Erken genel seçim tartışmalarına Türkiye damgasını vurdu

19 Nisan 2024 - 11:28

Erken genel seçim tartışmalarına Türkiye damgasını vurdu

Erken genel seçim tartışmalarına Türkiye damgasını vurdu
Son Güncelleme :

22 Eylül 2009 - 22:00

188 okuma
(Last Updated On: 22/09/2009)

LAOS_afis_4 Ekim 2009 tarihinde Yunanistan’da gerçekleşecek erken genel seçimler ile ilgili tartışmalara Türkiye tartışması damgasını vurdu.

 

 

 

 

 

 

 

Seçim afişlerinde ya da siyasi parti liderlerini bir araya getiren canlı tartışma programlarında Yunanistan dış politikasında Türkiye konusu ile Türkiye-Avrupa Birliği ilişkisinde Yunanistan’ın tutumu ile ilgili hararetli tartışmalar yaşanıyor.

LAOS’un afişlerinde Türkiye

22 Eylül 2009 tarihinde Rodop Rüzgarı’nın internet sitesinde yayımlanan habere göre Ortodoks Halk Teyakkuz Partisi (LAOS) Türkiye tartışmasını seçim afişlerine taşıdı.* Habere göre Gümülcine Devlet Hastanesi yakınındaki seçim afişinde “Türkiye ve Üsküp bizlerle dalga geçiyor! Şimdi artık biliniz ki Karacaferis” yazıyor. Rodop ilinden aday olan LAOS lideri Yorgo Karacaferis, aşırı milliyetçi ve Türkiye düşmanlığı ile biliniyor, bunu da sık sık dile getiriyor.

Televizyonda canlı tartışmada Türkiye

21 Eylül 2009 tarihinde televizyondan yayınlanan canlı bir tartışma programında siyasi parti liderlerinin erken genel seçim ile ilgili tartışmalarında Türkiye yine gündeme geldi. Birlik’in haberine göre altı gazetecinin sorularını Yeni Demokrasi Partisi Genel Başkanı Kostas Karamanlis, PASOK Genel Başkanı Yorgo Papandreou, Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Aleka Papariga, Radikal Sol Koalisyon Genel Başkanı Aleksis Çipras, Ortodoks Halk Teyakkuz Partisi Genel Başkanı Yorgo Karacaferis ile Yeşiller Partisi Genel Başkanı Nikos Hrisoyelos yanıtladılar.

Türkiye ile ilgili olarak Karamanlis, “Yunanistan’ın, Türkiye’nin AB’ye karşı olan tüm yükümlülüklerini yerine getirmesi durumunda AB’ye tam üyeliğini desteklediğini” belirtiyor. Papandreou ise YDP Hükümeti’ni Ege’de kıta sahanlığı sorunu ile ilgili olarak harekete geçmemekle suçlarken Hükümet’i Kıbrıs konusunda veto hakkından ödün vermekle suçluyor.

Canlı yayında Karamanlis ve Papandreou

22 Eylül 2009 tarihinde YDP Genel Başkanı Karamanlis ile PASOK Genel Başkanı Papandreou televizyondan canlı yayınlanan açık oturumda Türkiye-Yunanistan ilişkileri ile Türkiye-AB ilişkilerini de değerlendirdiler. Karamanlis, “Türkiye’nin tüm yükümlülüklerini yerine getirmesi durumunda AB’ye tam üyeliğini destekliyoruz” derken Papandreou, Hükümet’in dış politikada izlediği tutumu eleştirirken “Egemenlik haklarımız alanında rahatsızlık yaratan uzun süreli sorunlarımızı artık çözmeliyiz. Son yıllarda başarılı değiliz. Türkiye’nin Ege’deki ihlalleri ve kışkırtıcı tavrı sürüyor” diye konuştu.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Erken genel seçim tartışmalarında Türkiye’nin dış politikanın bir konusu olarak gündeme gelmesi doğal karşılanmalıdır. Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişki köklü bir geçmişe sahip olduğu gibi sorunları ve önyargıları da içermektedir. Bu durumda Türkiye konusu Yunan halkı için hassas bir nokta olmaya devam ederken siyasi partiler tarafından da seçim malzemesi olarak maalesef kullanılmaktadır. Ancak aşırı milliyetçiliği ile bilinen LAOS, seçim kampanyasını Türkiye karşıtlığı üzerine oluşturmuştur. Bu durum Batı Trakya’da mevcut siyasi gerilimi tırmandırarak tehlikeli boyutlara taşımaktadır” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.