DOLAR 33,1136 0.1%
EURO 36,0789 -0.23%
ALTIN 2.573,08-1,05
BITCOIN 2113440-1.4405%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

174 okunma

Gül: Balkanlar yine huzur içinde olmalıdır

ABONE OL
20/10/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

makedonya-gulBalkanlar ve Kafkasya’da huzur ve istikrara çok önem verdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Geçmişte nasıl Balkanlar huzur içindeyse şimdi de öyle olmalıdır” dedi.

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov ile Çankaya Köşkü’nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Gül, Balkanlar ve Makedonya’nın güvenlik ve istikrarının, büyük bir şemsiye altında olmaktan geçtiğini belirterek, Türkiye’nin, Makedonya ve bütün Balkan ülkelerinin NATO ve Avrupa Atlantik yapıları içinde olmasını arzu ettiğini söyledi. Türkiye olarak Balkanlarda huzur ve istikrara çok büyük önem verdiklerini söyleyen Gül, ”Geçmişte nasıl Balkanlar huzur içindeyse şimdi de öyle olmalıdır. Bunu sağlayacak şemsiye AB’dir. Makedonya NATO şartlarını yerine getirmiştir ama bilinen nedenlerle üye olamamıştır.” diye konuştu. İvanov’u ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Gül, görüşmelerde ikili ilişkileri tüm yönleriyle gözden geçirdiklerini, başta Balkanlar olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren güncel bölgesel ve uluslararası konuların ele alındığını belirtti.
İki ülke arasında son yıllarda gelişen iş birliğinden duydukları memnuniyeti karşılıklı olarak ifade ettiklerini anlatan Gül, iki ülke arasında geçen yıl imzalanan Strateji Belgesi hükümleri doğrultusunda ilişki ve iş birliğinin her alanda daha ileriye götürülmesi yönündeki iradelerin de karşılıklı teyit edildiğini kaydetti. Gül, ”Türkiye, Balkanlar’daki stratejik konumuyla, çok etkili ve kültürlü toplumsal dokusuyla dost Makedonya’nın bağımsızlığını ve istikrarını her zaman kuvvetli bir şekilde desteklemiştir” dedi.
Türkiye’nin, Makedonya’nın Avrupa Atlantik kurumlarına bir an önce üye olmasını da arzuladığını vurgulayan Gül, bugüne kadar verilen desteğin bundan sonra da süreceğini İvanov’a ifade ettiğini söyledi. Gül, AB Komisyonu’nun Makedonya’ya müzakere tarihi verilmesine ilişkin tavsiye kararından büyük memnuniyet duyduklarını da belirtti.

BALKANLARA YATIRIM İSTİKRAR GETİRİR
Görüşmelerde ekonomik ve ticari ilişkilerde son yıllarda yaşanan hızlı gelişmeler doğrultusunda iş birliğinin daha da geliştirilmesi kararlılığını vurguladıklarını ifade eden Gül, Türk iş adamlarını Makedonya’ya yatırım konusunda teşvik edici olduklarını kaydetti.
Gül, Türk firmalarının Makedonya’ya artan ilgisinin Türkiye kadar Makedonya’nın da menfaatine olduğunu ifade ederek, Balkanlar’a yatırım yapılmasının, bölgenin istikrar ve refahı açısından önem taşıdığını belirtti. Görüşmelerde kültür alanındaki iş birliği kapsamında İstanbul ve Üsküp’te karşılıklı kültür merkezleri açılması konusuna da değindiklerini anlatan Gül, Makedonya’daki Osmanlı eserlerinin onarım ve restorasyonunun özgünlüğüne uygun yapılmasına verdikleri önemi aktardığını söyledi.Cumhurbaşkanı Gül, Türk kökenli Makedonya vatandaşlarının iki ülke arasındaki dostluğun en sağlam unsurunu oluşturduğunu İvanov’a ilettiğini belirten Gül, ”Makedonya Türkleri’nin, Makedonya’nın siyasal yaşamına, ekonomik kalkınmasına ve sivil toplum kültürünün gelişmesine olabilecek katkılarının önemine değindim. Bu vesileyle eğitim alanındaki iş birliğinin geliştirilmesine yönelik görüş alışverişinde bulunduk” diye konuştu.İvanov’a, savunma ve güvenlik alanındaki iş birliğinin kazandığı ivmeden duyduğu memnuniyeti ilettiğini de söyleyen Gül, bu doğrultudaki çalışmaların devam etmesi gerektiğini kaydetti.

