Çavuşoğlu :"Milliyetçilik anlayışı böyle olur."

19 Nisan 2024 - 11:21

Çavuşoğlu :”Milliyetçilik anlayışı böyle olur.”

Çavuşoğlu :”Milliyetçilik anlayışı böyle olur.”
Son Güncelleme :

04 Mart 2010 - 22:00

277 okuma
(Last Updated On: 04/03/2010)

mevlt1” Makedonya’da köyleri kanalizasyonları Türkiye yapıyor. Atalarımızın bıraktığı miraslar var. Yenilememezi lazım, yeniliyoruz. Ortadoğu’da ve Bosna’da bunu yapıyoruz. Milliyetçilik anlayışı böyle olur.”

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, hükümet olarak Türkiye’nin dış politikasının temel anlayışında değişiklik olduğunu, eskiden sıkıştığımız durumlarda yurt dışından yardım alan Türkiye’nin bugün Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla artık dış ülkelere yardım etmeye başladığını söyledi.

İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde düzenlenen  Avrupa Birliği Politikaları” konulu konferansta konuşan Çavuşoğlu, Türk dış politikasında temel değişiklikler olduğunu ifade etti. Türk dış politikasının temel anlayışında dışardan yardım almanın olduğunu, bir sıkışıklık durumunda IMF’ye koşulduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Türkiye artık yardım da edecektir. Ve Türkiye bugün TİKA aracılığıyla yardım etmeye başlamıştır. Altını çiziyorum. Özellikle milliyetçi geçinenlere sesleriyorum. Milliyetçilik lafla, sataşmayla, kavgayla, kafatasçılıkla, dövüşle olmuyor. Önce güçlü Türkiye’yi oluşturmaktır. Sonra da senden umut bekleyenlere yardım etmektir.” diye konuştu. Mevlüt Çavuşoğlu, ister soydaş, ister kardeş olsun isterse yurtdışında yaşayan Türk veya Afrika’da umut bekleyen insanlara yardım edildiğini söyledi. TİKA’nın büyük bir yadım kampanyası başlattığını, Moğolistan’da Göktürk Abideleri’ne patika yollarla gidilirken bugün anıtın yanısıra 42 km. duble yol yaparak Türk’ün adını lafla değil yol yaparak koruduklarını kaydetti.

AKPM Başkanı eski Sovyetler Birliği yönetiminden kalmış kardeşlerimizin dillerini geliştirmeye ihtiyaçları olduğunu, Türki cumhuriyetlerde umut bekleyen kardeşlerimize herşeyden önce kendi dillerini geliştirmeleri için ve Türkiye Türkçesini yerleştirmek için buralarda Türk okullarını kurmanın önemine değindi. Ama diğer taraftan Türkiye’de nasıl yolsuz ve susuz köy kalmayacak diye yola çıkarak hizmet yapıyorsak, bizim de Kazakistan’da su bekleyen kardeşlerimize, Türkmenistan’da sera bekleyen, Özbekistan’da tekerlekli sandayle bekleyen kardeşlerimize projelerle yardım yapmak durumunda olduğumuzu kaydeden Mevlüt Çavuşoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün Kırım Türkleri memleketine dönemiyorsa, evi yoksa onun evini yapmak artık güçlü Türkiye’nin boynunun borcudur. Milliyetçilik anlayışı böyle olmalı. Kırım’a 1000 tane evi aldık. Yeni evler aldık yapıyoruz ve oraya dönmek isteyen kardeşlerimiz huzurla dönüyor. 1944’ten beri Stalin’in sürgüne gönderdiği sadece Kırım Türkleri değildir. Abazya Türkleri ile bugüne kadar hiç kimse ilgilenmemiş. Yasayı da çıkardık. Abazya bölgesine örnek köyler projesi başlattık. Onları yapacağız. Gagavuz Türklerini Ortodoks hıristiyan diye yalnız bırakamayız. İhtiyacı olan Moldovalı kişilere atalarımızın adaletli davranışını örnek alarak yardım ediyoruz. Okul yapıyor, yol yapıyoruz.

2006 yılında Makedonya’da 2 tane Türk köyüne gittim. Köyde yol olmadığı için kışın çocuklarını okula gönderemiyorlardı. Böyle şey olur mu? Başbakanlık TİKA sayesinde artık o köylerin yolu da var, okulu da var. Türkiye öğretmen de gönderdi. Artık Makedonya’da köyleri kanalizasyonları Türkiye yapıyor. Afrikadakilere de yapıyoruz. Atalarımızın bıraktığı miraslar var. Yenilememezi lazım, yeniliyoruz. Ortadoğu’da ve Bosna’da bunu yapıyoruz. Milliyetçilik anlayışı böyle olur.”

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.