DOLAR 32,1891 0.16%
EURO 35,0361 0.14%
ALTIN 2.424,94-0,17
BITCOIN 2191034-0.70031%
İzmir
23°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Kosova & Makedonya gezisi

ABONE OL
08/05/2013 15:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Devlet bakanı sayın Zafer Çağlayan’ın başkanlığında 101 işadamı ile birlikte 25-28 Mayıs tarihleri arasında Makedonya ve Kosova’yı kapsayan Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğünde TOBB/DEİK ve Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği organizasyonunda önemli bir iş gezisine davet edildik.

Bu tip gezilerde genelde iki ayrı program vardır.Birinci program İşadamlarını ilgilendiren ve iş görüşmelerini kapsayan programdır.Diğer program  heyetin başındaki bakan’ın olduğu resmi programdır.Ben genel olarak bu resmi programa katılacağım.Ancak iki programın zaman zaman kesiştiği yarler bulunuyor.Örneğin bugün yani 26 Mayıs Salı günü Ohri’de , Makedonya Cumhuriyeti’nin  Türk devlet bakanı Hadi Nezir’in ev sahipliğinde  Türk ve Makedon firmaların katılacağı Türkiye-Makedonya Ticari ve Ekonomik İşbirliği Semineri  düzenlenecek.Bu seminer herkesin katılacağı ortak program içinde yar alıyor.Diğer bir ortak program Elveda Rumeli dizi filminin çekimlerinin yapıldığı Makedonya’daki Pürsıçan köyündeki film seti.Burada ilginç bir şeyi belirtmemiz gerekiyor.Elveda Rumeli dizisi’nin tutmasıyla bu filmin seti ziyaretçi akınına uğradı.Filmin Makedonya turizmine olumlu etkileri var.Tıpkı bir zamanlar Asmalı konak dizi filminin çekildiği yere turizm turların düzenlendiği gibi buralara da turlar düzenlenebilir.

 Yarın (Çarşamba ) kısmetse Kosova’da olacağız. Ülkemizi geçen haftalarda ziyaret  eden Kosova Cumhurbaşkanı Prof.Dr.Fatmir Sejdiu ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi tarafından heyetimiz kabul edilecek. Bu program gezinin resmi programında yer alıyor. Normal programda Türkiye-Kosova Ticari ve Ekonomik İşbirliği Forumu görünüyor. Ardından Kosovalı Bakanların ve İşadamlarının katılımı ile çalışma yemeğine katılacağız. Kosova’da bulunduğumuz süre zarfında Ticaret ve Sanayi Bakanı Lutfi Zharku, Enerji ve Madencilik Bakanı Justina Shiroka Pula ve Çevre ve Alan Planlama Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ı da ziyaret edeceğiz.Kosova’da kurulan Türk Ticaret odası’nın ve Türk büyük elçiliğimizin ziyaretleri programın son bölümünde görünüyor.
Görüldüğü gibi çok yoğun bir program olacak.Umuyorum ki bu program Türkiye-Mekedonya ve Türkiye-Kosova Ticari ve siyasi ilişkilerinde başarılara ve hayırlara vesile olur. Balkan ülkelerinin Türkiye’nin ihracat payında şu an itibarı ile önemli bir pay tutmadığını ancak ciddi  bir potansiyel olduğunu belirterek, Türkiye’nin bölgede sahip olduğu avantajları iyi kullanması gerektiğini düşünüyorum.
 Bizler burada olup, detayları takip edeceğiz.İnşallah Türkiye’ye döndüğümüzde sizlerle paylaşacağımız çok şeyler olacak.
Rifat Sait

rifatsait@balkangunlugu.com

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.