Hasta Avrupa

19 2024 - 12:01
Balkan Günlüğü gazetesi SR Basın Yayın Ltd. Şti’ine ait olup, Başbakanlık Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Basın İlan kurumuna kayıtlı bir gazetedir. Anadolu Ajansı’nın abonesi olan gazetemizin Balkan Haber Ajansı (BHA) isminde bir ajansı vardır.23 Aralık 2007 yılında yayın hayatına başlayan Balkan Günlüğü gazetesi, hedef kitlesi ve konsepti itibariyle Türkiye’de ilk gazetedir. Hedef okuyucu kitlesi, İzmir’deki 1,5 Milyon Türkiye genelindeki 17 Milyon civarındaki Balkan-Rumeli göçmeni yurttaşıdır. Ulusal ve Uluslararası yayın yapan gazetemizin düzenli haftalık basım adeti; 20 bin’dir.Gazetemiz,Türkiye’de 52 şehir,yurt dışında 12 ülkede ( Yunanistan,Bulgaristan,Makedonya,Kosova,Arnavutluk,Bosna-Hersek, Romanya,Hırvatistan,Sırbistan, Karadağ,Moldova,Slovenya ) okuyucusu ile buluşmakta.

Hasta Avrupa

(Last Updated On: 31/05/2010)

Geçmişte Osmanlı’yı yakın dönemde de Türkiye’yi küçümseme eğiliminde olan ve Türkleri bulundukları coğrafyadan ve tarih sahnesinden silmeye çalışan Avrupalılar şimdi derin bir ekonomik krizle karşı karşıya. Dün hasta adam dedikleri Türkiye ise 21.nci yüzyılın umut vaadeden bir ülkesi. Yıllarca sömürdükleri Asya, Afrika ve Amerika kıtasının mazlum milletleri ise hızla gelişmekte ve adeta geçmişin intikamını alırcasına bir yıldız gibi parlamaktalar. Fakat dünya ekonomisine yön veren gelişmiş batılı ülkelerin yıkılması bir yandan da domino etkisi nedeniyle diğer ülkeler için çok ciddi bir risk oluşturmakta. Avrupa Euro bölgesinin bir uçuruma yuvarlanmak üzere olduğu uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Fakat biz de ihracatımızın yüzde 45,7 sini AB ülkelerine yapmaktayız. İspanya’nın banka kurtarma hamlesi Avrupa’daki borç krizinin finans sektörüne sıçrayacağı endişelerini arttırdı. Bu da piyasaları salladı. Euro’nun değer kaybı devam ediyor. Borsalar düşüyor. Yunanistan’dan sonra İspanya, İtalya, İngiltere, Portekiz, Baltık ülkeleri sırada. Danimarka, İrlanda, Fransa, Almanya ağır kemer sıkma politikalarını devreye soktu ama çözüm için yeterli olacağı şüpheli. Çünkü tasarruf tedbirleri arttıkça harcamalar kısılıyor, dolayısıyla vergi gelirleri düşüyor. Vergi gelirleri düşünce bütçe açığı artıyor. O da borçlanma ihtiyacını arttırıyor. Borçlanma talebi faizleri arttırıyor. Bizim krizlerde yaşadığımız günleri hatırlıyor musunuz, aynen böyle olmuştu. Bu kısır döngü korkunç bir girdaba dönüyor. Dünyada bunları absorbe edecek büyüklükte finans kaynağı yok. ABD kendi derdinde, Çin balonunun da patlamak üzere olduğu bazı uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Çin’den gelen son veri trafiği ürkütücü bir krizin patlamak üzere olduğunu ortaya koyuyor. ABD’li yatırımcı Marc Feber, “Çin gayrimenkul piyasasında şişen dev balon kesinlikle patlayacak” dedi. İnşaat ve emlak sektörü neredeyse durmuş. Satış rakamları yüzde 96 oranında düşerken, inşaatlar da yüzde 35’lerde kalmış.(1)

UZAKDOĞU’DA SAVAŞ TEHLİKESİ

Bunlar yetmiyormuş gibi Kuzey Kore, Güney Kore’nin karasularını ihlal etmeye devam etmesi halinde askeri harekât düzenleyeceğini açıkladı. Mevcut sorunlar yetmezmiş gibi piyasalarda bir de bunun endişesi yaşanıyor. Olumlu gelişmeler de var. Kazakistan Devlet Başkanı, Türk işadamlarını yatırma çağırdı. Kucaklaşmak yerine iş yapalım diyor haklı olarak. Doğal kaynaklardan yaratılan milli fonda 55 milyar dolar bulunduğunu belirterek bu fırsatı kaçırmayın diyor. Dünyanın en zengin maden rezervlerine sahip ülkelerinden Güney Afrika’nın altını Türkiye’de işlenecek. Ortadoğu ve Asya ülkeleriyle iyi ilişkileri Türkiye’ye yeni fırsatlar sunuyor. Rusya ile son dönemde yaşanan olumlu gelişmeler de umut verici. Geçmişteki günahları nedeniyle Hasta Avrupa’ya bir yandan oh olsun demek istiyorum ama yıkıntısının enkazı altında bizim de kalmamız söz konusu olduğundan onlara dua etmekten başka çare yok. Dünya  küresel bir köy olduğuna göre herkesin iyi olması lazım ki zararı bize dokunmasın.

Yazının konusuyla ilgisi yok ama ; Eurovizyon şarkı yarışmasında Ermenistan temsilcisi kurallara aykırı olarak Ermeni iddialarını işleyen sözcüklerle hem siyasi mesajlar veren bir parçayla yarışıyor hem de televizyonlarda göz yaşı dökerek duygu sömürüsü yapıyor. Alçaklığın bu kadarı da fazla. Tahminimce bu parçaya yüksek not vererek derece aldıracak sonra utanmadan bu bir yarışma diyeceklerdir. Biz de inanacağız. Aynen Danimarka’nın yıllardır görmezden geldiği  Roj TV-PKK bağlantısı gibi. İstifa eden Genel Müdür fotoğraf ve ROJ TV’nin, PKK’nın uyuşturucu ve insan kaçakçılığından elde ettiği parayı akladığını belgeleyerek bir yıl önce polise vermiş ancak Danimarka polisi bir yıldır kılını kıpırdatmamış. Yaralı teröristlerin Brüksel merkezinde çalıştığını bildirmiş Danimarkalı yetkililer umursamamış…(2)

Yaşasın demokrasi !!!

K   a   y   n   a   k   ç   a  ……………..:

(1)    Önce Vatan gazetesi

(2)    Sabah gazetesi (Sadi Tekelioğlu)

 

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.