Dışişleri Bakan Yardımcısı Druças: Azınlık konularını Türkiye ile tartışmayız!

19 Nisan 2024 - 11:20

Dışişleri Bakan Yardımcısı Druças: Azınlık konularını Türkiye ile tartışmayız!

Dışişleri Bakan Yardımcısı Druças: Azınlık konularını Türkiye ile tartışmayız!
Son Güncelleme :

13 Aralık 2009 - 22:00

192 okuma
(Last Updated On: 13/12/2009)

Dimitris-Droutsas18 Aralık 2009 tarihinde Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitri Druças, Atina’da gerçekleştirilen basın toplantısında Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunan Başbakanı ile gerçekleştirdiği görüşmede azınlık konularını da tartıştıkları yönündeki açıklaması ile ilgili soruya yanıt verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druças şöyle yanıt verdi: “Türkiye ya da herhangi bir Türk yetkili tarafından bu konu ne zaman dile getirilse tekrar eden ve sürekli şekilde verdiğimiz yanıtı bir kez daha tekrarlayacağım: Bu hükümet Yunan vatandaşı olan Müslüman azınlık ile ilgili konuları tartışmaz. Türkiye her ne isterse onu söyleyebilir, kendisini ilgilendirdiğini ya da çıkarlarına hizmet ettiğini düşündüğü her konuyu dile getirebilir. Biz bu konuda açık sözlüyüz, bir kez daha bu tür konuları tartışmayacağımızın altını çizerim. Bu konuyu lütfen burada bitirelim”.

Druças’ın açıklaması ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitri Druças’ın açıklaması talihsiz bir açıklama olup Türkiye ile Yunanistan arasında 4 Ekim 2009 seçimlerinden sonra oluşan olumlu havayı kötü etkilemektedir. Yunan vatandaşı olan Batı Trakya Türk Azınlığı’nın Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanan 1923 Lozan Barış Antlaşması ile Yunanistan’a bırakıldığı unutulmamalıdır. Statüsü ve hakları Lozan Antlaşması ile belirlenen Batı Trakya Türk Azınlığı ile ilgili olarak Türkiye yükümlülük sahibidir. Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanan diğer ikili antlaşmalar ve protokoller Türkiye’nin yükümlülüğünü açıkça ortaya koymaktadır. Ancak Batı Trakya Türk Azınlığı, ülkesi Yunanistan’a sadakat ile bağlı Yunan vatandaşlarıdır.  Dolayısı ile Batı Trakya Türk Azınlığı’nı Türkiye’nin doğal bir uzantısı olarak gören yaklaşım nedeni ile Yunanistan’ın azınlık konusunu Türkiye ile görüşmeye yanaşmaması uluslararası hukuka aykırı bir durum yaratmakla birlikte bu durumdan zarar görecek olan Türk Azınlık’tan başkası olmayacaktır” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitri Druças ile yapılan basın toplantısı metnine http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/Articles/en-US/09122009_SB1512.htm linkinden ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.