DOLAR 32,1827 -0.02%
EURO 34,9813 0.26%
ALTIN 2.440,88-0,83
BITCOIN 2233089-0.95432%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

GDAÜ Zirvesi İstanbul’da toplandı

ABONE OL
26/06/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

fileGüneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, Çırağan Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşmasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında, zirve toplantısına ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu ve geçen yıl Kişinev’den devralınan dönem başkanlığını Karadağ’a devretmekten mutlu olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Bölgemizin sorunlarına ancak kapsamlı ve kapsayıcı politikalar geliştirilmesi halinde kalıcı çözümler bulabiliriz” dedi.

Gül, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin batıya açılan kapısı Balkanlar’ın büyük önem arz ettiğini belirterek, Türkiye’nin Balkanlar’da yer alan bütün ülkeleri, ortak sınırı olsun veya olmasın komşusu olarak gördüğünü ifade etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Balkanlar’ın, Avrupa’nın tarihi, coğrafi ve kültürel yönden ayrılmaz bir parçası olduğunu
belirterek, “Bizler, paylaşılan değerler temelinde geliştirmekte kararlı olduğumuz bu ortaklığı AB üyeliğiyle taçlandırmak hususunda azimliyiz” dedi.

Birçok Balkan dilinde de aynı olan “komşu” kelimesinin bu coğrafyada çok şey ifade ettiğini söyleyen Gül, tarihi, kültürel, insani ve siyasi sebeplerle Balkanlar’da olup bitenlerin Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme yönündeki ortak hedeflerinde, AB ve NATO’nun ülkeleri bu ideale bağlayan tutkal olduğunu ifade ederek, bölgeyi ilgilendiren sorunlarda tam bir sahiplenme duygusuyla hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük tehditlerden birinin de terör olduğuna işaret eden Gül, terör illetinin, değişik coğrafyalarda, farklı şekillerde yüzünü gösterdiğini söyledi.

Gül, “Bu asimetrik tehdit karşısında bütün ülkelerin tavizsiz şekilde iş birliği ve dayanışma içinde olması, uluslararası camianın yekvücut olarak teröre karşı durması gerektiğine inanıyorum” dedi.

12. üye Slovenya oldu

Öte yandan, zirve açılışında üye ülkeler, Slovenya’nın GDAÜ’ye üyeliğini alkışlarla karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül, AB ve NATO üyesi Slovenya’nın GDAÜ’ye değer katacağına inandığını ifade etti.

Bir konuşma yapan Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Turk de Avrupa’nın istikrarına mütevazı ve aktif bir katkı yapan Slovenya’nın GDAÜ’yü de geliştireceğini ve bütün bölgeyi Avrupa entegrasyonuna çekeceğini ifade etti.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.