DOLAR 32,8522 0%
EURO 35,7030 0.04%
ALTIN 2.560,450,62
BITCOIN 2193161-0.62988%
İzmir
40°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

129 okunma

Dikili’de Türk – Yunan dostluğu

ABONE OL
20/04/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

dikiliYunanistan İzmir Başkonsolosu Haroula Skolarikou’ya Türk – Yunan dostluğu ve barış adına Dikili Belediyesi tarafından ‘Hemşerilik’ beratı verildi. Daha öncede Dikili’yi ziyaret eden Skolarikou’ya hemşerilik beratı verilmesine 2 Aralık 2009 gününde yapılan Belediye Meclis toplantısında 129 sayılı kararı oy birliği ile karar verilmişti.

 

Dikili Belediyesi’nin düzenlediği ve Otel MYSİA’da gerçekleşen törene Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’in onur konuğu olarak katılan Yunanistan İzmir Başkonsolosu Haroula Skolarikou konsolos çalışanları ile birlikte geldi. Törene Dikili Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, İzmir Gazeteciler Derneği Başkanı Atilla Sertel, Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman, Dikili Belediyesi Meclis Üyeleri, Meslek Odaları, İl Genel Meclisi Üyeleri, Midilli’den Ege Barış Derneği (Siniparksi) üyeleri, Aya Paraskevi eski belediye başkanları Apostolos Komninakas ve Alekos Evangelinos, Türk – Yunan Derneği üyeleri, Türk – Yunan İş Adamları Derneği yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşları, gazeteciler ve vatandaşlar katıldılar.

 

Sunumunu Dikili Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gülay Demir’in yaptığı program Dikili Belediyesi Dış ilişkiler Sorumlusu Gönenç Turan ile birlikte okuduğu Yannis Ritsos’un Barış şiirinin Türkçe ve Yunanca okunmasıyla başladı.

 

Daha sonra söz alan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven; “Yıllardır Barış için mücadele ediyoruz. Bunu karşı adadaki ve buradaki barış elçileri ile birlikte yapıyoruz. Birlikte koşturduk. Din, dil, ırk, mezhep gözetmeksizin barışı hep birlikte bir arada yapmak zorundayız. Barış farklılıklarımızla bir arada halaylarla, sirtakilerle kutladığımız zaman büyüyor ve güzelleşiyor” dedi. Özgüven; “Barıştan kimseye zarar gelmediğini hep birlikte gördük. Hiç kuşku yok ki Ülkelerimizin yaşadığı krizler, o günlerde yaşanan gerginliklerin sonucudur. Ancak siyasilerin yaratmış olduğu gerginlikler hiçbir zaman bu iki halkı birbirinden ayırmadı” dedi.

 

Yunanistan İzmir Başkonsolosu Haroula Skolarikou’ya ilk tanıdığında Türkiye’ye bir barış elçisi gönderdiklerini anladım diyen Özgüven; “Haroula Skolarikou’nun güler yüzü, dostluğu hepimizi kendine bağladı” dedi. Özgüven, geçen yıllar içinde Dikili’de yapılan Türk – Yunan çocukları barış kampı çocuklarının yaşadıklarını anlatan mektupları da okudu. Özgüven konuşmasını daha sonra şöyle sürdürdü; “Dünya Ülkeleri Amerikan Emperyalizminin paslı silahlarını almakla yarış etmeseydi, bu savaşlar hiç olmayacaktı. Buradan tüm Ülkeleri savunma sanayine harcadıkları paranın %10’unu fakir Ülkelere, eğitime, sağlığa ve eğitime harcamaya davet ediyorum. Bu zaten tüm dünya barışseverlerinin isteğidir” dedi.

 

Özgüven’in ardından söz alan Dikili Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu; “Hepimizin dostluğa, kardeşliğe, barışa ihtiyacı vardır. Bu nedenle sayın Yunanistan Başkonsolosuna dostluk ve barış adına verilen hemşerilik beratı için, belediye meclis üyelerini ve belediye başkanımızı kutluyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından Hemşerilik Beratının veriliş törenine geçildi. Özgüven Bayan Başkonsolosa hemşerilik beratını verirken; “Başkonsolosu Haroula Skolarikou geldiği günden yıllardır sürdürdüğümüz barış adımlarını bizimle birlikte sürdürdü. Onu şu andan itibaren Dikilimizin Hemşerisi ilan ediyorum” dedi. Hemşerilik Beratını alan Yunanistan İzmir Başkonsolosu Haroula Skolarikou’u ise “Ben de Dikili’nin yeni hemşerisi olarak gelecek seçimlerde oyumu size kullanacağım” dedi.

 

Yunanistan İzmir Başkonsolosu Haroula Skolarikou’u ise yaptığı teşekkür konuşmasında; “Bana vermiş olduğunuz bu onurdan dolayı sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye ile ilişkilerimize yaptığımız katkının ve sizinle yakınlaşmanın bizim için önemini vurgulamak için aranızdayım. Her iki ülke arasında çok önemli bir işbirliği dönemi içerisinde bulunmaktayız. Ve bu saha gün geçtikçe genişlemektedir. Dış İşleri Bakan Vekilimiz Droutsas birkaç gün önce Ankara’da çok önemli ve başarılı bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaret her iki başbakan’a bir araya gelme ve görüşme yolunu açmıştır. Yunanistan ve Türkiye bu ilişkilerde kaydedilen yolu her iki ülke halkına borçludur. Bu iki halk dostluğun ve işbirliğinin ne kadar değerli olduğunu anlamıştır” dedi.

 

Skolarikou; “Bugün Dikili’nin fahri hemşerisi olmak çok büyük bir onur. Çünkü Dikili barışın şehri. Hayatını barışa adamış ve bu uğurda hayatını kaybetmiş Olof Palme’nin adını taşıyan simge bunu kanıtlamaktadır. Bu davranış bir hassasiyet, demokratiklik ve barış göstergesidir ki bunlar Yunanistan’ın Yunan Hükümetinin ve Yunan Halkının tamamıyla benimsediği ilkelerdir” dedi.

 

Konuşmaların ardından İzmir’in Rembetiko ekibi ‘Okeanos’ mini müzik dinletisi yaptı. Türk ve Yunan tarafının ortak müziklerini çalarak konuklara güzel anlar yaşattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.