BÜYÜK BİR ŞEMSİYEYE İHTİYAÇ VAR

Türkiye’nin Makedonya’yı kendi ismiyle tanıyan ilk ülke olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin bundan sonra da bu iradesini devam ettireceğini vurgulayarak, ”Türkiye, Makedonya ve bütün Balkan ülkelerinin NATO ve Avrupa Atlantik yapıları içinde olmasını arzu etmektedir” diye konuştu.
”Balkanlar ve Avrupa’nın güvenlik ve istikrarı, büyük bir şemsiye altında olmaktan geçmektedir” diyen Gül, şöyle konuştu:
”Zaman zaman Avrupa içinde bazı sorunlar söz konusu olsa da nihai amaç budur ve bu böyle olacaktır ve kaçınılmaz bir şeydir. Nasıl tarihte tüm Balkanlar’ın huzur içinde yaşadığı dönemleri hatırladığımızda, Osmanlı döneminde 300 yıl daha önce Bizans döneminde aynı şekilde, şimdi de başka bir şekilde büyük bir şemsiyeye ihtiyaç vardır; o da Avrupa Birliği’dir. NATO da güvenlik kurumudur. Bu kurum içine giren ülkeler, istikrar ve güvenlik sağlamaktadır. NATO Zirvesi’nde Türkiye, güçlü bir şekilde Makedonya’nın kendi ismiyle NATO üyesi olmasını desteklemiştir. Önemli olan NATO’nun ilkelerini yerine getirmektir. Makedonya bu kriterleri yerine getirmiştir ama maalesef bilinen sebepten dolayı üyelik gerçekleşmemiştir. Türkiye, güçlü bir şekilde Makedonya’nın hakkını savunmuştur, bundan sonra da savunmaya devam edecektir.”
AB İlerleme Raporu’na ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Gül, AB ile ilişkilerin partiler üstü devlet politikası olduğunu söyledi. Bu konuda gerek hükümetlerin gerek parlamentonun elinden geleni yaptığını ifade eden Gül, ”Bizim görevimiz, AB müktesebatını ülkemizde geçerli kılmaktır. Bu yönde de güçlü çalışmalar vardır” dedi. Raporların bir nevi fotoğraf çekme olduğunu dile getiren Gül, bununla ilgili Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamanın Türkiye’nin görüşü olduğunu belirtti.

KAFKASYA’DA YENİ DÖNEM
Ermenistan ile ilişkilere yönelik açıklamalarda da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin bütün komşularına ve Kafkaslar’a önem verdiğini söyledi. Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov’un, Türkiye’nin komşularıyla ilgili politikalarını takdirle karşıladığını ilettiğini dile getiren Gül, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine ilişkin sürecin devam etmesini ümit ettiğini belirtti.

Türkiye’nin sadece Ermenistan ile değil tüm Kafkaslar’da istikrara önem verdiğinin altını çizen Gül, Azerbaycan-Ermenistan, Rusya-Gürcistan ilişkilerinin de önem taşıdığını ifade etti. Gül, Kafkasya’da yeni bir dönem başladığını, yıllardır ihmal edilen problemlerin en üst seviyede ele alındığına dikkati çeken Gül, ”Ümit ederim ki bölgedeki bütün konularda olumlu gelişmelere şahit oluruz” dedi.

IVANOV’UN ATATÜRK JESTİ

Cumhurbaşkanı Gül, İvanov’un Türkiye’ye güzel bir jestle geldiğini de bildirdi. Makedon makamlarının Atatürk’ün babası Ali Rıza Bey’in Üsküp yakınlarındaki Kocacık Köyü’nde bulunan evinin bir ”anı evi” olarak yeniden yapılması kararı aldığını anlatan Gül, İvanov’un bu evin temel taşlarından birisini Anıtkabir Komutanlığı’na verdiğini belirtti. Bu jestin kendilerini çok memnun ettiğini dile getiren Gül, İvanov’a ve Kocacık Belediyesi’ne, gösterdikleri hassasiyet ve titizlikten dolayı teşekkür etti.

IVANOV: TÜRKİYE GERÇEK BİR DOST

Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov, Gül ile yaptığı görüşmelerde bölgesel sorunların yanında Avrupa ve Avrupa-Atlantik bütünleşmesi gibi konularda sergilenen ortak tavrın iki ülke arasında en yüksek düzeydeki görüş birliğinin göstergesi olduğunu kaydetti. Makedonya’nın Türkiye ile işbirliğinin gelişmesine büyük önem verdiğini söyleyen İvanov, “Biz Türkiye’yi gerçek bir dost, güçlü destekçimiz, müttefik ve ortağımız olarak görmekteyiz. Makedonya Cumhuriyeti hiçbir zaman destek ve yardımlarınızı unutmayacaktır. İki ülke hakları arasındaki yakınlık, tarihi, kültürel, ekonomik ve insani bağlar dostluğun temelini oluşturmaktadır. Atatürk’ün gençlik yıllarının önemli bir kısmının ülkemizde geçmesinden de gurur duyuyoruz. Makedonya, Balkan ülkeleriyle AB ve NATO üyeliği dışında alternatif olmadığının bilinci içindedir. Ülkem, karşı karşıya bulunduğu sorunlar, yapılan haksızlık ve ilkesizliklere rağmen tüm kapasite ve kaynaklarını kullanarak, azim ve kararlılıkla bu hedeflere ulaşmaya çalışmaktadır. Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme yönündeki kararlılığımızı, yalnızca gerekli reformları uygulayarak ve kriterleri yerine getirerek değil, eşi benzeri olmayan çok etkili fonksiyonel demokrasinin başarılı bir modelini inşa ederek, ortak değerlere katkıda bulunarak uluslararası askeri misyonlara katılımımızla da ispatladık” diye konuştu.

 

YATIRIMLARDAN MEMNUNUZ

Ülkedeki Türk iş adamlarının yatırımlarını memnuniyetle karşıladıklarını belirten İvanov, yatırımların artarak devam etmesini umduğunu söyledi. İvanov, iki ülke arasındaki kültürel ilişkilere dair bir soruyu  yanıtlarken, Üsküp’teki Kurşunlu Han’da Türk Kültür Merkezi açılacağını haber verdi. Han’da şu anda başka birimler bulunduğunu anlatan İvanov, ilk olarak hanın tahliyesinin sağlanacağını, Kasım ayı başından itibaren de binanın dekorasyonuna

başlanacağını açıkladı. Üsküp yakınlarındaki Kocacık Köyü’nde bulunan Atatürk’ün babası Ali Rıza Bey’in evi hakkında da bilgi veren İvanov, bu evin dekorasyonunun otantik haliyle

mi, yoksa turistik ihtiyaçlara göre mi yapılacağı konusu üzerinde çalışıldığını anlattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.