DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21092040.69998%
İzmir
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Azemi:”Türkiye tam üye olarak birliğe alınmalıdır’’

ABONE OL
13/07/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ab-bayrakGazeteci yazar Kosovalı Gani Azemi,’’40 yıldan fazla AB’nin bekleme odasında tam üyelik için bekletilen Türkiye gibi bir büyük ülkenin artık bekletilemiyeceğine dikkati çekerek biran önce Türkiye tam üye olarak birliğe alınmalıdır’’ dedi.

Brüksel’de Kosova ve Arnavutluk dosyasına hakim en eski gazetecilerinden birisi olan ayrıca hayatını kaybeden Kosovalı lider Rugova’nın Brüksel özel temsilciğini de yapan Azemi, ABHaber’e ‘’Komşularım Sırplara mektuplar’’ adlı yazdığı kitabı imzalayarak verdi.ABHaber’e özel bir mülakat veren Azemi, Brüksel’deki en eski gazetecilerinden birisi olarak biliniyor.

Brüksel’de son 25 yıldır sadece Kosova ve Arnavutluk konularında değil Türkiye –AB sürecine de tanıklık eden isimlerden birisi olan Azemi,Türkiye’yi AB dışında bırakmak tarihi çok büyük bir hata olur.Türkiye hep batıyı, Avrupa’yı destekledi.Avrupa’nın bugünkü demokratik gelişimi ve istikrarına bilhassa Türkiye, soğuk savaş yılları sırasındaki konumuyla çok büyük katkısı oldu’’ dedi.

Berlin duvarının yıkılması sonrası Türkiye’nin stratejik konumun azalmadığını aksine arttığını belirten Azemi,özgür Avrupa, özgür Dünya için Türkiye’nin stratejik konumu değişmedi.Hiç bir zaman da değişmeyecek’’ diye konuştu.

Gani Azemi,’’Türkiye’ye Avrupa’da yer var. Türkiye birçok AB üyesinden daha laik.Ekonomisi daha güçlü. Avrupa demokrasisi Atatürk’e çok şey borçlu. Atatürk sadece Avrupa demokrasisine değil dünyanın istikrarına da çok olumlu katkı sağlamış bir liderdi..Barış adamı olan Atatürk Türk demokrasisinin gelişmesinde bir topluma neler kazandırılabileceğini gösterdi’’ açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin NATO’nun ikinci büyük ordusuna sahip olduğunu ifade eden Azemi, Türkiye Enerji konusunda Avrupa’nın stratejik ortağı.Türkiye başkaları gibi batıya vanaları kapatmaz.Türkiye’siz Avrupa’nın olması ise mümkün değil.Zaten zaman herkese bunu iyi bir şekilde gösterecek’’ şeklinde konuştu.

Kitabı hakkından da bilgi veren Azemi şunları kaydetti:

‘’Kitabımda 27 tane Sırplar’a yazdığım mektupta Sırp entellektüellerin, Miloseviç’e karşı duramamalarının Balkanlardaki tüm bu trajik olayların gelişmesine yol açtığını ifade ediyorum.Sırp entellektüeller Miloseviç’i savaşa iterek, savaş ile birşeyler kanzabileceğini düşündüler.Ama tarihi yanılgı içine düştüler. Savaş 200 binden fazla insanın hayatına mal oldu. Sırplar bunun için bile hala ‘Pardon’ demediler.Sırp entekllektüeller yaptıkları bu büyük tarihi hata ile bir topluma nasıl bir zarar verilebileceğini herkese göstermiş oldular Entellektüellerin görevi şiddeti, savaşı önceden önlemektir.Hiç bir toplum şiddetle ile bir yere varamaz.

Azemi’nin kitabı ile ilgili daha fazla bilgi için:

http://www.editions-mols.eu/auteur.php?id_auteur=99

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.