DOLAR 32,8459 -0.02%
EURO 35,7039 0.03%
ALTIN 2.565,330,81
BITCOIN 2188832-0.32759%
İzmir
34°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

178 okunma

Denizcilik devi Yunanistan Türkiye’yi rakip görüyor

ABONE OL
15/06/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

manetge1Dünya denizciliğinin önde gelen ülkelerinden Yunanistan artık Türkiye’yi rakip görüyor. Global krize rağmen Türk denizciliğinin önemli bir mesafe katettiğini belirten Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, “Türkiye eskiden çok önemli uluslararası bir oyuncu değildi. Yunanlılar eskiden ciddiye almazlardı bizi, şimdi artık çok ciddi uluslararası bir ülke olduk. Onların da gıpta ile baktıkları alanlarımız var. Bunların birisi gemi ve yat inşası, bir tanesi de eğitim alanında yaptığımız devrimler, yatırımlar, hayretle izliyorlar. Bizim de artık çok iyi en az 25–30 arası uluslararası oyuncumuz, şirketimiz var. Eskiden daha küçük görülürdük. Ama şimdi artık öyle görülmüyoruz. Hem daha iyi ağırlanıyoruz. Hem daha dikkatli dinleniyoruz. Bizim ülkemizde neler yapıldığını çok merak ediyorlar” dedi.

 

 

 

 

 

 

KEFALONIA- Balkan Günlüğü

 

Dünya denizciliğinin önde gelen ülkelerinden Yunanistan artık Türkiye’yi rakip görüyor. Global krize rağmen Türk denizciliğinin önemli bir mesafe kat ettiğini belirten Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, “Türkiye eskiden çok önemli uluslararası bir oyuncu değildi. Yunanlılar

eskiden ciddiye almazlardı bizi, şimdi artık çok ciddi uluslararası bir ülke olduk. Onların da gıpta ile baktıkları alanlarımız var. Bunların birisi gemi ve yat inşası, bir tanesi de eğitim alanında yaptığımız devrimler, yatırımlar, hayretle izliyorlar. Bizim de artık çok iyi en az 25–30 arası uluslararası oyuncumuz, şirketimiz var. Eskiden daha küçük görülürdük. Ama şimdi artık öyle görülmüyoruz. Hem daha iyi ağırlanıyoruz. Hem daha dikkatli dinleniyoruz. Bizim ülkemizde neler yapıldığını çok merak ediyorlar” dedi. Deniz Ticaret Odası’nın Yunanistan adalarında gerçekleştirdiği temaslar kapsamında DTO heyeti tarafından liman başkanlıkları, valilikler ve Korfu Adası’ndaki Türk şehitliği ziyaret edildi. Metin Kalkavan, ziyaretlerini tanıtımın yanı sıra, uluslararası arenada olan teknik problemlerin ve regülasyondaki değişikliklerin iki ülke bazında beraberce tartışılması amacıyla gerçekleştirdiklerini bildirdi. Kalkavan, gemilerin hurdaya gidişlerindeki uluslararası düzenlemeler dahil, gemilerin karbondioksit salınımı gibi küresel konular hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını dile getirerek, bunların karşılıklı hem çevre hem de ülkelerin menfaatlerine uygun olarak beraberce davranılması için görüşmeler yaptıklarını belirtti. Kalkavan, Türkiye’nin denizcilik anlamında uluslararası platformda çok yol kat ettiğini vurguladı.

 

DENİZCİLİK DEVLET POLİTİKASI OLMALI

 

Kalkavan, Yunanistan‘ın dünya denizciliğinde önemli bir ülke olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

”Onlar yıllarca bu işe önem vermişler, gönül vermişler. Türkiye de buna çalışıyor. Türkiye’de de denizciliğin hükümetten çok devlet politikası haline gelmesi lazım. Bunun da sebebi çok. Dünya denizlerinden ekmek yemek, kendi ülkende olmadığı halde uluslararası sulardan pay almak demek. Aramızdaki önemli politikalardan bir tanesi, onların bir devlet politikası var, hükümetlerden bağımsız. Son yıllarda çok önemli aşamalar kaydettik. Çok ciddi bir büyüme yaşadık. Tabii ki bu başarılar, son krizle beraber ciddi darbe yedi. Dünyada taşımacılık ciddi bir darbe yediği için bize de yansıması çok büyük oldu. Bankalardaki denizciliğin toplam portföyü nakdi ve gayri nakdi 2002’de 350 milyon dolar iken 2009 yılları sonlarında 5,5 milyar dolarlar civarındaydı. Son yıllarda çok hızlı büyüyoruz. Kriz bizi biraz yavaşlattı, patinaj yaptırdı, biraz geri gittik ama inşallah güneşin kar toplaması gibi daha kuvvetli bir şekilde çıkacağız. Sektör piyasaları ciddi düzeltmeler yapıyor pozitif manada… Bunu da artıya çevireceğiz. Bu krizden çok etkilendiğimiz halde çok büyük kayıplarımız olmadı. Çok fazla iflas eden firmamız olmadı. Takipteki alacaklar konusunda da Türkiye ortalamasının altında. En fazla etkilenen en fazla düşen piyasalar bizde olduğu için bu kadar az etkilenmemiz de krizden önceki çok iyi 6 senenin birikiminin rolü oldu. Krizden önce çok iyi geçen 6 sene bir kazada hava yastığı görevi gördü.”

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.