesinden endişe duyduklarını söyledi.Bulgaristan’da yaklaşık bir buçuk milyon Müslüman yaşadığını söyleyen müftü yardımcısı Ahmet, bunların çoğunu Türkler oluşturuyor dedi.Nedim Gencev’in Müftülükle hiçbir ilgisi olmadığını söyleyen Ahmet, Gencev’in yapılan kongreye bile katılmadığını belirtti..Gerekli yasal çalışmaları yaptıklarını söyleyen müftü yardımcısı Ahmet, “ancak hiçbir şeyin değişmediğini görürsek son aşamada gerekirse Müslüman cemaatine dönüp  sineyi millete gideriz “ dedi.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.