DOLAR 32,8472 -0.02%
EURO 35,6948 0.01%
ALTIN 2.558,660,55
BITCOIN 21925270.75234%
İzmir
40°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

144 okunma

Cami Vakfı arazisi üzerine kaçak kilise inşaatı tepki çekti

ABONE OL
13/11/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kilise1Gümülcine’nin Yanıkköy nahiyesinde bulunan Yanıkköy Camii Vakfı’na ait arazi üzerine kilise inşaatı devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pontus Rumlarının “Parharia” etkinliği düzenledikleri “Han Tarlaları” olarak bilinen vakıf arazisine inşa edilmeye başlanan kilise inşaatı iş makinelerine el konulmasına karşın devam etmiş, bugün inşaat tamamlanmak üzere olduğu bildirildi.
29 Temmuz 2009 tarihinde yapılan yerinde inceleme raporunda “998/79 Sayılı Yasanın 62. maddesi hükümleri uyarınca anılan arazinin devlet lehine mülkiyet hakkı geçerli” olduğu belirtilmektiliyor. 31 Temmuz 2009 tarihinde Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreterliği Genel Sekreterin Özel Kalemi Gümülcine Müftlüğü’ne(atanmış) hitaben kaleme aldığı yazıda bahse konu arazinin “Yunan devlet arazisi” olduğunun saptandığı belirtilmiştir.  Fakat 1312 tarihli Defternahe-i Hakanı bahse konu arazinin Batı Trakya Türk Azınlığı üyesi kişilere ait olduğunu göstermektedir. Bu kişiler vâkıfa bağışta bulunmuşlar, bugün “Han Tarlaları” olarak bilinen arazi Yanıkköy Camii Vakfı’na aittir.

Durdurulduğu söylenmişti

18 Ağustos 2009 tarihinde Sirkeli Belediyesi ile Mehrikoz nahiyesi arasında yapılacak çalışma ile ilgili açıklama yapan Bölge Genel Sekreteri Dimitris Stamatis, vakıf arazisi üzerine inşa edilen kilise ile ilgili soruya kilise inşaatı çalışmalarını durdurularak iş makinelerine el koyulduğunu açıklamıştı. Fakat açıklamanın yapıldığı gün çatısı olmayan kilise inşaatında çatının betonu atılmış durumdaydı. Bugün arazinin mülkiyeti sorununun Selanik Mahkemesi’nde bilirkişi komisyonu tarafından araştırıldığı ifade edilen dönemde bahse konu arazi üzerinde inşaatın devam etmesi yasalara aykırıdır.  Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Yanıkköy Camii Vakfı arazisi üzerine inşa edilen kilise izinsiz ve yasadışı olarak devam etmektedir. Bu durumu Rodop İli Orman Müdürlüğü tarafından yapılan yerinde inceleme raporu doğrulamaktadır. Arazinin mülkiyeti sorunu ile ilgili davanın devam ettiği bir dönemde kilise inşaatının neredeyse tamamlanmak üzere olması kabul edilemezdir. Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreteri Dimitris Stamatis vakıf malı arazisinde inşaat izni olmamasına rağmen neredeyse tamamlanmak üzere kilise ile ilgili olarak açıklama yapmak zorundadır. Batı Trakya Türk Azınlığı konun takipçisi olmaya devam edecektir” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.