DOLAR 32,8399 -0.04%
EURO 35,6812 -0.03%
ALTIN 2.561,950,67
BITCOIN 2176960-0.3667%
İzmir
34°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

149 okunma

Han Tarlalarının mülkiyeti sorunu ile ilgili tartışma devam ediyor

ABONE OL
16/06/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

kilise3115-16 Haziran 2010 tarihinde Hronos, Yanıkköy Han Tarlaları’nın mülkiyeti sorunu ve arazi üzerine inşa edilen kilise ile ilgili olarak 87.5 Hronos FM’da yayımlanan program ile ilgili iki haber yayımladı. Haberlere göre 87.5 Hronos FM’de yayımanan programa Gümülcine Müftülüğü(atanmış)’nün Hukuk Danışmanı olarak görev yapmış Sotiris Poupouzis konuk olarak katılırken Trabzon ve Kars Pontuslular Derneği Başkanı Yannis Nikolaidis ise telefonla katılarak soruları yanıtladı.

Poupouzis: Arazi orman arazisi, mülkiyeti devlete ait

Stavros Fanfanis tarafından kaleme alınan habere göre 87.5 Hronos FM’e konuşan Poupouzis, Yanıkköy Camii Vakfı’na ait Han Tarlalarının devlete ait orman arazisi olduğunu iddia etti. 22 Haziran 2010 tarihinde Selanik’te görüşülecek davaya müdahil olan Poupouzis, orman içinde özel mülkiyet olabileceğini ifade etmekle birlikte Yanıkköy Camii Vakfı’nın bahse konu arazinin ormana ait olmayan bir tarım arazisi olduğunu söylediğini belirtti. Poupouzis, Yanıkköy Camii Vakfı’nı bahse konu arazinin Osmanlı döneminden kalan tapulara değindiğini ancak bunu ispat edemediğini iddia etti. Poupouzis, bahsekonu arazi ile ilgili davanın Selanik’te mukim bir kurul tarafından çözülmesi gerektiğini ancak camii yönetiminin buraya başvurmaması nedeni ile Bölge Genel Sekreterliği’nin dava dosyasını resen ilgili kurula havale ettiğini söyledi.

Poupouzis, Anayasa’dan doğan hak ile ve bazı dernekler tarafından görevlendirildiğini söyleyerek bahsekonu davaya müdahil olduğunu dile getirdi. Ellerindeki delilleri kurula sunacaklarını söyleyen Poupouzis, bu delillerin ne olduğunu açıklamak istemediğini belirtti. Ancak bu delillerin çok eski hatta bölgenin Yunanistan’a geçmesinden önceki döneme ait olduğunu söyleyen Poupouzis, bahsekonu arazinin ormana ait olduğunu bu nedenle mülkiyetinin değil sadece kullanım hakkının verildiğini iddia etti.

Nikolaidis: Parharia etkinliği için bizleri o araziye yetkili birimler yönlendirdi

Radyo programına telefon ile bağlanan Yannis Nikolaidis, bahse konu arazide dokuz yıldır etkinlik düzenlediklerini ifade etmekle birlikte yerel yönetim mali yardımı ile bahsekonu arazide ağaçlandırma ve bakım çalışma gerçekleştirdiklerini ifade etti. Bugüne dek yerel yönetimden iki yüz bin avro destek aldıklarını ifade eden Nikolaidis, bahsekonu araziye bu yılki etkinlik için üç üzün üzerinde kültür derneğinin geldiğini belirtti.

Bugün yaşanan Han Tarlalarının mülkiyeti sorununun geçen yıl gerçekleştirilen ve yüzlerce kişiyi barındırma kapasitesine sahip çardakların tamamlanmasından sonra ortaya çıkmasının manidar olduğunu ifade eden Nikolaidis, yetkili birimlerin kendilerini bahsekonu araziye yönlendirdiklerini belirtti. Radyoya verdiği röportajda Nikolaidis, itiraz üzere araziye yapılan yatırımın önemli ölçüde durdurulduğunu söyledi.

Etkinlik düzenledikleri dokuz yıl boyunca hiç kimsenin bu arazinin özel mülk olduğunu söylemediğini ifade eden Nikolaidis, bu olayın Seçek panayır alanındaki çeşmenin aynı zamana denk gelmesinin ilginç olduğunu söyledi. Kendilerinin Müslüman hemşerileri ile problemleri olmadığını söyleyen Nikolaidis, basında yer alan haberlerden üzüntü duyduklarını belirtti.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Poupouzis ile Nikolaidis, açıklamalarında bahsekonu araziye inşa edilen kilisenin ne olacağı ile ilgili hiçbir açıklamada bulunmadılar. Han Tarlaları’nın mülkiyeti ile ilgili devam eden ihtilafın ne şekilde karara bağlanacağı çok önemli. Zira kilise o arazi üzerine izinsiz ve yasadışı olarak inşa edildi. Bunu Rodop Orman Müdürlüğü yerinde denetim raporu da doğruluyor. Bununla birlikte Nikolaidis, Parharia etkinliğini Han Tarlaları’nda düzenlemelerinin sebebi olarak ise ilgili birimlerin kendilerini bu araziye yönlendirdiklerini söyledi. Yerel yönetimin arazinin düzenlenmesi ve ağaçlandırılması için ilgili derneğe bugüne dek 200 bin avro tutarında destekte bulunması ise ayrıca dikkat çekici.” açıklamasında bulundu.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.