DOLAR 32,2015 0.06%
EURO 34,9696 0.29%
ALTIN 2.446,71-0,59
BITCOIN 2233940-0.59955%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Davutoğlu, Dora Bakoyanni ile Bir Görüşme Yaptı.

ABONE OL
30/06/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

davutogluDışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Gayrıresmi Dışişleri Bakanları toplantısı ve NATO-Rusya Konseyi’ne katılmak üzere geldiği Yunanistan’ın Korfu adasında çeşitli temaslarda bulundu. Davutoğlu, Yunan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile de bir görüşme yaptı.

 

 

 

 

 

 

İki bakanın ilk defa bir araya geldiği toplantıda, iki ülke ilişkileri masaya yatırıldı.Bakan Davutoğlu, Korfu’daki çalışmalarının ardından Türk basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu, NATO-Rusya Konseyi, AGİT toplantısı ve temasları hakkında bilgiler verdi.

NATO-Rusya Konseyi’ne Türkiye’nin büyük önem verdiğini vurgulayan Davutoğlu, konseyin Gürcistan krizi nedeniyle Aralık 2007’den bu yana ilk kez toplanmasıyla kurumsal ilişkinin tekrar kurulmasının çok olumlu olduğunu kaydetti.Davutoğlu, AGİT toplantısında da gelecekte karşılaşabilecek tehditlere karşı alınabilecek önlemlerin ele alındığı belirtti.

BAKOYANNİ İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Korfu’daki temasları çerçevesinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyanni ile de bir araya geldi. Yunan mevkidaşı ile Dışişleri Bakanlığı görevine başladıktan sonra ilk kez bir araya geldiğini söyleyen Davutoğlu, Bakoyanni ile samimi ve görüşlerin açık şekilde ifade edildiği uzun bir görüşme yaptıklarını belirtti.

Temelde, iki ülke arasındaki pozitif gündemin artırılması, olabilecek görüş ayrılıklarının, negatif görüntülerin veya uygulamada karşılaşılan sıkıntıların da tam bir işbirliği anlayışı içinde, karşılıklı paylaşarak çözülmesi konusunda mutabık kaldıklarını belirten Bakan Davutoğlu, “İkimizin de ortak hedefi, ülkelerimiz adına ortak hedefi, Türk-Yunan ilişkilerini bir kriz alanı olmaktan, bir risk alanı olmaktan tümüyle çıkarmak.” dedi.

Görüşmede ayrıca Ege’de var olan sorunlar, Türk ve Yunan azınlıklar konusunda yapılabilecekler gibi konular üzerinde durduklarını da belirten Bakan Davutoğlu, “Ama her şeyden önce, ilkesel olarak ikimizin de benimsediği temel husus, krizlere odaklanmaktan, günlük tartışmalara sıkışıp kalmaktansa, iki ülke arasındaki ilişkileri çok daha üst düzeyde, üst düzey siyasi diyaloğun daha da pekiştirilerek sürdürülmesi suretiyle ekonomik kültürel ilişkilerin tümüyle geliştirilip artık iki ülkenin tam bir ortak çıkar alanı, çıkar anlayışı içinde potansiyelini birleştirmesi kanaatini paylaştık.” değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmede, Kıbrıs konusunu da ele aldıklarını belirten Davutoğlu, iki ülkenin de müzakere sürecini desteklediğini söyledi. Davutoğlu, Bakoyanni’yi Türkiye’ye davet ettiğini de sözlerine ekledi.

İKİLİ GÖRÜŞMENİN AYRINTILARI

Yunan kaynaklara göre, iki bakanın ilk kez bir araya geldiği görüşmede Bakoyanni, Ege’de Türkiye’nin hava sahası ihlallerinde bulunduğu, Türk uçaklarının Eşek ve Bulamaç adaları üzerinde alçak uçuşlar yaptıklarını ileri sürdü. Yunan bakanın, Davutoğlu’na Ege’deki sorunların tamamının ele alınması önerisi yaptığı ifade edildi.

Yunan hükümetinin son dönemde başını ağrıtan kaçak göçmenlerle mücadele konusu da ele alınan öncelikli konulardan biri oldu. Bakoyanni, Türkiye’yle göçmenler konusunda işbirliğinin önemini vurguladı. Türkiye’den daha etkin tedbirler alması talebinde bulundu. Davutoğlu’nun ise göçmenler konusunda Türkiye’nin de sorunlar yaşadığını aktardığı kaydedildi. Taraflar görüşmede Kıbrıs sorununu da ele aldı ve Kıbrıs sorununa çözüm bulmayı amaçlayan kapsamlı görüşmelerin devamından yana görüş beyan etti. Yunan kaynakları, Bakoyanni ile Davutoğlu’nun Ege ve kaçak göçmenler konusunda görüş ayrılığına düştüklerini ileri sürdü.

Davutoğlu’nun mevkidaşını Ankara’ya davet ettiği Bakoyanni’nin de daveti kabul ettiği bildirildi. Yunan diplomatik kaynakları, Bakoyanni’nin temmuz ayında Türkiye’yi ziyaret edebileceğini aktardı.

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.