DOLAR 32,2470 0.2%
EURO 34,9680 0.34%
ALTIN 2.424,770,63
BITCOIN 2174616-3.33749%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Dünya’ya 78. kez “merhaba”

ABONE OL
31/08/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

fuarTürkiye’nin uluslararası nitelikteki ilk fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı 78. kez açıldı.

 

 

 

 

 

Fuar’ın açılışını gerçekleştiren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, İzmir’in Türkiye’nin dünya ile kucaklaşmaya hazır en önemli merkezlerinden birisi olduğunu söyleyerek, “Fuar İzmir’e çok yakışıyor” dedi.

Onur konuğu ülkenin Etiyopya, onur konuğu ilin Çanakkale, temasının “İletişim Teknolojileri ve Telekomünikasyon” olduğu 78. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), Kültürpark Atatürk Açık Hava Tiyatrosu’nda  düzenlenen törenle açıldı. Fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın “öncü” rolüne dikkat çekti. Fuarcılığın Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından İzmir’e bırakılan bir miras olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu, “Bu yolda devraldığımız bayrağı, yere düşürmeden, bizden sonrakilere devretmenin sorumluluğunu taşıdığımızın bilincindeyiz. İlk olmak, öncü olabilmek önemlidir. Ama bir o kadar önemli olan da, bu önderlik vasfını yaşatabilmek ve geleceğe taşıyabilmektir. Bu kararlılığımızdan en küçük bir taviz bile vermeyeceğiz” diye konuştu.

Yeni fuar alanı

“Türkiye gibi dinamik bir ülke, akıllı ve inandırıcı politikalarla küresel kriz sürecini bir fırsata dönüştürebilir” diye konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Reel sektörü canlandırarak ekonomideki kırılganlıkları ortadan kaldıran uluslararası fuarlar, kentlerin kalkınmasında kritik bir rol oynamaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi fuarcılığı, yerel ekonomik kalkınmanın motorlarından biri olarak görürken, İzmir Enternasyonal Fuarı da, yerelde kalkınma stratejimizde önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır” dedi.

İzmir’i fuarcılık alanında çok daha yukarılara taşımak için yaptıkları yatırımlara ilişkin bilgi veren Başkan Aziz Kocaoğlu, Gaziemir’de 330 bin metrekarelik alan üzerinde dünya ölçeğinde yeni bir fuar alanı yaratılacağını ve Kültürpark’taki 23 bin 50 metrekarelik fuar hollerinin ise kongreler için kullanılacağını söyledi.  Fuarcılığın İzmir ekonomisine olan katkısını da vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Küresel krizin olumsuzluklarının her sektörde hissedildiği bu dönemde, İzmir’de düzenlenen fuarların, kent ekonomisine yarattığı katma değerin sürekli artış gösterdiği bir gerçektir” diye konuştu.

“Fuar İzmir’e çok yakışıyor”

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın 78 yılı geride bıraktığını söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, “Fuarın 78 yıla ulaşmasından duyduğum büyük mutluluğu sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi. Fuarın “İzmir’e çok yakıştığını” söyleyen Deniz Baykal, “İzmir, tarihiyle, coğrafyasıyla, kültürüyle, kimliğiyle Türkiye’nin dünya ile kucaklaşmaya hazır en önemli merkezlerinden birisidir. Bu fuar da İzmirimiz’e çok yakışmaktadır” diye konuştu.

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın temellerinin 1923 yılında İzmir’de toplanan İzmir İktisat Kongresi ile atıldığını hatırlatan Deniz Baykal, “İktisat Kongresi’nin toplanmasıyla yeni devletin ekonomisini şekillendirme çalışması İzmir’de başladı. İlk adım İzmir’de atıldı. O zamandan bu zamana geçen bu kadar uzun bir zaman diliminde dünyada devirler geçti, rejimler yıkıldı, ekonomi politikaları değişti, ekonomideki temel anlayışlar değişti. Büyük bir tarih geçti. Türkiye, İzmir’de İktisat Kongresi’nde başlattığı tarihi yolculuğu giderek daha kararlı biçimde sürdürmeye devam ediyor. Bu da bu hepimizin göğsünü kabartan bir tablodur” diye konuştu.

Dünyada yer etti

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın önemine değinerek, “Fuar, sosyal ve ekonomik alandaki olumlu etkisinin yanı sıra uluslararası arenada da kabul gören bir etkinlik olması sebebiyle dünyanın en önemli fuarları arasında yer almaktadır” diye konuştu. Konuşmasında yatırımcıları Türkiye’ye davet eden Bakan Ergün “Uluslararası fuarlar bu çağrının yerini bulması açısından çok önemli rol oynamaktadır. Bu vesileyle fuarın düzenlenmesinde emeği geçen tüm yöneticileri kutluyorum” diye konuştu.

İzmir Valisi Cahit Kıraç, konuşmasında, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın dünyadaki belli başlı fuarlardan birisi olduğunu söyleyerek, “İzmir olarak, İzmirliler olarak geldiğimiz bu noktanın mevcut potansiyelimiz açısından son nokta olmadığını biliyoruz. Payımızı mutlaka artırmamız ve fuarcılığı şehir ekonomisinin lokomotifi durumuna getirmemiz gerekiyor. Bunu geliştirmek için çalışmalar da yapılıyor. İzmir, köklü fuarcılık tarihi, turizm ve tarih potansiyeli, ulaşım imkanları, otel kapasitesi ve zengin- donanımlı insan potansiyeli ile fuarcılık sektörünü besleyecek donanıma sahiptir” dedi.

Etiyopyalı bakandan çağrı

78. İEF’nin Onur Konuğu Ülkesi olan Etiyopya’nın Sanayi ve Ticaret Bakanı Girma Birru, İzmir’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Türkiye- Etiyopya ilişkilerinin Osmanlı dönemine kadar uzandığını vurgulayan Etiyopyalı Bakan, Türkiye’yi överek, “Bu asil millet Etiyopya tarihinde asla unutulmayacaktır” dedi. İki ülke arasındaki ticari ilişkilere de değinen Bakan Girma Birru, ticari ilişkilerin artan bir ivme gösterdiğini ve Türk yatırımcıları ülkelerinde görmekten memnuniyet duyduklarını söyleyerek, “Etiyopya yatırım için doğru bir yer” diye konuştu.

61 ülkeden 1003 firma

Açılış törenine CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile onur konuğu ülke Etiyopya’nın Sanayi Bakanı Girma Birru, Tarım Bakanı Yakop Yala, Kültür Bakanı Tadelech Daloche Dande, 8’i bakan düzeyinde 37 ülke temsilcisi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Valisi Cahit Kıraç,  Onur Konuğu il Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, milletvekilleri, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, üst düzey bürokratlar ile TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve beraberinde çok sayıda iş dünyası temsilcisi katıldı.

Açılış Töreni Onur Konuğu Ülke Etiyopya’dan gelen ekibin dans gösterisiyle renklenirken; törene katılanlar açılışın ardından, 4 No’lu hol, 3 No’lu holdeki Etiyopya ve 1 No’lu holdeki Çanakkale standlarının da açılışlarını gerçekleştirdi.  

78. İzmir Enternasyonal Fuarı’na 15 farklı ürün grubunda 1003 firma katılıyor. Bu yılki fuara, 61 ülke delegasyon, ticari ve kültürel katılımda bulundu. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı himayesinde düzenlenen fuarı, 1,5 milyona yakın kişinin ziyaret edeceği öngörülüyor.  Fuar giriş ücretleri tam 1.50 TL, öğrenci 75 KRŞ olarak belirlendi.

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.