DOLAR 33,1116 0.09%
EURO 36,0613 -0.28%
ALTIN 2.576,55-0,93
BITCOIN 2118703-1.42654%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

146 okunma

Komşudan Sıcak Mesajlar

ABONE OL
18/02/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

komsu-sicak-mesajBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi makamında ziyaret eden Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosu Vasileios Bornovas, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini söyledi. Başkonsolos Vasileios Bornovas, bu kapsamda Başkan Altepe’ye birlikte Gümülcine’ye gitmeyi teklif etti.

Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosu Bornovas, Heykel’deki tarihi binada yapılan ziyarette, Bursa’nın sosyal ve ekonomik gelişmişliğine dikkat çekti ve “Bursa gelişmişlik açısından neredeyse İstanbul ile birebir durumda. Bu denli ekonomik kalkınmayı nasıl başardığınızı bilmek isteriz” dedi.

 

 

“Ürünlerimizin teknolojisini de biz geliştirmek istiyoruz”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, Bursa’nın aynı zamanda bir Balkan kenti olduğunu hatırlatarak, “Bursa sanatçıların ve zanaatçıların merkezi durumundadır. 60-70 yıl önce ahşaptan araç kasası üretiliyordu. Bu birikimin sonucunda Bursa’da otomotiv sanayi gelişti. Başka sektörler yatırım yaptı. Sonuçta Bursa bugün 13’ü organize olmak üzere 25 civarında sanayi bölgesi olan bir kent haline geldi” dedi.

Bursa’nın ekonomik gelişiminde; deniz ulaşımı imkanlarının ve ticaret merkezlerine yakınlığının önemli olduğunu da kaydeden Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi olarak kentte teknoloji ve tasarımı geliştirecek yatırımlar yaptıklarını da kaydetti. Başkan Altepe, “Bundan sonra artık, ürettiğimiz ürünlerin teknolojisini de biz geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Balkan ülkeleri ile ilişkilerin yoğun bir şekilde sürdüğünü de hatırlatan Başkan Altepe, Bulgaristan için konsolosluk binası yaptıklarını, ayrıca pek çok Balkan ülkesinde  yatırımların sürdüğünü kaydetti.

“Tüm Balkanlarla sıcak ilişki içindeyiz”

Başkan Altepe, Başkonsolos Vasileios Bornovas’ın, “Yunanistan’dan ne isterdiniz” şeklindeki sorusuna ise, “Biz Balkanlardaki tüm ülkelerle sıcak ilişkiler içindeyiz. Ancak Yunanistan’la nedense bu yoğun ilişkiyi sağlayamadık. Bunda biraz Yunanistan’ın çekingen tavrı da etkili olabilir. Türkiye’nin bir Balkan devletine zarar vermesi veya bir Balkan devletinden Türkiye’ye bir zarar gelmesi artık düşünülemez. Geçmişte yapılan hatalara dönmeye gerek yok. Her şey dostluk ve barış ortamında gelişiyor” dedi.

Başkonsolos’tan Yunanca kursu talebi

Başkonsolosu Vasileios Bornovas ise, yakın dönemde ilişkilerin çok daha geliştirileceğine dair inancını dile getirdi. Başkonsolos Vasileios Bornovas, “Son dönemde Türkiye’nin dış ilişkiler konusunda çok önemli adımlar attığını görüyoruz, bu durumun devam etmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

Öte yandan, Başkonsolos Bornovas, Yunan dili eğitimi verecek bir kurs açma düşüncesinde olduklarını da bildirdi. Başkan Altepe’den bu konuda destek isteyen Bornavas, Yunanca dil eğitimin verileceği bu kursun, Bursa’da oturan ve Yunanistan ile çeşitli nedenlerle bağlantısı olanlar için büyük kolaylık sağlanacağını kaydetti. Bornovas, bu tür çalışmalar sayesinde iki ülke ve iki toplum arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğini söyledi.

AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Tahsin Kara’nın da hazır bulunduğu ziyaretin sonunda Başkan Altepe, Başkonsolos Vasileios Bornovas’a İznik çinisi ve Bursa kitabı hediye etti.,

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.