HÖH İl Teşkilatının 7. Olağan Kongresi 08 Kasım 2009 günü gerçekleşti.

15 2024 - 15:08
Balkan Günlüğü gazetesi SR Basın Yayın Ltd. Şti’ine ait olup, Başbakanlık Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Basın İlan kurumuna kayıtlı bir gazetedir. Anadolu Ajansı’nın abonesi olan gazetemizin Balkan Haber Ajansı (BHA) isminde bir ajansı vardır.23 Aralık 2007 yılında yayın hayatına başlayan Balkan Günlüğü gazetesi, hedef kitlesi ve konsepti itibariyle Türkiye’de ilk gazetedir. Hedef okuyucu kitlesi, İzmir’deki 1,5 Milyon Türkiye genelindeki 17 Milyon civarındaki Balkan-Rumeli göçmeni yurttaşıdır. Ulusal ve Uluslararası yayın yapan gazetemizin düzenli haftalık basım adeti; 20 bin’dir.Gazetemiz,Türkiye’de 52 şehir,yurt dışında 12 ülkede ( Yunanistan,Bulgaristan,Makedonya,Kosova,Arnavutluk,Bosna-Hersek, Romanya,Hırvatistan,Sırbistan, Karadağ,Moldova,Slovenya ) okuyucusu ile buluşmakta.

HÖH İl Teşkilatının 7. Olağan Kongresi 08 Kasım 2009 günü gerçekleşti.

(Last Updated On: 17/11/2009)

Bulgaristan’da çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu siyasi partilerden Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İl Teşkilatının 7. Olağan Kongresi 08 Kasım 2009 günü gerçekleşti. Gazetemizin Bulgaristan Temsilcisi sıfatıyla gelişmeleri yerinde izlemek üzere Kırcaali’de bulundum.  Kongre salonu delegeler ve misafirlerle tıklım tıklım doluydu,  katılımın yoğunluğu nedeniyle bir çok kişi ayakta kaldı.  HÖH Genel Başkanı Ahmet Doğan, milletvekilleri Lütfi Mestan,  Ramadan Atalay,  Remzi Osman, Ünal Tasin, Necmi Ali, Avrupa Parlamentosu milletvekilleri Filiz Hüsmenova,  Prof. Vladko Dimitrov da  katılımcılar arasındaydılar.  Kongrenin açılış konuşmasını HÖH Kırcaali İl Başkanı ve aynı zamanda Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer yaptı.  Konuşmasında, özellikle HÖH’ün Bulgaristan’ın NATO üyeliğine alınmasında üstlendiği anahtar  rolü vurgulayan Bahri Ömer,  ülkenin AB üyeliği yolunda izlediği başarılı politikaya değindi ve HÖH’ün katkılarını  anlattı.   HÖH’ün, diğer siyasi partilere nazaran büyümeye devam etiğini ve bir önceki Koalisyon Hükümetinde yer alan  partilere oranla da son seçimlerde oylarında  % 31 düzeyinde artış olduğuna dikkat çeken çeken Bahri Ömer,  ulusal parti olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ettiklerinin altını çizdi.

HÖH Kırcaali Başkanı ve Belediye Başkanı Hasan Aziz ise konuşmasında, muhalefet konumunda bulunmalarına karşın, yerel idarede iktidar olduklarının dikkatini çekti. Gelecek yerel seçimlerde muhalefet partilerinin kaleyi içten fethetmeyi düşündüklerinin özellikle altını çizen Hasan Aziz, buna rağmen yine iktidar olacaklarını söyledi. Kırcaali Belediye Başkanı,  AB projeleri üretmeye devam edeceklerini de vurguladı.

Kongreye misafir olarak gelen Sadulla Hayrullah ise Bulgaristan’da azınlıkların ana dillerinde eğitim almaları gerektiğini söyleyerek, bu isteği gerçekleştirmek isterken devlete karşı gelmeden, anayasal haklar çerçevesinde sorunların çözülmesi gerektiğini beyan etti.  

HÖH Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan,  Parlamentoda suni izolasyonda tutulduklarını, ayrıca Başbakan Boyko Borisov’un “devlet televizyon kanalında Türkçe haber yayınının devam etmesi hususunu kamuoyu araştırmaları sonrası görüşüleceği” açıklamalarına tepkisini ise şöyle getirdi :  Devlet televizyonunda azınlıklara mahsus yayınlanan haberler haktır, bu haklar halk arasında araştırmalar sonucu alınamaz. Ana dilinde haber alamama insan hakları antlaşmasına aykırıdır.”

Kirkovo Belediye Başkanı Şükran İdriz ise, Kırcaalinin tek iş kaynağı olan tütün üretimine çözüm bulunulamaz ise yakın gelecekte yöre halkının açlıkla karşı karşıya kalacağını açıkça dile getirdi ve bunun bölgede önemli bir sorun olduğuna işaret etti.

HÖH eski milletvekili Ahmet Hüseyin,  AP milletvekillerine AB ülkelerinde azınlıkların  hangi çerçevede çözüldüğünü araştırmaları tavsiyesinde bulundu. Bulgaristan’da azınlıklara tanınan hakların,  AB ülkelerinde verilen haklarla kıyaslanması tavsiyesinde de bulundu.

Gözlemlediğim kadarıyla, Kırcaali il Teşkilat  kongresi demokratik bir ortamda cereyan etti.  Genelde İl kongrelerine katılan misafirlere söz verilmezken, bu kongrede HÖH’e demokrasinin tam anlamıyla yerleşmeye başladığını görme fırsatımız oldu.

HÖH Genel Başkanı Ahmet Doğan ise,  Bulgaristan ve Avrupa Birliğinin  azınlıklarla ilgili ülke genelinde tanınması gereken yasal haklar konusunda halen  hazır olmadığını söyledi. Azınlıklar teriminin ancak on yaşında olduğunu, bundan dolayı AB ülkelerinin  yeterince ilerleme sağlayamadığını belirten Ahmet Doğan,  Bulgaristan’da azınlık haklarının zamanla çözüleceğini ifade etti.

Kongre delegeleri oy birliğiyle Bahri Ömer’i  yeniden  HÖH İl Teşkilat başkanı seçtiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.