DOLAR 32,6481 1.14%
EURO 34,8720 -0.1%
ALTIN 2.443,362,21
BITCOIN 2188930-0.07266%
İzmir
34°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Hellenic News of America: “Trakya’yı Kaybetme Tehlikesi”

ABONE OL
06/04/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

hna_logo130 Mart 2010 tarihinde Hellenic News of America isimli internet sitesinde “25 Mart 1821:Günümüz Düzeni içinde Anma” başlıklı yayımlanan makalede, bağımsızlıklarını kazanmak için tarif edilemez fedakârlık yapan Yunanlıları hatırlatan 25 Mart 1821 Yunanistan Ulusal Anma Günü’nde, 1821 yılından 189 yıl sonra, benzer bir durum yaşandığı ifade ediliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugünün, Yunanistan’ın egemenlik ve bağımsızlığına yönelik tehditlere karşı bir hatırlatma olduğu ifade edilen makalede, ülkenin içinde bulunduğu duruma Batı Trakya örnek gösteriliyor. AKTINES Dergisinin Ocak 2010 sayısında N.P. Soleintakis tarafından kaleme alınan “Trakya’yı Kaybetme Sinsi Tehlikesi” başlıklı makalenin mevcut durumu özetlediği ifade edilen yazıda, ilgili makalenin uzun süredir Trakya’da ısrarlı ve dolambaçlı yollardan izlenen Türk iddialarını değerlendirdiği not ediliyor. Makale, Türkiye’nin bu amaç doğrultusunda yanlış iddialar temelinde mahir savaş propagandaları yürüterek bu durumu bulanık ve belirsiz bir mantık örtüsü altında kamufle ettiğini dile getiriyor. Ayrıca Soleintakis, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2008 yılında etkin bir hukuki Yunan savunması olmadığından Türk taktikleri yararına hukuki kararlar aldıklarını ifade ediyor. Soleintakis tarafından kaleme alınan makalenin aydınlatıcı olduğu ifade edilen yazıda, Yunanistan’ın ulusal çıkarlarının medya ve uluslararası zeminde savunulmasının yolları konusunda daha fazla dikkat edilmesine ihtiyaç duyulduğu not ediliyor. Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Soleintakis, Yunanistan’ın 25 Mart 1821 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrılarak bağımsızlığı ilan ettiği günde, ülkesinin insanlarının büyük fedakârlıklar yaptıklarını söyleyerek bugün Yunanistan’ın benzer tehditler ile karşı karşıya olduğunu iddia ediyor. Buna kanıt olarak ise Batı Trakya’yı göstermesi, anavatanı olarak Türkiye’yi gören ancak ülkesi Yunanistan’a gönülden bağlı olan Batı Trakya Türk Azınlığı’nı rencide eden bir ifadedir. Türkiye’nin sinsi bir planla Batı Trakya’yı ele geçirme iddiası doğru değildir. Öyle olsaydı Türk Azınlık, 2. Dünya Savaşı’nda ülkesini işgal eden kuvvetlere direnmek için canını vermezdi. Aksine Türk Azınlık, en baskıcı politikaların uygulandığı dönemde dahi ülkesinin toprak bütünlüğüne saygı duymuş, hakları için demokratik zeminde mücadele etmiştir” açıklamasında bulundu.

Hellenic News of America isimli internet sitesinde yayınlanan habere http://www.hellenicnews.com/readnews.html?newsid=11718&lang=US

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.