DOLAR 32,2063 0.06%
EURO 34,9627 0.29%
ALTIN 2.448,31-0,53
BITCOIN 2237211-0.47086%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Insan Kasapları

ABONE OL
23/04/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçen yüzyılda Osmanlıyı yıkmak için Sırpları, Rumları, Kürtleri Ermenileri kışkırtarak birçok isyan çıkartan ve milyonlarca Türk ve Müslümanın katledilişine sebep olan emperyal güçler yine benzer oyunları sahneliyorlar. Ermeniler 100 yıllık iftiralarını Türkiye aleyhtarı kampanyalara dönüştürmek suretiyle Avrupa parlamentolarında bizi suçluyan kararlar aldırmaktalar.Ermenistan’ın her türlü iki yüzlülük ve düşmanca tutumuna rağmen Türkiye’nin büyük bir iyi niyet ve samimiyetle uzattığı dost elininin kıymetini bilemediler.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın davetini kabul ederek Ermenistan-Türkiye maçını izlemek için Erivan’a gitmiş , aralarında diplomatik ilişki bulunmayan ve kara sınırı kapalı iki komşu için yeni bir dönem başlatmıştı.

Yine bir 22 Nisan günü “Yol haritası” üzerinde uzlaşılmış ve kamuoyuna duyurulmuştu. Türkiye’nin elini rahatlatmış olan bu girişim Erivan’da ve Ermeni diasporasında eleştirilere neden olmuştu.Ermeni katliamlarının son mağduru Kardeş Azerbaycan’ın endişelerini Türkiye “Karabağ sorunu çözülmeden sınır açılmayacak” güvencesi vererek gidermeye çalışmıştı.

31 Ağustos’ta üzerinde uzlaşıldığı açıklanarak Ulusal parlamentolara onaylanmak üzere sevk edilen protokollar Erivan’ın “önce Türkler onaylasın” demeye başlaması ve Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin, şerhler düşerek verdiği ‘uygundur’ kararı nedeniyle ciddi bir kırılmaya neden oldu. Ankara, itirazlarını dile getirdi. Karabağ gerçeği’nin ötesinde protokol metinlerindeki ‘hükümetlerarası komisyonlar’ ifadesi de iki ülke başkenti nazarında başından beri çok farklı okunuyordu. Geçen ay Erivan’dan, “Makul süre doldu, Ermenistan protokollerden nisan ortasında çekilecek.” sesleri yükseldi. Sarkisyan ile Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde ABD’deki buluşması da Erivan’ı dünkü kararından vazgeçiremedi. Nihayet sahnelenen oyunun sonuna gelindi ve meşhur 24 Nisan tarihine iki gün kala Türkiye ile diplomatik ilişkilerde normalleşmeyi öngören protokolleri askıya aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Ermenistan’ın bu tavrına “kendilerinin bileceği bir iş” diye tepki gösterdi ve Türkiye’nin protokollere bağlı kalacağını vurguladı.

Sarkisyan Milli Güvenlik Kurulu ile yaptığı toplantıda koalisyon partilerinin liderleriyle istişarede bulundu.Ermenistan’dan ilk açıklama, koalisyonu oluşturan iktidar üyesi partilerden geldi. Açıklamada, “Türk tarafı sürece önkoşulsuz devam etmeye hazır olmadığı müddetçe, sürecin askıya alınması ve prosedür gereği meclis gündeminden çıkarılması zorunlu sayılmaktadır.” denildi. Başbakan Erdoğan’ın, “Karabağ sorunu çözülmeden sınır açılmaz.” açıklamaları eleştirildi, Türkiye’nin ‘kaytardığı’, ‘sürekli önşartlar öne sürdüğü’ savunuldu.

Yıllardır soykırım boyutundaki katliam ve insanlık dışı eylemlerine ve akıttıkları Türk kanlarına rağmen arsızca soykırımdan bahsedebilen ,insan kasaplarından zaten farklı bir şey beklemiyorduk.Bu numaralarınının maksadını biliyoruz 24 Nisan nedeniyle ABD. Başkanı Obama’nın konuşmasında “soykırım” kelimesini kullandırmak.Onu da yarın göreceğiz.

İnsan kasaplarına verecek bir cevabımız elbette olacaktır.

Süheyl ÇOBANOĞLU

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.