DOLAR 32,2307 0.13%
EURO 34,9531 0.28%
ALTIN 2.426,410,70
BITCOIN 2167514-1.00641%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Gümülcine Belediyesi Mastanlı Azınlık İlkokulu’na arsa tahsis edecek

ABONE OL
04/03/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mastanli-Azinlik-Ilkokulu24 Şubat 2010 tarihinde Paratiritis gazetesinde Damon Damianos ismi ile kaleme alınan yorumda Mastanlı Azınlık İlkokulu için yeni bir arsanın tahsis edileceği açıklandı. Gazetenin yorum bölümünde yer alan yazıda Likavittos Sokağı’nda bulunan Mastanlı Azınlık İlkokulu’nun yeni okul binası için arsa tahsis edilmesi yönündeki talebinin kabul edileceğinin iddia edildiği haberde okul yapılması için talep edilen arsanın Gümülcine Belediyesi ile Gümülcine Atanmış Müftülüğü arasında soruna sebep olduğu ifade ediliyor. Habere göre konu Gümülcine Belediye Meclisi’nin gündemine taşınmış ancak Gümülcine Vakıf İdare Heyeti üyeleri talep edilen arsanın kendilerine ait olduklarını iddia ederek bahse konu arsanın yeni okul binası için tahsis edilemeyeceğini ifade ettiler. Bunun üzerine Gümülcine Belediyesi’ne ait bir arsanın Mastanlı Azınlık İlkokulu’na tahsis edileceği ifade edilen haberde bazı çevrelerin bahse konu arsanın seçim öncesinde verileceğini iddia ettikleri belirtiliyor. Haberde Trakya’nın Batı Trakya Türk Azınlığı’nın eğitimi konusunun siyasi amaçlara kurban edildiği ifade ediliyor.

 

 

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Paratiritis gazetesinde yer alan yorumun doğruluğu hakkında kesin bilgiye sahip olmamakla birlikte Mastanlı Azınlık İlkoulu’na yeni okul binası için arsa tahsis edilecek olması sevindirici bir gelişmedir. Mastanlı Azınlık İlkokulu, okul binasının küçük olması nedeni ile başka bir arsa tahsis edilmesini yıllardır istemektedir, ancak bu talep çeşitli sebeplerle cevap bulamamıştır. Yorumda yer aldığı üzere tahsis edilmesi planlanan arsanın Gümülcine Belediye ile Vakıf İdare Heyeti arasında bir soruna dönüşmüş olması ise üzücü olmakla birlikte vakıf idare heyet üyelerinin devlet tarafından atanması nedeni ile devletin sorumluluğunda ve devlet tarafından çözülmesi gereken bir sorundur. Bununla birlikte Gümülcine Belediyesi’nin yeni bir arsa tahsis edecek olması önemlidir. Ancak haberde yer aldığı üzere arsanın tahsis edilmesinde yerel seçimlerin beklendiği iddiası ise Batı Trakya Türk Azınlığı’nın seçim malzemesi olarak kullanılmaya devam ettiğini göstermektedir” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.