Erken seçim ve askerlik hatırası

8 Ağustos 2022 - 16:52

24. Dönem AK Parti İzmir Milletvekili Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı Balkan Günlüğü Gazetesi İmtiyaz Sahibi

(AA) Rifat SAİT

Erken seçim ve askerlik hatırası

Son Güncelleme :

15 Temmuz 2022 - 3:18Belki hala aynı şeyler konuşuluyordur. Askerde diyorum. Bizim zamanımızda, askerlik düşüyor, düşecek, düştü sözleri en çok konuşulan, konuşulduğunda en çok dinlenilen dedikodulardı. Nitekim bir gün koğuştayız. Sabah erken kalkıp mıntıka temizliği için hazırlık yapıyoruz. Bu arada mıntıka temizliği denen şey de en nefret ettiğim ve hiç içmediğim halde başkalarının içtiği sigara izmaritlerini toplamaktı. Tam o sırada bir tertip bağırıyor: “Düşmüşşşş” Aman Allahım herkes sevinçten naralar atıyor. Zannetmişler ki askerlik düştü. Sonra bir baktık ki bir arkadaşımız ranzadan düşmüş kolunu kırmış. Kolu kırılan arkadaşa mı üzülürsünüz yoksa askerliğin düşmemesine mi?

Aynen öyle. Son günlerde on kişiden en az 4-5 tanesi askerlik düştü gibi Seçim’i konuşuyor. Partilerin teşkilatlarında hareketlik mi var, tamam işte erken seçim hazırlığı var diyorlar. Asgari ücret arttı mı, tamam erken seçime gidiyoruz onun için artırdılar diyorlar. Biri geçim demeye dursun diğeri seçim diye devam ediyor. Televizyon programlarının pek çoğunda konu seçim. Adam bahçesindeki çim dese seçim anlaşılacak. Siyasi Partiler Kanununda değişiklik yapılıyor, seçim alameti deniyor.

5 Seçim ihtimali

Evet artık bir seçim sathına kesinlikle girdik. Ama nasıl olacak veya nasıl olmayacak sorularını yanıtlamak gerekiyor.

Şu ihtimaller karşımızda duruyor:

1- BU SATTEN SONRA ERKEN SEÇİM OLMAZ, OLAMAZ.
2-Bilinen ve net bilgi olan Haziran 2023 seçimleri…
3-Birileri Anayasa’nın 101. Maddesini işaret ederek Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın 2023’te üçüncü kez aday olamayacağını öne sürüyor ve erken seçim değilse bile sadece 2 ay kadar önce biraz erken veya mini erken yapılması lazım diyerek 16 Nisan 2023’ü tarih gösteriyorlar. Zira Anayasaya göre Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. Ancak Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi hâlinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir. (Böyle bir ihtimal için muhalefetin destek vermesi gerekir.)
4-Allah korusun olağanüstü durumlar. Savaş, deprem, salgın…v.s. ( MADDE 5 – (1) Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından savaş sebebiyle yeni seçimlerin yapılmasına imkân görülmediğine dair karar verilmesi hâlinde, Cumhurbaşkanı seçimi bir yıl geriye bırakılır. (2) Geri bırakma sebebi ortadan kalkmamışsa, erteleme kararındaki usule göre bu işlem tekrarlanabilir.
5-Seçimler öncesi Cumhurbaşkanlığı Sistemi değişikliği için halk oylaması- Referandum yapılması durumu.

Seçim senaryoları

Türkiye’de herkes siyaset uzmanı. Ağzı olan konuşuyor. Bakın hangi ihtimaller ve dedikodular konuşuyorlar:

1-Cumhurbaşkanlığı birinci turunda Sayın Erdoğan’ın kazanması durumu, siyasi denge ve güven tazelemesi
2-Seçimlerin ikinci tura kalması durumunda normal olan bilindiği gibi Cumhur ittifakı kendi üçlüsü Millet ittifakı ise 6+1 ve diğerleri ile seçime girer, kozlar paylaşılır, halk kararını verir
2- Veya son anda İYİ parti Cumhur ittifakına katılır veya Millet ittifakından çıkıp bağımsız girer, dengeler değişir
3-Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ve seçim sistemi değişikliği, güçlendirilmiş parlamenter sistem içinde en çok oyu alacak olan AK Parti’nin hükümeti kurması
4-Cumhurbaşkanlığını Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar kazanmasına karşılık parlamentoda denge değişikliği durumu. Halk Cumhurbaşkanlığında Sayın Erdoğan’a milletvekilliğinde farklı siyasi tercih kullanması durumu
4-Geniş bir koalisyon
5-Yakın zamanda tekrar yapılacak bir erken seçim

Sonuç

Türkiye 2023’de en kritik ve stratejik seçim sathına giriyor. AK Parti eğer oy kaybederse bu muhalefetin bir çözümü, proje üretmesi, ülke için çözüm planları olduğundan değil bilakis AK Partinin kendi dalını kesmesi ve kendi ayağına kurşun sıkması yüzünden olacaktır. Bu nedenle tekrar tekrar uyarıyor ve rica ediyorum. Yanlışa müsaade edilmesin.

Allah’ın (CC) dediği olacak, halkın seçtiği kazanacak. Bazıları AK Parti kazanamaz bir yılı kaldı diyor. Buna da çok ciddi inanıyorlar. Geçen çok sevdiğim bir devlet büyümüzle istişare ettik. Ne olur diye sordum kendisine? İyi adamlar gelirse ve istişare yapılırsa AK Parti tekrar kazanır dedi. Ben de aynen katılıyorum ve ekleme yapmak istiyorum. İyi, samimi ve liyakatli adamlar gelirse, istişare yapılırsa AK Parti tekrar kazanır. Yalnız istişarede bu davanın adamlarını sabırla ve samimiyetle dinlemeye ve dediklerini yapmaya hazır olmak lazım.
Sonuç ne olursa olsun Türkiye hepimizin, devlet hepimizin, biz hepimiziz. Hayırlı olsun.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.