Haşim Taçi, ''Hem Türkiye, hem Kosova sizin evleriniz. Biz biriz''

17 Nisan 2024 - 05:10

Haşim Taçi, ”Hem Türkiye, hem Kosova sizin evleriniz. Biz biriz”

Haşim Taçi, ”Hem Türkiye, hem Kosova sizin evleriniz. Biz biriz”
Son Güncelleme :

23 Mayıs 2010 - 22:00

169 okuma
(Last Updated On: 23/05/2010)

hasim-taci”Kosovalı Sivil Toplum Kuruluşlarının Türkiye Buluşması” adlı yemekli toplantısına katılan Kosova Başbakanı Haşim Taçi, ”Hem Türkiye, hem Kosova sizin evleriniz. Biz biriz” dedi. Beraberindeki heyetle, Sarıyer Baltalimanı’ndaki bir restoranta gelen Taçi, burada Türkiye’den bazı iş adamları ve çeşitli Kosovalı dernek temsilcileriyle buluştu.Kosova İpekliler, Gilanlılar, Prizrenliler ve Priştineliler ile Kosovalılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nce düzenlenen etkinlikte, yemek yiyeceği masaya oturan Başbakan Taçi, bazı davetilerle birlikte fotoğraf çektirdi.
Rumeli dernekleri, vakıfları ve federasyon temsilcilerinin yanı sıra Ahmet Çalık, Tamer Türker ve İbrahim Aksoy gibi iş adamlarının da hazır bulunduğu yemekli geceye, sanatçı Metin Şentürk de eşiyle katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul Devlet Operası sanatçılarının sahne aldığı toplantıda Başbakan Taçi, buradan canlı yayına katılmak için TRT binasına gitti.
Taçi’nin canlı yayına katıldıktan sonra yemeğe geri gelen Taçi, burada yaptığı konuşmada, bu akşam söylemeleri gereken cümlenin, ”Kosova bağımsız ve özgür, tebrikler Kosovalı” cümlesi olduğunu belirtti.
Kosova’nın bağımsızlığının basit bir olay olmadığını ve bütün nesillerin bağımsızlık günü olan 17 Şubat 2008’e ulaşmak için verdikleri mücadelenin sonucu bağımsızlığın geldiğini hatırlatan Taçi, Kosova’nın kurtuluşu ve bağımsızlığı için Türkiye’de yaşayan Kosovalıların katkısının çok önemli olduğunu vurguladı.
Bu akşam, Kosova’nın bağımsızlığı için emek vermiş insanları burada görmenin kendisini duygulandırdığını dile getiren Taçi, ”Bugün güçlü ve bağımsız Kosova’yı sağlam temeller üzerine kurmaya çalışıyoruz ki gelecekte de güçlü, sağlam ve demokratik bir Kosova olsun” dedi.
Türkiye’nin Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk devlet olduğunu belirten Taçi, bilinmeyen ama bilinmesi gereken bir şeyi de burda aktarmak istediğini söyledi. Taçi, ”Bağımsızlığımızı ilan ettikten sonra değişik ülkelelere ve şehirlere ziyaretlerde bulundum. Washington, Newyork ve Brüksel gibi. Washington ve Avrupa Birliği’nin bağımsızlık için desteği vardı. Fakat destek vermeyenler de vardı. Türkiye’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bağımsızlığın ilanından bir gün önce beni aradı. Bana dedi ki; ‘Sayın kardeşim, Kosova’nın bağımsızlığını ilan et. Türkiye ilk tanıyacak ülkedir.’ Ve bu 100 yıllık çabalardan sonra, bağımsızlık kararını alabilmek için destek içeren bir mesajdır” diye konuştu.
Şu an hür ve bağımsız olan Kosova’nın 69 devlet tarafından tanındığına ve IMF ile Dünya Bankası üyesi olduğuna dikkat çeken Taçi, başka ülkelerden de yeni tanımalar beklediklerini ve çok etnisiteye dayalı demokratik bir Kosova, bütün Kosovalıların Kosova’sı inşa etmeye çalıştıklarını ifade etti.
Kosova’da yaşayan Türk toplumunun da güçlü bir toplum olduğunu aktaran Taçi, Kosova’da özelleştirmelerin devam ettiğini, yatırımlar için uygun bir ortam yaratıldığını ve en güçlü yatırımcılar arasında Türk yatırımcılar bulunduğunu dile getirdi.
Başbakan Erdoğan ile görüştüklerini ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den tam destek aldıklarını kaydeden Taçi, Kosova’ya başka Türk yatırımcılar da beklediklerinin altını çizdi.
”Hem Türkiye, hem Kosova sizin evleriniz. Biz biriz” ifadelerini kullanan Taçi, Türkiye’deki temaslarından sonra Kosova’ya daha güçlü döneceğini ve yeni nesillere daha güçlü bir Kosova bırakacağı için çok mutlu olduğunu vurguladı.
Taçi’nin konuşmasının ardından Kosovalı Dernek Başkanlarınca Taçi’ye şükran plaketi sunularak, toplu fotoğraf çektirildi. (AA)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.