DOLAR 32,2327 0.15%
EURO 34,9773 0.36%
ALTIN 2.423,920,60
BITCOIN 2168647-2.90001%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Dikili Belediyesi tarafından Yunan Başkonsolosu’na ‘Hemşehrilik’ beratı verildi.

ABONE OL
02/12/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

dikiliGeçtiğimiz günlerde Dikili’ye Dostluk ve Barış ziyaretinde bulunan Yunanistan İzmir Başkonsolosu Haroula Skolarikou’ya Dikili Belediyesi tarafından ‘Hemşehrilik’  beratı verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yunanistan İzmir Başkonsolosu Haroula Skolarikou’ya ‘Hemşehrilik’ beratı 2 Aralık Çarşamba günü yapılan Belediye Meclis Toplantısında oy birliği ile verildi.

Barışa ve dostluğa verdiği önem ve katkılarından dolayı böyle bir karar aldıklarını ifade eden Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven; “Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Sayın Haroula Skolarikou yakın bir zamanda ilçemizi ziyaret etmişti. Kendisi halklar arasında barışa ve dostluğa önemli katkılarda bulunan biri. Bu sebeple bu kararı aldık” dedi. Özgüven; “Dikili adı barışla bütünleşmiş, barışla birlikte anılan bir kenttir. Karşı komşumuzla da ilişkilerimizde hep barışı ön plana çıkardık. İki halk arasında köprü olduk. 80’li yıllardan beri ortak festivallerimiz oldu. Bu festivallerimizde ortak dostluklarımız oldu. Savaşların bir yıkım olduğunu ve insanlığı felakete götüren unsurlar olduğunu vurguladık. Hepimizin görevi barışı genişletip çoğaltmak olmalı. Denizin ortasından sınır telleri çekemediğimiz gibi, dünya da sınırların kalkmasını ve kardeş olmasını talep ediyoruz. Tabi bunlar bizim özlemlerimiz. Bu düşünceyle barışa katkı koyan herkes bizim dostumuzdur, kardeşimizdir. Barış adına gösterdiği çaba ve katkıdan dolayı Yunanistan İzmir Başkonsolosu Haroula Skolarikou’ya meclisimizde oy birliği ile Hemşehrilik beratı verdik” dedi.

Yunanistan Başkonsolosu Haroula Skolarikou’nun Dikili’yi ziyaretinde Belediye Başkanı Osman Özgüven, Olof Palme Barış Anıtı, Dikili köylerinde üretilen el dokuması halı ve Zeytin yağı ile birlikte üzerinde Dikili resmi bulunan bir plaket armağan etmişti.

Yunanistan İzmir Başkonsolosu Skolarikou ise Dikili’ye yaptığı ziyarette memnuniyetini dile getirerek “Türk Yunan dostluğu için yaptığınız bütün çalışmaları biliyorum ve takdir ediyorum. Bütün çalışmalarınız dostluk ve barış isteğinizi kanıtlıyor. Yunanistan Türkiye ikili ilişkilerinin geliştiğini, düzeldiğini görüyoruz. Tarihte iki halkın birlikte yaşadığını ve bundan sonrada birbirleriyle dostça yaşamasını istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.