Kosova Cumhuriyeti Başbakanı Haşim Thaçi İstanbul’da hasret giderdi.

17 Nisan 2024 - 04:57

Kosova Cumhuriyeti Başbakanı Haşim Thaçi İstanbul’da hasret giderdi.

Kosova Cumhuriyeti Başbakanı Haşim Thaçi İstanbul’da hasret giderdi.
Son Güncelleme :

31 Mayıs 2010 - 22:00

180 okuma
(Last Updated On: 31/05/2010)

hasim-istKosova Başbakanı Haşim Thaçi ve beraberindeki heyet onuruna Kosovalı Sivil Toplum Kuruluşları İstanbul Baltalimanı Portaxe restorantta bir gece düzenlediler. Geceye Sakarya’dan Sakarya Arnavutları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer ÇİMEN katıldı. Sakarya’nın tanınmış iş adamlarından Orhan Şenkardeş, Sermet Şükür ile YETA Genel Sekreteri Abdullah Demir’in de yer aldığı gecede Kosova’nın önemine değinildi.

 

 

 

 

 

 

 

Kosova İpekliler, Gilanlılar, Prizrenliler, Priştineliler ve Kosova Kültür ve Dayanışma Derneği’nce düzenlenen geceye, Rumeli dernekleri, vakıfları ve federasyon temsilcileri yanı sıra Ahmet Çalık, Tamer Türker gibi iş adamları ve sanatçı Metin Şentürk katıldı.

Kosova Başbakan Haşim Thaçi yaptığı konuşma da : “Kosova bağımsızlığı basit bir olay olmadığını 17 Şubat 2008’e ulaşmak için verdikleri mücadelenin sonucu bağımsızlığın geldiği hatırlatan Thaçi, Kosova’nın bağımsızlığı için Türkiye’de yaşayan Kosovalıların katkısının çok büyük olduğunu vurguladı.

Türkiye, Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk devlet olduğunu belirten Thaçi, bilinmeyen ama bilinmesi gereken bir şeyi de burada aktarmak istediğini söyledi. Thaçi, “Bağımsızlığı ilan ettikten sonra bir çok ülke ziyaretlerinde bulundum. Washington ve Avrupa Birliği’nin bağımsızlık için desteklerini aldım. Destek vermiyen ülkelerde vardı. Türkiye’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bağımsızlığın ilanından bir gün önce beni aradı. Bana dedi ki; “Sayın kardeşim, Kosova’nın Bağımsızlığını ilan et. Türkiye ilk tanıyacak ülkedir. 100 yıllık çabalardan sonra bağımsızlık kararını alabilmek için destek içeren bir mesajdır” diye konuştu.

Şu an hür ve bağımsız olan Kosova 69 devlet tarafından tanındığına ve IMF ile Dünya Bankası Üyesi olduğuna dikkat çekti. Kosova’da yaşayan Türk toplumununda güçlü bir toplum olduğunu, Kosova da özelleştirmenin devam ettiğini, yatırımlar için uygun ortamın oluşturulduğunu, güçlü yatırımcılar arasında Türklerin olduğunu dile getirdi.

Thaçi, Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le de görüşerek tam destek aldıklarını kaydeden Thaçi, Kosova’ya başka Türk yatırımcıları da beklediklerini söyledi.

Thaçi’nin konuşmasını bitirdikten sonra Dernek başkanları Thaçi’ye şükran plaketlerini sundular ve bazı davetlilerle birlikte fotoğraf çektirdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.