DOLAR 33,1116 0.09%
EURO 36,0613 -0.28%
ALTIN 2.576,55-0,93
BITCOIN 2118703-1.42654%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

194 okunma

Ekonomik göstergeler iyi analiz edilmeli

ABONE OL
20/10/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

vehbi-varlkRumelili Yönetici İş Adamı ve Sanayicileri Derneği (RUMELİSİAD) Başkanı Vehbi Varlık, ekonomik göstergelerdeki düşüşler ve artışların çok iyi analiz edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

 

 

 

 

 

Enflasyondaki düşüşlerin tamamiyle olumlu değerlendirilemeyeceğini söyleyen Varlık, “”Talep olmaması sebebiyle enflasyonda gözlemlenen düşüşleri yüzde 100 olumlu olarak değerlendiremeyiz. Enflasyon rakamında talepten kaynaklanan bir kısmın olmasını doğal ve gerekli görüyoruz. Canlı çarkları dönen bir Türkiye’de talebe dayalı enflasyon Ekim ayında olduğu gibi yüzde 0,39 ve yıl itibariyle 5,27 mi olmalı bu soruya cevap aramalıyız” diye konuştu. Hükümetin ekonomideki işleyişi hızlandıran makul bir enflasyon oranını destekleyerek reel piyasalara doping etkisi yapacak önlemlere devam etmesi gerektiğini vurgulayan Varlık, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Enflasyonun yıkıcı etkisinden Türkiye’yi çıkaran hükümete teşekkür ediyoruz. Şimdi hükümetten beklentimiz, talep enflasyonu olarak adlandırabileceğimiz, ekonomideki işleyişi hızlandıran makul bir enflasyon oranını göğüsleyerek reel piyasalara doping etkisi yaratacak önlemlerine devam etmesidir. Geride kalan dönemde gerçekleştirilen ÖTV indirimlerine benzer önlemler iş dünyasıyla dirsek temasını kaybetmeden planlanarak hayata geçirilmeli. Yıllardır hiper enflasyon, süper enflasyon gibi kavramlarla tanışan Türkiye’nin makul enflasyon kavramına da alışması gerekiyor. Enflasyonun daha da düşük olmasının getirisi ile ekonomisinin canlanması için göze alınacak 3-5 puanlık artışın getirisini iyi hesaplamalıyız. Hükümet kendisini enflasyonla giriştiği mücadeleyi kazanmış addetmelidir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.