Kallikratis Planı açıklandı

11 Aralık 2023 - 01:43

Kallikratis Planı açıklandı

Kallikratis Planı açıklandı
Son Güncelleme :

03 Mayıs 2010 - 22:00

223 okuma
(Last Updated On: 03/05/2010)

rodopi-thumb-medium28 Nisan 2010 tarihinde Yunanistan İçişleri Bakanı Yannis Ragusis, Kallikratis Planı’nı açıkladı. Çarşamba günü gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gerçekleştirilen basın toplantısında Bakan Yannis Ragousis, Kallikratis Planı ile güçlü ve kendi ayakları üstünde durabilen belediyelerin yaratılması ile yerel yönetimin yeniden düzenlendiğini dile getirdi.

Belediye sayısı azaltıldı

Kallikratis Planı ile 1034 olan belediye sayısının 370’den az olması planlanıyor. Mayıs ayı sonunda oylanacak olan Kallikratis Planı, belediyelerin sayısının azaltılarak birleştirilmesinin yanısıra hukuki varlıklar ile belediyeye ait şirketlerin de birleştirilmesini öngörüyor. Plana göre sayıları 6000 olan belediyeye ait şirketler ile hukuki varlıkların sayısı 2000’e azaltılacak. Yine yerel yönetimlerde seçimle işbaşına gelen kişi sayısında da yüzde elli oranında azaltmaya gidilecek. Plana göre belediye başkanlarının görev süresi beş yıl olacak, yüzde 80’i ücretli pozisyonda görev yapan sayıları 50.000 olan yerel yönetici sayısı ise 25.000’e düşürülecek. Böylelikle Yunan devletinin 1.800 milyar avro tutarında tasarruf etmesi planlanıyor.

Batı Trakya’da toplam on üç belediye olacak

Kallikratis Planı ile Rodop ilinde Gümülcine, Maronya, Yassıköy ve Kozlukebir olmak üzere dört belediye, İskeçe ilinde ise İskeçe, Mustafçova, Dimokritos ve Topiru olmak üzere dört, Meriç ilinde ise Dedeağaç, Sofulu, Dimetoka, Kumçiftliği ve Semadirek olmak üzere beş belediye oluşturulacak. Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Kallikratis Planı’nın açıklanması ile birlikte Batı Trakya Türk Azınlığı plan ile ilgili görüş ve yorumunu ilgili makamlara iletmelidir. Danışma Kurulu’nun öncülüğünde ortak bir strateji belirlenmesi ile bir yol haritası oluşturulmalıdır. Mayıs ayı sonunda oylanması beklenen plan ile ilgili olarak Azınlık ortak bir tutum içerisinde hareket etmelidir” açıklamasında bulundu.

Kallikratis Planı ile ilgili kanun tasarısı ile ilgili haritalara İçişleri Bakanlığı’nın

http://www.ypes.gr/el/MediaCenter/Minister/Seasonable/?id=1d0d37e7-fa9e-423a-86a5-8ef538b49cd1

sayfasından ulaşılabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.