EngelSİZSİNİZ!

19 2024 - 13:01
Balkan Günlüğü gazetesi SR Basın Yayın Ltd. Şti’ine ait olup, Başbakanlık Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Basın İlan kurumuna kayıtlı bir gazetedir. Anadolu Ajansı’nın abonesi olan gazetemizin Balkan Haber Ajansı (BHA) isminde bir ajansı vardır.23 Aralık 2007 yılında yayın hayatına başlayan Balkan Günlüğü gazetesi, hedef kitlesi ve konsepti itibariyle Türkiye’de ilk gazetedir. Hedef okuyucu kitlesi, İzmir’deki 1,5 Milyon Türkiye genelindeki 17 Milyon civarındaki Balkan-Rumeli göçmeni yurttaşıdır. Ulusal ve Uluslararası yayın yapan gazetemizin düzenli haftalık basım adeti; 20 bin’dir.Gazetemiz,Türkiye’de 52 şehir,yurt dışında 12 ülkede ( Yunanistan,Bulgaristan,Makedonya,Kosova,Arnavutluk,Bosna-Hersek, Romanya,Hırvatistan,Sırbistan, Karadağ,Moldova,Slovenya ) okuyucusu ile buluşmakta.

EngelSİZSİNİZ!

(Last Updated On: 02/10/2009)

Merhaba Dostlar.

Bugünkü yazımı gelen bir mail üzerine kaleme almaya karar verdim.  Sizlerle paylaşmak hep birlikte düşünmek ve rutin yaşamımız içinde zaman zaman  nasıl hatalar yaptığımızı, istem dışı kalpler kırdığımızı gözden geçirmek istedim.  Engelli kelimesini kullanmayı sevmiyorum.  Neden derseniz,  bu sadece ve sadece görselliğin tanımı. Bunu biz engelliyiz diyen arkadaşlarıma, dostlarıma da dile getiriyorum.  Onlara sağlamaya çalıştığımız toplu taşımacılık, yollar ve daha bir çok kolay kullanım alanları sadece fizik öğelerine kolaylık; hepsi bu.
Bazı kişiler hayatlarını, duyu ve kullanım organlarındaki rahatsızlıklardan dolayı daha zor şartlar altında idame ettiriyorlar. Bu onların noksanlığı veya kendi istekleriyle oluşmuş bir şey değil.  Kimi doğum, kimi ilerleyen yıllardan, kimi tıbbın, kimi takdiri-i  İlahi, kimi de hain bir elin sıktığı kurşunla bu zorluğu yaşamak zorunda kalmıştır.
Karşıyım, neye biliyor musunuz? Her işyeri  engelli çalıştırmak zorunda kelimesine karşıyım. Ne demek bu?  Neden böyle dile alınıyor?  Tabiî ki herkes gibi onlar da her yerde her alanda çalıştırılacaklar. Engelsiz gördüğümüz, ama sadece görseli engelsiz. Hepimiz biliyoruz ki yarının sahibi Allah. Yarın kime ne olacak meçhul.  Engel denilen nedir dostlar?  Sadece bir uzvun noksan olması mı?  Rutin işlerini yapamaması mı? Yanılıyorsunuz, hem de çok…
Gözleri görmeyen bir kişinin gönül gözünün ne denli açık olduğunu hepimiz biliyoruz. Bence onların karşısında gönül gözleri kapalı olanlar engelli.  Kolları olmayan bir bayan bebeğine bakımdan tutun da araba kullanmasına kadar bir çok kişiden daha başarılı. Görselde engelsiz gördüğümüz ama, ne bebeğine, ne evine bakmayı bilemeyen, ya da bilmek istemeyen dünya kadar insan var.  Bence işte onlar engelli.  Bu arkadaşlarıma bakmasını bilmeyen gözler engelli, onlara konuşmasını bilmeyen diller engelli, onları aralarından soyutlamaya çalışan beyinler ve gönüller engelli.
Lütfen ben böyle yapamam, düşünmem demeyelim, kendimizi gözden geçirelim. Her şeye sevgiyle bakalım.  Görsel engeller değil, asıl görünmeyen engeller önemlidir.  Unutmayın ki; Yarın kimseye vaat edilmemiştir. Her insan engelli adayıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.